Два дни преди редовния мониторингов доклад на Европейската комисия за България, който се очаква да е много критичен, най-големите чужди инвеститори у нас поискаха от управляващите радикална съдебна реформа. В безпрецедентно писмо до премиера Бойко Борисов, президента Росен Плевнелиев, председателя на парламента Цецка Цачева и министри 11 търговски камари предупредиха, че се "понижава желанието за инвестиции в страната в полза на други държави", че се засилва впечатлението за недостиг на върховенство на закона у нас и затова е необходима съдебна реформа и политическа воля за прилагането й.
Подписалите са от смесените камари на САЩ, Германия, Великобритания, Франция, Италия, Холандия, Испания, Белгия, Люксембург, Швейцария, както и италианската бизнес организация "Конфиндустрия България". На тези страни се падат над 20 млрд. евро преки чужди инвестиции в България през последните 20 години.
Камарите са категорични, че натрупаните нерешени проблеми в правосъдието са системни и че това изисква "подход, който да е основан на принципа на справедливостта и върховенството на закона и на стратегията за реформи, одобрена от Народното събрание". С тези думи инвеститорите обръщат внимание на управляващите, че трябва да се приложи приетата стратегия за съдебна реформа, от която в последните изменения на конституцията не влезе почти нищо. Това беше причината правосъдният министър Христо Иванов да подаде оставка, а ДСБ да напусне управляващата коалиция. Бизнесът подчертава, че се изчерпва доверието му, без да уточнява в кого, но съдейки по получателите на писмото, явно става дума за управляващите.
Търговските камари отбелязват, че в "правосъдната система има качествени професионалисти, отличаващи се с безупречен морал и почтеност, познаващи проблемите и имащи воля за промяна". Те явно визират съдиите, които се противопоставят на натиска на изпълнителната власт, протестите на магистратите от преди няколко седмици, както и позициите на Съюза на съдиите и председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов. Именно те изразиха несъгласия с орязаните конституционни промени, както и с някои действия на ВСС. В края на писмото инвеститорите подчертават, че "нито една реформа на правосъдната система не би била възможна без политическа воля за прилагане на закона".
На въпрос на "Сега" как ще коментира безпрецедентния призив на най-големите чужди инвеститори за съдебна реформа, премиерът Бойко Борисов бе лаконичен: "Това правим." Той обаче пренебрегна факта, че дотук реформата се разминава кардинално със стратегията, одобрена миналата година. От МВР и Министерството на правосъдието отказаха коментар, тъй като министрите им са в Холандия. От министерството на икономиката, което отговаря пряко за бизнес средата и за инвеститорите, също запазиха мълчание.
Президентът Росен Плевнелиев използва случая, за да припомни, че и той призовавал за всеобхватна съдебна реформа. От пресцентъра му припомниха, че вече бил заявил, че "конституционните промени са стъпка напред, но оставят впечатление, че липсват смелост и политическа воля за по-всеобхватна и дълбока реформа в правосъдието". Според него предстоящите промени в Закона за съдебната власт и процесуалните закони, както и приемането на силно антикорупционно законодателство, били възможност да бъдат наваксани пропуснатите възможности. Наскоро и Борисов се опита да потуши критиките за провалената реформа с обещания за радикални промени в пет закона. Конституцията обаче със сигурност ще ги спъва.
"В прав текст: без реформа в правосъдието няма нови инвестиции и нови работни места. Истината обаче е по-тежка. Криминалната бизнес среда не просто гони чуждите инвеститори. Гони българския бизнес да инвестира извън страната. И преди всичко - гони трудовия, интелектуален и нравствен потенциал ...", написа във "Фейсбук" лидерът на ДСБ Радан Кънев.
Пред "Сега" председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев каза, че в последните години нуждата от съдебна реформа е едно от основните искания на компаниите. Той обясни, че най-често постъпилите сигнали в асоциацията са свързани с несправедлив съдебен процес, противоречива съдебна практика, неравно третиране и административен произвол. "Очевидно липсата на съдебна реформа гони инвеститорите - и те го казват. През последните години няма развитие въпреки очакванията", коментира той и даде пример и с непрестижното 69-о място, което България заема сред 175 страни по света в Индекса за корупцията на "Трансперънси интернешънъл".
През м.г. бизнесът отчита най-драстично увеличение на корупцията, престъпността, сивата икономика и регулаторната тежест, показа и проучване на БСК.
ИНВЕСТИЦИИ
През 2014 г. преките инвестиции, влезли у нас, са 1.182 млрд. евро, показват данните на БНБ. Най-голяма част от тях - 747 млн. евро, са от Холандия. Вторият най-голям инвеститор през 2014 г. е Австрия - с 290 млн. евро. На трето място се нарежда Великобритания - с инвестиции за 180 млн. евро. Данните за 2015 г. още не са финализирани, но към ноември миналата година у нас вече са влезли повече средства, отколкото през 2014 г. - 1.467 млрд. евро. Най-големият инвеститор отново е Холандия - с 681 млн. евро. На второ място е Германия - със 188 млн. евро.
в "правосъдната система има качествени професионалисти, отличаващи се с безупречен морал и почтеност, познаващи проблемите и имащи воля за промяна"
Правосъдието е единственото смислено нещо, и променящо се към по-добро през последните десетилетия.
Направо се чудя, как успяват да оцелеят, при този хаос на нормативни безумия и толкова развратено общество.