:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,323
Активни 581
Страници 13,888
За един ден 1,302,066

И най-големите чужди инвеститори поискаха радикална съдебна реформа

Компаниите предупреждават, че ако не се промени кардинално положението, ще се пренасочат към други държави
Два дни преди редовния мониторингов доклад на Европейската комисия за България, който се очаква да е много критичен, най-големите чужди инвеститори у нас поискаха от управляващите радикална съдебна реформа. В безпрецедентно писмо до премиера Бойко Борисов, президента Росен Плевнелиев, председателя на парламента Цецка Цачева и министри 11 търговски камари предупредиха, че се "понижава желанието за инвестиции в страната в полза на други държави", че се засилва впечатлението за недостиг на върховенство на закона у нас и затова е необходима съдебна реформа и политическа воля за прилагането й.

Подписалите са от смесените камари на САЩ, Германия, Великобритания, Франция, Италия, Холандия, Испания, Белгия, Люксембург, Швейцария, както и италианската бизнес организация "Конфиндустрия България". На тези страни се падат над 20 млрд. евро преки чужди инвестиции в България през последните 20 години.

Камарите са категорични, че натрупаните нерешени проблеми в правосъдието са системни и че това изисква "подход, който да е основан на принципа на справедливостта и върховенството на закона и на стратегията за реформи, одобрена от Народното събрание". С тези думи инвеститорите обръщат внимание на управляващите, че трябва да се приложи приетата стратегия за съдебна реформа, от която в последните изменения на конституцията не влезе почти нищо. Това беше причината правосъдният министър Христо Иванов да подаде оставка, а ДСБ да напусне управляващата коалиция. Бизнесът подчертава, че се изчерпва доверието му, без да уточнява в кого, но съдейки по получателите на писмото, явно става дума за управляващите.

Търговските камари отбелязват, че в "правосъдната система има качествени професионалисти, отличаващи се с безупречен морал и почтеност, познаващи проблемите и имащи воля за промяна". Те явно визират съдиите, които се противопоставят на натиска на изпълнителната власт, протестите на магистратите от преди няколко седмици, както и позициите на Съюза на съдиите и председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов. Именно те изразиха несъгласия с орязаните конституционни промени, както и с някои действия на ВСС. В края на писмото инвеститорите подчертават, че "нито една реформа на правосъдната система не би била възможна без политическа воля за прилагане на закона".

На въпрос на "Сега" как ще коментира безпрецедентния призив на най-големите чужди инвеститори за съдебна реформа, премиерът Бойко Борисов бе лаконичен: "Това правим." Той обаче пренебрегна факта, че дотук реформата се разминава кардинално със стратегията, одобрена миналата година. От МВР и Министерството на правосъдието отказаха коментар, тъй като министрите им са в Холандия. От министерството на икономиката, което отговаря пряко за бизнес средата и за инвеститорите, също запазиха мълчание.

Президентът Росен Плевнелиев използва случая, за да припомни, че и той призовавал за всеобхватна съдебна реформа. От пресцентъра му припомниха, че вече бил заявил, че "конституционните промени са стъпка напред, но оставят впечатление, че липсват смелост и политическа воля за по-всеобхватна и дълбока реформа в правосъдието". Според него предстоящите промени в Закона за съдебната власт и процесуалните закони, както и приемането на силно антикорупционно законодателство, били възможност да бъдат наваксани пропуснатите възможности. Наскоро и Борисов се опита да потуши критиките за провалената реформа с обещания за радикални промени в пет закона. Конституцията обаче със сигурност ще ги спъва.

"В прав текст: без реформа в правосъдието няма нови инвестиции и нови работни места. Истината обаче е по-тежка. Криминалната бизнес среда не просто гони чуждите инвеститори. Гони българския бизнес да инвестира извън страната. И преди всичко - гони трудовия, интелектуален и нравствен потенциал ...", написа във "Фейсбук" лидерът на ДСБ Радан Кънев.

Пред "Сега" председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев каза, че в последните години нуждата от съдебна реформа е едно от основните искания на компаниите. Той обясни, че най-често постъпилите сигнали в асоциацията са свързани с несправедлив съдебен процес, противоречива съдебна практика, неравно третиране и административен произвол. "Очевидно липсата на съдебна реформа гони инвеститорите - и те го казват. През последните години няма развитие въпреки очакванията", коментира той и даде пример и с непрестижното 69-о място, което България заема сред 175 страни по света в Индекса за корупцията на "Трансперънси интернешънъл".

През м.г. бизнесът отчита най-драстично увеличение на корупцията, престъпността, сивата икономика и регулаторната тежест, показа и проучване на БСК.



ИНВЕСТИЦИИ

През 2014 г. преките инвестиции, влезли у нас, са 1.182 млрд. евро, показват данните на БНБ. Най-голяма част от тях - 747 млн. евро, са от Холандия. Вторият най-голям инвеститор през 2014 г. е Австрия - с 290 млн. евро. На трето място се нарежда Великобритания - с инвестиции за 180 млн. евро. Данните за 2015 г. още не са финализирани, но към ноември миналата година у нас вече са влезли повече средства, отколкото през 2014 г. - 1.467 млрд. евро. Най-големият инвеститор отново е Холандия - с 681 млн. евро. На второ място е Германия - със 188 млн. евро.
12
3343
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
25 Януари 2016 21:02
в "правосъдната система има качествени професионалисти, отличаващи се с безупречен морал и почтеност, познаващи проблемите и имащи воля за промяна"

Правосъдието е единственото смислено нещо, и променящо се към по-добро през последните десетилетия.
Направо се чудя, как успяват да оцелеят, при този хаос на нормативни безумия и толкова развратено общество.
25 Януари 2016 21:09
В безпрецедентно писмо до премиера Бойко Борисов, президента Росен Плевнелиев, председателя на парламента Цецка Цачева и министри 11 търговски камари предупредиха, че се "понижава желанието за инвестиции в страната в полза на други държави", че се засилва впечатлението за недостиг на върховенство на закона у нас и затова е необходима съдебна реформа и политическа воля за прилагането й.


Ако Баце само разбере къде си правят заседанията УС на тия търговски камари веднага ще влети на тях да им обясни кое как е.
25 Януари 2016 21:30
И така, няколко неща стават безпощадно ясни:

1. Липсата на „реформа” в Съдебната система не само блокира морала и справедливостта (което разбира се е най-важното) по Територията, но и чувствително снижава стандарта на живот. С една дума, не само удря шамар по лицето на Българина, но бърка и в джоба му.
2. Русия е заплаха за националната ни сигурност. Около 25 % от икономиката на страната ни (вклюително в сферата на националнатра сигурност) е в ръцете на руски мутро-олигарси. Не на Русия (защото тя е капиталистическа държава), а на КГБ-олигарси.
3. Европа се опитва да ни помогне да излезем от зависимостта ни от Путиновата кохорта от олигарси (пак да повторим, не от зависимостта ни от Русия).
4. Русия си остава желан партньор както за България, така и за Европа. Путиновата администрация прави всичко възможно това да не се случи. Защото в противен случай ползата ще се „отича” не във „правилните джобове”, а ще трябва да се „разпределя” към Руския или Български народи.
5. Българският Президент, преобладаващото мнозинство от съдиите, бившия министър на правосъдието, и част от политическия елит започнаха (най-после) да се борят за Българските национални интереси. Срещу едни общо взето корпулентни „Българи”, самопровъзгласили се за „успешни” бизнесмени. Или дори премиери.
25 Януари 2016 21:49
А дано, ама надали!
Къде ще ходят? Тука ще доприпкат пак милите. Как иначе ще си поддържат високия западен стандарт, освен с откраднати и изнесени от тук печалби? В момента, благодарение на чуждите инвестиции в бедните страни, на запад живеят добре и работят малко, а в бедните страни живеят зле и работят много.
25 Януари 2016 22:18
И така, няколко неща стават безпощадно ясни:
бе и аз си ги смуча от пръстите, ма да пакетирам петте точки -нямаше да успея.
26 Януари 2016 08:11
Лукойл подписал ли е призива?
26 Януари 2016 10:48
Всеки, който се е сблъсквал със съдийски произвол, знае много добре какво се крие зад израза "липса на справедлив процес". Това означава, че съдията може да реши всичко в пълно противоречие със закона, с официалните документи, с фактите и с нормалната логика и няма механизъм по който да му бъде потърсена отговорност. Особено след като бе премахната и възможността за преглед по реда на надзора. Съдиите са недосегаеми, ненаказуеми и над тях е само Бог. Ако някой търси правосъдие в България, то по-добре да отиде на църква, отколкото на съд.
26 Януари 2016 11:00
Представете си!
В Колумбия по времето на Пабло Ескобар и неговия всеподкупен, кокаинов картел е имало НЕЗАВИСИМО И НЕ ПОДКУПНО ПРАВОСЪДИЕ!!!
Колумбия бъкаща от комунисти партизани, нарко лаборатории, подкупни ченгета-е имала НЕ корумпирана прокуратура, съдебна система и конгрес!!!
Къде сме ние?!
26 Януари 2016 11:08
Русия е заплаха за националната ни сигурност. Около 25 % от икономиката на страната ни (вклюително в сферата на националнатра сигурност) е в ръцете на руски мутро-олигарси. Не на Русия (защото тя е капиталистическа държава), а на КГБ-олигарси.

Оле Боже повече не може. Ти откъде ги взе тези данни. Кои са тези олигарси, дето ги знаеш, кажи едно едве имена. И коя икономика държат (чак пък 25% - това число от къде го взе, или си го измисли), аз освен Лукойл не се сещам за други. Поне руските "олигарси" потдържат нашата икономика, а западните олигарси превърнагха промошлеността ни в скраб. Вие рИвете за капитализъм, пък искате капитализъм без едри капиталисти, които наричате "олигарси". Оправете си понятията.
3. Европа се опитва да ни помогне да излезем от зависимостта ни от Путиновата кохорта от олигарси (пак да повторим, не от зависимостта ни от Русия)..
Как по-точно бе момше. като ни наряза 4-те реактора на АЕЦ, и каквито заводи приватизира отидоха на скраб. Спира Южен поток, строежа на АЕЦ Белене. Неепрекъснати забрани, да не се сеят традиционни сортове у нас, криви краставици, щастливи кокошки и др. такива простотии. Кога българското земеделие е било на дотации?
4. Русия си остава желан партньор както за България, така и за Европа. Путиновата администрация прави всичко възможно това да не се случи. Защото в противен случай ползата ще се „отича” не във „правилните джобове”, а ще трябва да се „разпределя” към Руския или Български народи..
Е при тези санкции и при правителството на Боко, няма как да се случи. А те при тази система винаги парите ще се отичат от руските капиталисти (олигарси) към българските капиталисти (олигарси). Такава е системата и в Русия и в ЕС и в САЩ и у нас.
5. Българският Президент, преобладаващото мнозинство от съдиите, бившия министър на правосъдието, и част от политическия елит започнаха (най-после) да се борят за Българските национални интереси. Срещу едни общо взето корпулентни „Българи”, самопровъзгласили
Ох на мама умничето, президентът се е борил. По-глупав президент не сме имали. Какво се е борил да бъдем зависими от ЕС.
26 Януари 2016 19:15
През м.г. бизнесът отчита най-драстично увеличение на корупцията, престъпността, сивата икономика и регулаторната тежест
Видими резултати!

А НВК се е метнал на амбразурата да варди герберастията, подбелил очи, плюнчи се, фърга пеня ... как казваха римляните, май беше кауза перде.
26 Януари 2016 19:32
И най-големите чужди инвеститори поискаха радикална съдебна реформа
Компаниите предупреждават, че ако не се промени кардинално положението, ще се пренасочат към други държави


Според лелката, понастоящем Министър на МВР с тези изказвания се саботира Правителството.....Му. Предлагам да им прати ДАНС, глаДния прокурор и за капак съветника на Премиера - Янка Янева, медиiте на Шиши си знаят репертоара.
26 Януари 2016 19:43
БЕВЕРЕН 26 Януари 2016 11:00
Представете си!
В Колумбия по времето на Пабло Ескобар и неговия всеподкупен, кокаинов картел е имало НЕЗАВИСИМО И НЕ ПОДКУПНО ПРАВОСЪДИЕ!!!

Това е така защото в колумбия е имало стар елит, който никога не е приел Пабло като свой. Въпреки всичките му пари.
В БГ такова нещо като стар елит няма. Всичкото гениален национално отговорен капиталист може да проследи миналото си до танковете на червената армия. Мафията си има държава.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД