"Химко" Враца през 1999 г. Днес бившият завод е обявен в несъстоятелност и е на фаза разпродаване на активите му. |
Скандалът за корупция гръмна само дни след като се разбра, че след 4 опита за продажба най-сетне има сделка и че купувач на активите на "Химко" е фирма на депутата Делян Пеевски.
Първата реакция на премиера Бойко Борисов вчера по повод на писмото на Аронов, собственик на ANJ Group Corp., бе, че няма никакво отношение към "Химко", че няма и не е имал съветник или помощник Богданов и че топката е в ръцете на съдебната система. Часове по-късно Борисов размисли и от пресслужбата на МС обявиха, че е сезирана прокуратурата. Малко сред това от държавното обвинение уведомиха медиите, че "сигналът незабавно е разпределен" на прокурор от Върховната касационна прокуратура и е изпратен на Окръжна прокуратура-Враца за извършване на проверка на сигнала "за извършено престъпление по служба от синдика и подкуп". Освен това Софийската градска прокуратура работи по данните за поискан подкуп. "По случая се възлага извършване на предварителна проверка на Държавна агенция "Национална сигурност", пише в съобщението.
В късния следобед и Министерството на правосъдието реагира, че още на 19 ноември е било сезирано от бизнесмена Аронов за нередности в условията за продажба на активите на "Химко". На 28 декември министър Екатерина Захариева наредила на инспектората да провери твърденията в сигнала за синдика. Проверката не била приключила.
От цялата оживена кореспонденция не става ясно защо институциите не са проверили своевременно твърденията на Ян Аронов и не са изяснили ситуацията още преди да има сделка за "Химко". В писмото си до Борисов и главния прокурор Сотир Цацаров Аронов твърди, че ANJ Group е подготвила оферта за "Химко" с помощта на бивш акционер на предприятието и на консултанта "Скорпио-МД" и че още през юни 2015 г. се е срещал с представители на "Булгаргаз" и НЕК, които са основни кредитори на химкомбината. Бизнесменът твърди, че негови хора дали подкуп от 15 000 евро. Освен това на "една от срещите" "г-н Богданов, който се представя за партньор на действащия министър-председател", поискал 500 000 евро в брой като условие да има сделка за "Химко" плюс още толкова след подписване на договора. Това се случило в ресторант "Виктория" пред шестима свидетели, твърди Аронов. Според него около "продажбите на активите на "Химко" се формира криминална група за изнудване".
Прави впечатление, че писмото на Аронов, адресирано до институциите, е на лош български език, сякаш е преведено чрез Google Translate.
СТАРИ ВРЪЗКИ
Ян Аронов е роден в Русия. Фирмата му ANJ Group корп. е регистрирана през 2007 г. в Ню Джързи, САЩ. През миналата година той афишира интерес към "Химко", като през декември настоява да участва в общото събрание на кредиторите. Оказа се, че фирмата е подала жалба срещу процедурата за осребряване на активите на фалиралото предприятие. Съдът е отхвърлил жалбата. Местните медии писаха, че ANJ Group напира като евентуален купувач на "Химко", но не е представила ценово предложение и не е внесла задатъка за участие в процедурата - 1 млн. лева. Сумата съвпада с размера на "подкупа" от 500 000 евро, който според Аронов му бил поискан за допускане до преговорите за "Химко". От компанията смятат, че след като активите на "Химко" се продават чрез преговори с потенциален купувач, а не на търг, от задатък няма нужда. Междувременно фирмата на Пеевски "НСН инвестмънт" внесе милиона и бе обявена за единствен кандидат и победител в преговорите.
Аронов се оказва бизнес партньор с Юрий Литвиненко, украинец с американски паспорт, който в началото на века стана собственик на "Химко" чрез IBE trans of New York. Той се афишираше като представител на големия щатски производител на торове IBE traide. Това се оказа измама и Литвиненко бе осъден на затвор в САЩ, а агонията на "Химко" продължи.
Ян Аронов е съдружник в две фирми, регистрирани в България през 2014 г. - "БИ ИНВЕСТ 2014" ООД, Бургас, и "БЪЛГАРСКА ИЗТОЧНА ТЪРГОВСКА КОМПАНИЯ" ООД, София. През 2015 г. е излязъл от тях. Бизнесменът е роден през 1970 г. в Русия, като притежава американски паспорт, издаден през 2006 г., разкри сайтът Уебкафе. Съдружниците на Аронов в "Българска източна търговска компания" ООД до излизането му от фирмата са 69-годишният Литвиненко и Валентин Йорданов Димитров.