Местните власти масово нарушават Закона за прякото участие на гражданите във властта и не поддържат публичен регистър на местните референдуми, показа проверка на "Сега".
В нормативния акт е записано, че всяка община трябва да има такъв регистър, като създаването му е задължение на председателя на общинския съвет. В него се записват внесените предложения за допитване, движението им и решенията по тях. Регистри няма на сайтовете на Столичния общински съвет, на бургаския, на общините в Пловдив, Русе, Кюстендил. Липсват и там, където наскоро бяха внесени предложения или бяха проведени местни референдуми - Варна, Димитровград, Сандански, Каспичан, както и бургаските общини.
Все пак има местни парламенти, които са спазили законовото изискване. Елин Пелин поддържа регистър, в който в момента е заведена гражданска подписка за отделяне на село Равно поле и присъединяването му към Столичната община. В Мирково също е създаден публичен списък - вписано е желанието на група общински съветници да се проведе допитване за жп гарата - да се ползва ли за товарно-разтоварни работи на меден концентрат, както и да се направи ли път към нея. Регистър поддържа и община Габрово, в който фигурира идеята на БСП за референдум по развитието на тролейбусния транспорт.
Местните власти нарушават и ред други законови изисквания. Например съгласно Закона за местното самоуправление кметът е длъжен в началото на всяка година да представя отчет за изпълнението на програмата си през предишната, но в масовия случай това не се прави.
|
|