:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,790
Активни 587
Страници 3,355
За един ден 1,302,066

Финансовият министър заговори за риск от вдигане на данъците

Владислав Горанов е категорично против бюджетът да покрие дълговете на енергетиката
Финансовият министър Владислав Горанов не изключи евентуална промяна в данъчната система, ако страната ни продължи да трупа нови дефицити и дълг. Той предупреди, че ако дългът нараства прекалено бързо, ще възникне въпросът доколко сегашната данъчна система е в състояние да издържа разходите на държавата. Горанов посочи и конкретен сектор, който може да натовари бюджета с нови дългове при популистки подход към проблемите - енергетиката.
"Трябва да сме особено предпазливи за бързото нарастване на дълга. Ако зависи само от мен, нямаше да се трупа дефицит и темата за нов дълг изобщо нямаше да е тема. Миналата година не успяхме да ограничим в по-сериозна степен дефицита, защото решихме хазната да подкрепи в максимална степен усвояването на еврофондовете. Но ако не вървим към намаляване на нивата, това ще престане да бъде тема за дълга и ще стане тема за данъчната система", коментира вчера финансовият министър пред представители на банките и на бизнеса. Според него сегашната структура на данъците е в състояние да покрива бюджетните разходи, но няма да издържи, ако върху бюджета се прехвърлят и външни дефицити, като тези в енергетиката.
"С много усилия успяхме да балансираме енергийната система, за да не трупа нови дефицити, но в сектора е налице огромна вътрешна задлъжнялост. Този въпрос може да се реши на пазарен принцип, ако спрем да гледаме на енергетиката като на част от социалната политика. Ако обаче тук заложим и фиска, темата за нивото на дълга и данъчната система ще се постави много по-остро", предупреди Горанов. Според него промяна в нивата на облагане в момента ще е голяма грешка и България ще загуби основно конкурентно предимство. "Не мисля, че сега е времето да решаваме този въпрос", заключи финансовият министър. По последни данни към ноември държавният дълг е 27.2% от БВП, а за тази година със Закона за бюджета е заложена възможност за поемане на допълнителни до 5.3 млрд. лв.
Изказването на Горанов не бе предизвикано от конкретен повод и остави впечатление за презастраховка срещу съществуващ натиск за прехвърляне на дълговете на енергетиката върху хазната. По данни на енергийното министерство към септември миналата година дефицитът на НЕК възлизаше на 3.7 млрд. лв., като 2.3 млрд. лв. от тях са от невъзстановени инвестиционни разходи по проектите "АЕЦ Белене" и "Цанков камък". В края на миналата година стана ясно, че чуждите банки нямат доверие на БЕХ и отказват да му предоставят поискания заем от 650 млн. евро без държавни гаранции. В бюджета за тази година няма заложени държавни гаранции за БЕХ. Според енергийния министър Теменужка Петкова и в момента продължават преговорите с банките, заявили интерес да отпуснат парите. Основната част от тези средства са нужни, за да може дъщерната на БЕХ Национална електрическа компания да се разплати с двете американски централи в "Марица-изток" за изкупувания от тях ток по дългосрочните им договори, а те, от своя страна, да изчистят задълженията си към държавните мини "Марица-изток". Дълговете на НЕК към двата теца надхвърлят 960 млн. лв. Тези плащания са и условие за намаляване на цената на електроенергията от тях.
Икономиката има потенциал за по-висок растеж от планираните 2.1%. "В края на годината държавата наля много сериозно финансиране по линия на европейските фондове и ефектът от това не е отрязан с нож към края на декември. Очакваме от пролетта да започне работа по сключените 1900 договора за саниране на многофамилни жилищни сгради, които ще вкарат като оборот в малките и средни фирми 1 млрд. лв.", коментира още финансовият министър. Според него това ще даде тласък за допълнителен растеж и донякъде ще замести ударното финансиране по линия на еврофондовете покрай приключването на стария програмен период през 2015 г. Горанов се надява политическата стабилност да повлияе по-сериозно и върху потреблението, защото хората продължават да държат парите си в спестявания. "Няма сериозна политическа алтернатива, клатенето на лодката при възходящ икономически цикъл няма да е от полза за никого", предупреди на два пъти Горанов.




15
3929
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
19 Януари 2016 19:33
Няма да вдигаме данъци!
Няма да вдигаме цената на винетките!
Няма да вдигаме осигуровките!
19 Януари 2016 20:31
Финансовият министър заговори за риск от вдигане на данъците

А пък Мента Менда Стоянова при г-ца Цветанка казА, че данъците няма да се вдигнат!
19 Януари 2016 22:40
Този път може тупането на тупаните да започне с поредното тупане на брашнения чувал
19 Януари 2016 23:39
Финансовият министър заговори за риск от вдигане на данъците

Този риск е за него! Аз няма да си вдигам данъка>>>
20 Януари 2016 00:18
Много ми е интересно как говорят на ние "ако не се разберем, ..., ако продължим да трупаме."

Еми аз ли да дойда да ви съкратя администрацията, да свия парите за МВРто и да спре изливанате по половин милиард към фирми на Пеевски и Златев.
Провалът ще си е ваш.
20 Януари 2016 00:45
Разликата между едно държавно предприятие и същото такова, но частно / ПРИВАТИЗИРАНО / е, че държавното внася в хазната и данъка и печалбата, докато частното внася САМО данъка, а печалбата обикновено се изнася зад граница. Същото важи и за банките и т.н.
В България няма държавни предприятия, затова тя се е лишила от печалбата на днешните частни и понеже не създава държавни предприятия, а чака да дойдат чужди инвеститори, /които почти ги няма /, то единственият изход за управляващите да намерят пари, е като вдигат непрекъснато данъците.
Което и виждаме на практика.
Само че, това не може да продължава до безкрайност и обикновено завършва с бунтове и кървава смяна на системата.
Което и ще видим в не много далечно бъдеще.
20 Януари 2016 00:53
Вал, сигурно имаш предвид държавните предприятия БДЖ, пътническо и транспортно, летище София, Булгаргаз/което внесе десетки милиона не в бюджета, а в КТБ/ и държавния монополи НЕК/БЕХ.
Не печалба, не дивиденти, а жестоко източване от бюджета към мафиотски групировки има тук.
20 Януари 2016 01:01
Много ми е интересно как говорят на ние "ако не се разберем, ..., ако продължим да трупаме."

Еми аз ли да дойда да ви съкратя администрацията, да свия парите за МВРто и да спре изливанате по половин милиард към фирми на Пеевски и Златев.
Провалът ще си е ваш.


Преди 3-4 години един грък беше дошъл на гости на един колега, та и той така говореше за правителството на вие: "Аз заеми не съм теглил, правителството като е теглило, да си се оправя, мен кво ме интересува..." Трябва да питам колегата кво говори сега.
20 Януари 2016 11:05
Good morning, Bulgaristan! След обилните порции курабета от кака Вики, е време за утринна гимнастика! Дишайте дълбоко и заемете разкрачен стоеж...
И раз...
"Финансовият министър Владислав Горанов[/u] не изключи евентуална промяна в данъчната система, ако страната ни продължи да трупа нови дефицити и дълг. "
И два...
"Според Плевнелиев...Дефицитът намаля чувствително до 2.6% от БВП, ...брутният външен дълг на страната също намаля до около 80%..."
Кой от двамката лъже?
20 Януари 2016 11:38
JollyRoger, ,
И три:
http://banks.dir.bg/2016/01/20/news21504734.html
"Не смятам, че казвайки това изречение, финансовият министър има предвид конкретно вдигане на данъците, още повече, че в програмата на ГЕРБ е записано, че данъчната система остава същата. Може би се опитва да каже, е че трябва да озаптим спиралата на дълга", заяви Стоянова.
Споменаването на спиралата на дълга е притеснително.
20 Януари 2016 12:02
Може би се опитва да каже, е че трябва да озаптим спиралата на дълга


Това ... няма да стане. Наскоро прочетох една кратка бележка на проф. Дуранкев в "Труд". Лошо няма да подкрепим растежа, дори и с дълг. Само дето ... Само дето, според него, от растежа ще се възползва отново олигархията, а за плебса ще остане ... да плати дълга. Както винаги, впрочем.

Щото данъка върху билетчето за рейса и баничката ние си го плащаме преди рейса да е тръгнал още и преди да сме накусали баничката. А честните частници, дето Сашо Дончев тук ни ги предлагаше за морален пример на децата ни, прехвърлят фирмите си на нагли мангали с по 20-30 такива (застреляния Антов) или на служителите си (Гриша Ганчев), за да скатаят милиони ДДС. Милиони. Колко ли? Ами ... Запомнил съм, че когато беше учителската стачка, току бяха разбили един гараж със счетоводство на дедесари. Та откраднатото ДДС в този гараж, буквално!, беше колкото парите нужни, за да се удовлетворят исканията им. Ето така кражбите рутят националната сигурност. Един крадец, или тайфа крадци, крадат от нас ресурса за цяла обществена система. Мащабно. Питайте БОРКОР, че те много ги разбират тези работи, какъв е размерат на средствата, откраднати всяка година от манипулирани чрез корупция обществени поръчки. После може да питате пак за винетки и пътища техни бокообразия.

В държавата на овластения криминалитет е така. Престъплението е препитание. Ако искате да живеете добре и съвестта ви го позволява, то крадете. Крадете мощно. Колкото по-мощно крадете, толкова по-вероятно е да се отървете. Дали ще откраднете 20 000 лева или 200 000 лева, наказанието, ако ви хванат и осъдят е едно и също. Разликата е, че с 200 000 откраднати можете да си позволите адвокат. При 2 000 000 откраднати вече можете да си познолите и ... съдия. Така стоят нещата тук. Спирално.
20 Януари 2016 12:03
Гарантирано от ГЕРБ:
- финансова политика: дългове-дефицити-нови данъци. Които в светлия герберски свят се обозначават с понятието "финансова дисциплина".
- външна политика: - Yes! - надупване - Ох!. Което в светлия герберски свят означава евроатлантически ценности и стойности.
- отбрана - прифронтова държава - въоръжение - хибридни войни - приземяване на авиацията - превръщане на България в мишена - ликвидиране на армията, защото НАТО ни пази - вършеещи неоосманизъм и ислямизъм - издаване на списъци с българските агенти в чужбина. Отново обозначено с евроатлантическите ценности и стойности.
- правосъдие: СМС-и - говорящи каки - чукане - унищожителен доклад на ЕК. Което в светлия герберски свят означава успешна съдебна реформа и отдавнашно задминаване на румънците.
- енергетика: плащаме на америнанските ТЕЦ-ове, защото ни смучат - плащане на ЕРП-тата, защото ни смучат - плащане на ВЕИ-тата, защото ни смучат - дългове, дефицити, по-високи цени. Което в светлия герберски свят означава либерализация.
- икономика: нищо-нищо-еврофондове. Което в светлия герберски свят означава 5-та икономика в света.
- социална политика: работа до смърт - отнемане на социални плащания - протести. Което в светлия герберски свят означава повече пари за крадене в бюджета. А в светлия АБВ-ейски свят означава "единственият успешен министър".
- вътрешни работи: бой-смърт-бежанци-грабежи-мутри-к'рви-олигархия-протести. Което в светлия герберски свят се превръща в проблем и заплаха за националната сигурност само ако бъде изречено на глас. Иначе си е в реда на нещата. Все пак всички гледат "От местопрестъплението: Маями."
- образование: пари за частните училища, вместо за държавните - тотално сбъркани учебни планове - "османско присъствие" и "мирно съвместно съжителство" - Ботев и Левски са терористи и дори "комунисти" - загуба на исторически памет и национална идентичност. Което в светлия герберски свят се означава да не дразним добронамерените ни турски "партнъори" в името на евроатлантическите ценности и стойности.
- здравеопазване: корупция и волунтаризъм - тотални измишлъотини, вместо реформи - скотове - здравеопазване за богати и без здравеопазване за бедни - пръстови отпечатъци, вредни храни. Което в светлия герберски свят означава "успешна реформа".
- администрация: корупция-клиентелизъм-партийна бюрокрация-Баце-угояване-имения в чужбина-секс-парализа-страх. Което в светлия герберски свят означава стабилност.
20 Януари 2016 12:26
По-добре спрете да крадете и ще видите само за една година за какво иде реч.
Няма да умрете от глад за тази година, направете си този експеримент.
Чак сега осмислям задачите от III-IV клас:

Един басейн се пълни от една тръба с дебит.... и се източва от 2 с дебит ...... и .........
Въпрос: за колко време ще се изпразни басейна.

Уж сте финансов министър- сметнете, не е сложна задачката. Само поставете реалните числа на мястото на многоточията.

Боже, колко мъдрост и прозорливост е имало в учебниците от началния курс от едното време!
20 Януари 2016 12:31
ако дългът нараства прекалено бързо, ще възникне въпросът доколко сегашната данъчна система е в състояние да издържа разходите на държавата


Ми свийте ги тия разходи, бе! Кво сте се разпищолили? Смешници...
20 Януари 2016 18:15
Да не би харчовете и кражбите по АЕЦ Белене , или пък договорите за Американските Централи и др., да са по вина на гражданите на България. Всичко това е персонална вина на определени Правителства с Премиери, Иван Костов, С. Сакскобургготски, Сергей Станишев и приближените им кръгове. Разбира се, че Бюджета трябва да поеме щетите, които са нанесли тези правителства и партии. Това е въпрос на справедливост . Как иска това Правителство, хората да имат доверие в която и да е от Властите в РБ., като всички грешки , престъпления и далавери, извършени от политиците и спекулантите, не се разследват и наказват, а се прехвърлят на Гражданите с повишаване на цената на еленергията. Явно мин. Горанов си гледа Бюджета, като "кон с капаци" и хич не го е еня, кой ще плаща тези загуби, справедливо или не, важното да не е бюджета. Властници, прехвърляйте своята вина на Народа, а после искайте да ви изберат !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД