По време на пленарната сесия в Страсбург евродепутатите поискаха да се сложи край на геоблокинга, за да се подобри достъпът на потребителите от ЕС до стоки и услуги. |
С резолюция депутатите подкрепиха предложенията на ЕК да спрат неоправданите практики на блокиране на географски принцип, за да се подобри достъпът на потребителите от ЕС до стоки и услуги. Евродепутатите настояват още да се премахнат преградите пред малки и средни предприятия, стартиращите предприятия и разрастващите се предприятия да се възползват от възможностите, основаващи се на големите информационни масиви, компютърните услуги "в облак", интернет на предметите, триизмерния печат. ЕП гласува още да се преразгледа директивата за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации, за да се гарантира, че разпоредбите са съгласувани с новия пакет за защита на данните.
През март ЕК обяви намеренията си за цялостна реформа на достъпа и пазара на цифрови услуги в Европа до 2017 г. Мерките включват както прекратяване на географското блокиране на онлайн съдържание и услуги, така и премахване на таксите за роуминг. През декември бе предложен и нов регламент за преносимост. Той предвижда хората, които купуват съдържание в една държава - членка на ЕС, да могат да го свалят, ако отидат и в чужбина.
"Европа вече изпусна две иновационни вълни. Първо бяха социалните мрежи, а после и икономиката на споделянето. Ако не искаме да изпуснем и следващата вълна, трябва да гледаме към интернет на предметите, големите информационни масиви и комуникациите между машини. Те могат радикално да променят нашата икономика и законодателството трябва да отразява това", заяви съдокладчикът по темата от комисията по промишленост, изследвания и енергетика Кая Калас (АЛДЕ, Естония).
Препоръките на парламента за засилване на единния цифров пазар бяха одобрени с 551 гласа "за", 88 "против" и 39 "въздържал се". Страните от ЕС трябва да одобрят предложенията за единния цифров пазар.
ПРЕПОРЪКИ
Парламентът изразява загриженост относно различните национални подходи, прилагани досега от държавите членки към регулирането на интернет и икономиката на споделянето, която предлага нови модели на бизнес за продаване на стоки и услуги онлайн, като например Uber, eBay и Airbnb. Евродепутатите искат ЕК да прецени нуждата от защита на потребителите в икономиката на споделянето.