:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,710,888
Активни 624
Страници 21,818
За един ден 1,302,066

670 000 българи искат референдум за радикална политическа промяна

Въпросът за намаляване на броя на депутатите дава коз за питане в КС
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Слави Трифонов доведе екипа си за разтоварването на папките с подписите на гражданите.
Българите искат референдум за радикална политическа промяна - за това настояват 673 481 души, които подкрепиха подписката на "Шоуто на Слави". Шоуменът не успя да постигне рекорда на БСП през 2012 г., когато социалистите събраха подкрепа от 770 000 души по искането си за допитване за АЕЦ-Белене. Но подписите са достатъчни да направят референдума задължителен, тъй като по закон са необходими минимум 400 000 парафа. Тепърва предстои проверка на валидността на подписката. "Това не са 673 481 подписа, а са толкова съдби. Това са 673 481 мечти", декларира Трифонов, който дойде лично в парламента. И се закани политиците да "понесат последствията", ако не проведат референдума или променят смисъла на въпросите, без да поясни какво има предвид.

Най-проблематичен е въпросът да се съкрати числеността на народните избраници, което изисква промяна в конституцията. Темата е поставяна нееднократно в миналото, вкл. от Бойко Борисов през март 2014 г., когато бе в опозиция, но така и не получи развитие. Това дава коз на политическите сили да се обърнат към Конституционния съд с питане дали предложената поправка не е от компетенцията на велик парламент. Ако съдиите отговорят положително, въпросът автоматично отпада, тъй като законът забранява референдума да стъпва на територията на ВНС. Идеята за е-вота вече получи подкрепа на инициираното от президента Росен Плевнелиев допитване м.г. и депутатите мислят как да я облекат в законова форма. Задължителното гласуване също бе обект на обсъждане в парламента. Предложение за промяна в Изборния кодекс е внесъл Патриотичният фронт. На исканията за мажоритарен вот и съкращаване на партийните субсидии политическите сили не гледат с добро око, но при успех на допитването могат да бъдат реализирани с обикновени законови промени.

Депутатите бяха крайно пестеливи в оценките си за подписката. Шефът на правната комисия Данаил Кирилов обясни пред "Сега", че "след като има събрани определен брой гласове и след като те вече са внесени по надлежния ред, значи трябва да тръгне процедура, свързана с проверката им". После ще се обсъжда всичко останало. Кирилов допълни, че в момента правната комисия на НС "работи усилено по въвеждане в законодателството на електронното гласуване и всички наши усилия са насочени натам". Петър Славов от РБ заяви, че досега не се е вглеждал сериозно във въпросите на "Шоуто на Слави". Той предпочита да изчака те да влязат в правната комисия, където заедно с колегите си ще ги обсъди. Борислав Борисов от АБВ пък призна, че не знае какво съдържат въпросите, но личното му мнение е, че референдумите са "една изключително сполучлива форма на пряка демокрация и тя винаги трябва да се подкрепя". Най-краен в оценката си бе съпредседателят на ПФ Валери Симеонов. Той обяви, че не харесва въпросите, "защото за мен те са на едно улично ниво и до голяма степен издават популистките амбиции на Слави Трифонов". Но след като подписката е събрана, явно референдум ще има. "Ако мине например въпросът за мажоритарния избор на народните представители, следващият парламент със сигурност ще се напълни със силиконки и ритнитопковци, и най-вероятно и самият Слави ще е вътре. До него пък вероятно ще седи Азис", обрисува положението Симеонов.

По закон след внасянето й в НС подписката трябва незабавно да бъде изпратена на ГРАО за проверка. При установени нередности се връща обратно на инициативния комитет за корекции. Ако минимумът от 400 000 подписа е налице, предложението за референдум влиза за разглеждане в постоянните комисии на НС за не повече от месец. Самите въпроси могат да бъдат редактирани, но без да се променя смисълът им, както и тяхната поредност. След това парламентът излиза с решение по предложението. Цялата процедура трябва да се мине в рамките на три месеца от влизането на подписката в НС. Ако рефередумът бъде одобрен, президентът го насрочва не по-рано от два месеца и не по-късно от три месеца след решението на парламента. Това означава, че ако има допитване, провеждането му най-вероятно ще е през есента.

---------Въпросите за референдума:

1. Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?

2 Подкрепяте ли броят на народните представители да бъде намален на 120?,

3. Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?

4. Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?

5. Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?

6. Подкрепяте ли директорите на областните дирекции на МВР и началниците на районните управления в областните дирекции на МВР да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?".



---------ПАРАЛЕЛНО

Миналата седмица варненският бизнесмен Веселин Марешки също внесе 401 475 подписа в парламента с искане за референдум. Той също иска намаляване на депутатите до 120, както и въвеждане на регулация на пазара на горива, отпадане на изискването едно лице да има до 4 аптеки, пълно премахване на държавното финансиране за партиите и на депутатския имунитет.

-------------УЧИЛИЩНА ДЕМОКРАЦИЯ

С изслушване на националния химн вече започват учебните занятия в 119 СОУ "Акад. М. Арнаудов" в София. Това поискаха учениците на организиран от училището референдум. На проведеното в края на м.г. допитването на въпрос: "Смятате ли за удачно всеки учебен ден да започва с изпълнение на химна на България?", се включиха 204 човека, 114 от които отговориха с "да". Така с 56% срещу 44 на сто от вота възпитаниците на 119-то училище решиха всяка сутрин в 8.20 ч. преди започването на занятията да слушат българския химн. Идеята е на класния на 2-ри "ж" клас Димитър Гевренов и тя веднага е одобрена от директора Диян Стаматов. Слогънът на школото е "Модерното българско училище". Негови възпитаници участват в инициативата на bTV "Заличена памет", в която ученици рецитират знакови литературни произведения, набелязани за отпадане от учебната програма.
39
5066
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
39
 Видими 
08 Февруари 2016 19:24
Давам "да" на 4 от въпросите
08 Февруари 2016 19:47
Каквито организаторите...
Милион и кусур гласуваха за ГЕРБ, една трета може да са изтрезнели и да поемат нов наркотичен месия... Бих повярвал на народния глас, ако тоя глас от 26 години не довеждаше до властта изроди и тук-таме някой малоумник...
---------------------
Сайтът на Генек
08 Февруари 2016 19:50
Бих повярвал на народния глас, ако тоя глас от 26 години не довеждаше до властта изроди и тук-таме някой малоумник...

тогава на кой глас верваш?
08 Февруари 2016 20:26
"Ако мине например въпросът за мажоритарния избор на народните представители, следващият парламент със сигурност ще се напълни със силиконки и ритнитопковци, и най-вероятно и самият Слави ще е вътре. До него пък вероятно ще седи Азис", обрисува положението Симеонов.


Нема страшно бат' Валери - Слави и Азис, "силиконките" и "ритнитопковците" първия законопроект, който ЕДИНОДУШНО ще гласуват, ще е "КОДЕКС за взаимотношенията между ИЗБИРАТЕЛИ и техните ИЗБРАНИЦИ (депутати в НС и съветници в ОбС) в периода СЛЕД изборите", където ще има три ГЛАВИ, първата - за регулярното (ежемесечно или пък на 3 месеца) отчитане на избраника ПРЯКО пред избирателите му; втората - за ОТЗОВАВАНЕТО на депутата/ите, респ.съветника/иците, ако отчетите на избраниците, предоставени в рамките на първите им 6 или 9 месеца (това ще е пробният им, или изпитателен период) НЕ удовлетворят избирателите им; третата - за АВТОМАТИЧНОТО предизвикване на ПРЕДсрочни парламентарни и местни избори, ако броят на отзованите депутати/съветници надхвърли 50% + 1.

В тази трета глава Бат' Валери ще бъде уреден, ВЕДНЪЖ-ЗАВИНАГИ, и въпроса за ОТПАДАНЕТО на т.нар. служебен кабинет, който да управлява и най-вече да ОРГАНИЗИРА насрочените избори, като първото, което прави за тази цел, е да ПОДМЕНИ областните управители! Защо ги подменя - ами защото тези ДАНКО-ХАИРСЪЗИ са хората, дето пазят в мазето на областната администрация чувалите с бюлетините, в които, ако Съдът се изпусне та разпореди повторно броене, се слагат нови бюлетини - от онези, които в Костинброд кротко, под маската "надпечат", чакат надлежно етикетирани по области момента, когато ще послужат за изборната победа!

Е, ако случайно се ослушат Слави, Азис, силиконките и ритнитопковците, и откажат да гласуват горния КОДЕКС, тогава, колко му е, спрятаме им Референдум с въпрос именно за такъв КОДЕКС! Бъди сигурен Бат' Валери, че 2 х 670 000 ще се подпишат за него! ГАРАНТИРАМ!
08 Февруари 2016 21:40
Вие пък, що да не опита , бе ? Може да мине номера .
Е , що народ се изсипа да гласува за моралния стожер Бареков .
Че за Слави Трифонов ли няма ?
Матриал , чалга - бол.
08 Февруари 2016 21:49
Бих повярвал на народния глас, ако тоя глас от 26 години не довеждаше до властта изроди и тук-таме някой малоумник...

Генек, повярвай на народния глас. Той никога не би се отказал да търси верния човек във властта. Грешките му не са нарочни. Пътят му към Ада е постлан с добри намерения.


"Ако мине например въпросът за мажоритарния избор на народните представители, следващият парламент със сигурност ще се напълни със силиконки и ритнитопковци, и най-вероятно и самият Слави ще е вътре. До него пък вероятно ще седи Азис", обрисува положението Симеонов.

Поредният умен и красив грантаджия, който ни обяснява колко сме прости и как само сегашните сериозни политици имат знанията и уменията да ни управляват.
08 Февруари 2016 23:45
Какво си мислим и какво се получава? Притча (по смисъл):
"... Духът:
- Ще ти изпълня три желания. Какво е първото?
- Нека да бъда богат!
Чука се. Влиза пощальонът - Баща ви е починал, но има голяма застраховка.
Духът.
- Какво е второто желание?
- Нека баща ми да се върне.
Чука се. Влиза призракът на бащата.
- Какво е третото желание?
- Нека всичко се върне и бъде по старому."
08 Февруари 2016 23:46
Не знам кои са красивите и грозните, знам само, че току-що приключиха едни избори. Те бяха мажоритарни, на два тура, точно както ги иска Слави. Резултатът е победа с нокаут на ГЕРБ. Ако тази точка се приеме, ББ ще е най-щастливият човек. А ако се съди по ентусиазма, с който референдумът се приветства, очевидно поддръжниците му искат точно това.
Някой да иска да докаже противното без празни приказки?
08 Февруари 2016 23:51

Резултатът е победа с нокаут на ГЕРБ. Ако тази точка се приеме, ББ ще е най-щастливият човек. А ако се съди по ентусиазма, с който референдумът се приветства, очевидно поддръжниците му искат точно това.
Някой да иска да докаже противното без празни приказки?

Каква е тъпата връзка между местни избори и национален референдум?
И заради какво точно трябва да ни пука за точно една от противните политически партии?
08 Февруари 2016 23:56

azsxdc
08 Фев 2016 23:45
Мнения: 83

Да не са раздали лиШчета, в които пише, че трябва да борим опасността със сълзливи, лексиконни "притчи", с претенции за мъдрост?
08 Февруари 2016 23:57
Наистина ли не разбираш? По какво се различават кметските избори от парламентарните?
09 Февруари 2016 00:14
Слогънът на школото...

Ало, Редакцията – пише се слоган и можете ли да посочите поне един документ, където училище е заменено с школо...
09 Февруари 2016 00:19

Наистина ли не разбираш? По какво се различават кметските избори от парламентарните?

Не помня, бре. Учих го още в първи курс това.
А ти може да се пробваш да отговориш на така повдигнатия от теб проблем - то само с "реторичните" въпроси може да изглеждаш умен до време.
09 Февруари 2016 00:22
Относно химна – изпълнява се в тържествени случаи, няма нужда да се пуска всеки ден, защото скоро ще омръзне и ефектът ще бъде отрицателен...
Двете години в казармата ги помня...
09 Февруари 2016 00:24
Просто те попитах защо според теб ГЕРБ няма да спечели убедително мажоритарни парламентарни избори, така както спечели мажоритарните кметски избори? Ако не можеш или не искаш, не отговаряй.
09 Февруари 2016 00:29

Просто те попитах защо според теб ГЕРБ няма да спечели убедително мажоритарни парламентарни избори, така както спечели мажоритарните кметски избори?

О, боже. Това ли си имал предвид.
И защо евентуална бъдеща победа на ГЕРБ на следващи парламентарни избори според тебе следва да прави очевидно безсмислеността на този въпрос от референдума на Слави?
09 Февруари 2016 00:38
Не казвам че е безсмислено. Казвам, че ако се приеме, е лошо, защото абсолютното мнозинство на една партия във всички власти е практически диктатура.
Казвам също, че е парадоксално точно Слави да бетонира Бойко във властта. Не вярвам той да не го съзнава и затова се чудя защо го прави.
09 Февруари 2016 00:47
току-що приключиха едни избори. Те бяха мажоритарни, на два тура, точно както ги иска Слави.

Въпросът ти е основателен.
Мажоритарните избори в отделен избирателен район имат много недостатъци. Какво трябва да направя, ако кандидатът ми не е в "моя" район, а на 500 километра? Поне три пътувания: да се регистрирам и два пъти да гласувам. А какво става с гласовете за кандидатите на втори места? Просто се губят.
Има само една справедлива система - мажоритарна с единна национална листа и подреждане на избраните депутати по брой гласове.
09 Февруари 2016 00:55
Има само една справедлива система - мажоритарна с единна национална листа и подреждане на избраните депутати по брой гласове.

Не зная къде е реализирана. Ако говориш за смесената немска система, при която партийните места се избират пропорционално, а личностите - мажоритарно, съм съгласен.
09 Февруари 2016 01:08
Ама най важното е пропуснато в референдома а имено премахване на имунитета на политиците.Имунитет само ако държавата е във война.Така беше едно време при цара.Също всички съдии да бъдат избирани от народа както е в САЩ.
09 Февруари 2016 01:08
Ама най важното е пропуснато в референдома а имено премахване на имунитета на политиците.Имунитет само ако държавата е във война.Така беше едно време при цара.Също всички съдии да бъдат избирани от народа както е в САЩ.
09 Февруари 2016 03:45
1.Не
2.Не
3.Не
4.Да
5.Да
6.Не
09 Февруари 2016 04:35
Някой да иска да докаже противното без празни приказки?

Тия, които биха искали да го докажат, до един САМО празни приказки бълват.
09 Февруари 2016 08:28
Въпроса с електронното гласуване може да се реши много елегантно . Да се разреши на българите на българите живеещи извън България и не в съседните и страни . Тези които живеят в България и съседните страни могат да пътуват и гласуват .
09 Февруари 2016 08:42
Поредната буря в чаша с вода - какво ще се промени в територията, ако се осъществи някои от въпросите?
09 Февруари 2016 08:58
"Има само една справедлива система - мажоритарна с единна национална листа и подреждане на избраните депутати по брой гласове."

Не зная къде е реализирана. Ако говориш за смесената немска система, при която партийните места се избират пропорционално, а личностите - мажоритарно, съм съгласен.

Не съм специалист и неправилно нарекох това, което имам предвид "мажоритарна".
Всъщност е пропорционална - непартийна, с индивидуални кандидати, без прагове и други ограничения. На миналите парламентарни избори кандидатите бяха 7 хиляди и нещо. Представям си идеалният избор като: 1/ нанасяне в бюлетината на 4-цифрено число, съответстващо на номера на кандидата в единната листа. Технически е безкрайно просто: бюлетинката е 4 реда с 10-те цифри на всеки; задраскваш по една на всеки ред, машината чете, а 4-цифреното число е глас за съответния кандидат. Нищо по-различно от попълване на тото-фиш, а ако имаш електронен подпис го правиш от компютърче; 2/ сумиране на подадените гласове, подреждане на кандидатите по броя за всеки кандидат и връчване на удостоверенията на онези с най-много.

Къде е реализирана? Амчи това е най-естествената, най-справедливата, най-демократичната и най-разпространената ... извън "политиката", разбира се. Политиците са се погрижили в нея да няма нищо естествено, справедливо и демократично...
Лично аз съм гласувал на няколко "политически" избора и на безброй демократични избора по системата, за която говоря: комсомолски, профсъюзни, за представители на трудовия колектив, за ръководни органи в организации, на конференции и т.н.
09 Февруари 2016 09:06
Поредната буря в чаша с вода - какво ще се промени в територията, ако се осъществи някои от въпросите?

Не си прав. Въпросите имат безброй кусури, на кой ли проект не могат да се намерят?, но това е първият референум за политическата система. Всъщност най-големият му кусур е, че е закъснял с едни 25 години. Втресе ме, като написах това число. Ами то е голяма част от живота ни. Пропиляна, предадена, открадната
09 Февруари 2016 09:10
Прав съм:
ВИЖТЕ АБСОЛЮТНО ДОКАЗАТЕЛСТВО ЗА ФАЛШИФИЦИРАНЕТО НА МЕСТНИТЕ ИЗБОРИ! В ЦЯЛАТА СТРАНА Е ГЛАСУВАНО С НЕСЪОТВЕТСТВАЩА БЮЛЕТИНА НА УТВЪРДЕНИЯ ОБРАЗЕЦ ОТ ЦИК! ГЛАВНИЯТ ПРОКУРОР УМИШЛЕНО АБДИКИРА ОТ ПРЕСТЪПЛЕНИЕТО!
09 Февруари 2016 10:02
Наш Туидълди със Туидълдум
се съгласиха да се бият,
защото тъй било станало,
че Туидълди решил на ум
и развалил на Туидълдум
най-новото му кречетало.

Ала тогаз от висините
се спусна едра, черна врана,
тя тъй изплаши храбреците,
че препирнята си голяма
зарязаха те без покана
и в миг си плюха на петите.
09 Февруари 2016 10:58
Прав съм:

За кое?
09 Февруари 2016 12:16
Като гледам съгражданите ми какъв кмет и дупетати са ми избрали, идеята да избират и шеф на МВР въобще не ми допада! Не че има кой знае каква разлика, защото иначе пък управляващите го назначават, ама назначеният може пък да е и компетентен
09 Февруари 2016 12:18
Може и да не си спомням правилно, но ми се струва, че ББ и Цв.Цв. също почнаха с едни подписи в папки... носиха ги на Станишев, пък той не ги искаше..
Едни големи лъжи имаше как се прави партия с лични пари (апартаменти си залагаха) после си върнаха заемите с партиините субсидии ..Голям бизнес е това с Паетиите в България. Май няма по-печеливш засега. Да видим тез момчета докъде ще я докарат.
09 Февруари 2016 13:29
Искането за референдум е продиктувано от добри намерения и е реакция срещу недобрите политически практики. В този смисъл събирането на подписи и организирането на референдум са един отдушник. Референдумът обаче нищо няма да реши и само ще породи нови разочарования. Въпросът не е в механично намаляване на броя на народните представители, а в организацията на работа, която сега позволява фриволно (да не кажа лековато) законодателство, недомислици, процъфтяване на лобистки интереси, поставяне на частни интереси над обществения, приемане на закони, които не се основават на проучвания, отчитане на въздействието, социологически изследвания, преценка на ефекта от предприети мерки, сравнително-правни образци, дискусии (не колкото при приемането на BGB в Германия, по който почва да се работа след 1873 г., първият драфт е издаден през 1888 г., кодексът е приет през 1896 г. и влиза в сила от 01.01.1900 г.) и пр. Реагира се първосигнално, волята на една партия често подменя волята на мнозинството. Един от ефективните способи да се предоврати НС да работи като миниконвент (защото даже мащабът на продукцията, която произвежда, макар да има цялата власт за приемане на всякакво законодателство, дори да превърне жената в мъж de jure, е мизерен - законите се сменят като носни кърпи, не постигат ефект или имат ефимерен такъв), е да се прокара в пълна степен принципът за разделение на властите, за да заработят те като един добре смазан механизъм, като една добре балансирана система. Решението може да бъде създаване на втора камара (вместо 240 депутати, може да има две камари с това или по-малко количество), въвеждане на регионални камари със законодателни правомощия или участие в законодателния процес, задължитено съгласуване на законопроекти с консултативни органи, въвеждане на перемпторно вето и пр.
За такива промени обаче трябва да се свика ВНС. Трябва сериозна промяна на конструкцията на властта, което не се постига с референдуми. Още по-малко работа ще свърши недоносената промяна в Конституцията, която ще възпроизведе статуквото, но този път мултиплицирано - в два ВСС. Рекрутирането на съдебната власт носи всички пороци на цеховата затвореност, херметичното капсулиране в себе си, непотизма, огъването пред политическия натиск, липсата на лидерство за предвръщане на ВСС в орган, който подпомага другите органи като им посочва несъвършенствата на законодателствоот и съдебните практики и активно участва в това да се намират ццивилизовани решения на проблемите, които правото решава в обществата. Блатото може да се раздвижи чрез нови формули в рекрутирането на съдебната власт, мандатност и изборност на по-ниски нива, изборни панели. Самата организация на процеса следва да дава възможности за тотален контрол над актовете на магистратите и атакуването им, та чак до Европейски федерален съд, защитен от местни влияния. Но защо не и жури по някои /тежки/ наказателни дела? Или големи по интерес граждански, с допускане на колективни искове, особено срещу монополите. Въвеждане на конституционна жалба и ВКС да поеме функциите на КС, за да бъде истинска правораздавателна институция, функционираща в единен ритъм с всички звена на правосъдната система. Съмнявам се чиновически-driven орган като КС да произведе решения от мащаба и значението на Dred Scott vs Sandford, Brown vs Board of Education, Miranda vs Arizona, Wade vs Roe, U.S. vs. Nixon. Без да се осакатява триистанционното производство и без да превръща тълкувателните си решения в сурогат на законодателни актове ВКС би могъл да осъществява контрол и за конституционност. Връщане на ВАС към основната му и първоизконна функция да бъде коректив и преграда срещу административния произвол, а не патерица на администрацията.
Може да се направи доста повече.
09 Февруари 2016 16:22
Ето какво ми е мнението в темата-близнак на горещите новини:
котарак 09 Фев 2016 05:36
...
Въпросите за този референдум са не просто идиотски. Те са опасни и почти сигурно водят към диктатура.

1. Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура;
Ако това се осъществи, в парламента ще влязат 190 депутата от ГЕРБ, 40 от ДПС и десетина случайници, от които нищо не зависи. С такъв парламент Борисов може да прави каквото си ще, включително и с конституцията. Примерно, може дори да се обяви за пожизнен диктатор. Аз тук минавам за гербаджия, гласувал съм за ГЕРБ, но ме хваща страх ГЕРБ да се сдобият с толкова власт.

2. Подкрепяте ли броят на народните представители да бъде намален на 120;
Чисто популистко искане. Това упражнение е безсмислено в най-добрия случай. В парламента решенията как ще се гласува се взимат от петнайсетина души. Към тях е насочен и корупционния натиск, останалите са пълнеж, висящ на едната заплата, макар и депутатска. Не 120, 20 души да е парламента, тия пак ще са в него. Но ще им се вдигне цената. Единствената полза от това нещо би била икономията от заплати, която като сума е нищожна. Вярно е, че народецът много се дразни, (всъщност, завижда) на депутатските заплати и депутатските кюфтета, ама те са му най-белият кахър! Вредите обаче са много повече. Например, ако на Борисов не му стигат 5% за мнозинство, ще трябва да си напазарува 6 депутата вместо 12. Ще стане доста по-лесно, а и ще мине тънко.

3. Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите;
Единствената смислена полза от такава мярка е да се ограничи тежестта на корпоративния вот, както и на етническия вот за противоконституционната партия ДПС. Но тя има смисъл само при пропорционално гласуване. При мажоритарен вот дори ще го улесни - в един малък избирателен район е достатъчно да се купят 1000 гласа и готово! Или пък да се "преселят" 1000 души от друг район, в който ГЕРБ или ДПС има доста повече от необходимите им 50%+1 гласове.

4. Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите;
За това вече имаше референдум.

5. Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори;
Това означава негласно легализиране на клиентелизма и куфарчетата с пари към партийните централи. Напротив, трябва да се ЗАБРАНИ всякакъв друг вид финансиране на партиите, освен държавната субсидия и лимитиран членски внос, не повече от 50 лв./месец, примерно. Ако трябва, за целта може дори да се вдигне държавната субсидия. Никакъв проблем за бюджета не са тези субсидии, не това ще събори държавата и бюджета.

6. Подкрепяте ли директорите на областните дирекции на МВР и началниците на районните управления в областните дирекции на министерството да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура.
Пак популизъм. Проблемите на българското правораздаване са в прокуратурата и съдилищата, не в МВР. Бих се съгласил областните, окръжните и районните съдии и прокурори да си избират пряко, а не МВР началниците. Ама за това е необходимо кардинална промяна на конституцията, референдум не може да реши такива неща, трябва ВНС.
На практика от МВР началниците почти нищо не зависи в правораздавателната система. Ако се избират пряко, на постовете ще застанат разни дребни борисовчета от местен мащаб, които ще обясняват на избирателите си как "ние ги хващаме, те ги пускат". А как тези "избрани от народа" МВР шефове ще се впишат в силно централизираната пирамидална йерархична структура на МВР въобще не е ясно.

Просто не мога да повярвам как форумци, минаващи за леви и недолюбващи ГЕРБ и Борисов, могат да подкрепят такива въпроси. Полза от такъв референдум с такива въпроси има само и единствено ГЕРБ и донякъде ДПС. Вече започвам да се чудя дали демонстративната неприязън между Слави Трифонов и Борисов не е просто едно театро, след като референдума на Слави обслужва интересите на ГЕРБ.
...
Вместо този идиотски и опасен референдум, на България е нужно ВНС, което да промени коренно конституцията и по-точно правосъдната система, както и да премахне ВНС като институция. Политиците очевидно не искат да го свикат. За това е нужен референдум, за свикване на ВНС. За такъв референдум си струва да се събират подписи, а не за опасните глупости на Слави Трифонов.
09 Февруари 2016 16:29
Пак в другата тема съм добавил и това, в отговор на опонент:

emo1971 09 Фев 2016 07:43

Котарак,
...
написаното от Вас за ГЕРБ изобщо не е чак толкова сигурно. Нямате представа колко пъти, още при предишния парламентарен триумф на Боко, съм чувал от негови избиратели възмутеното <- Чакай малко, аз да не гласувам за Цветанов,... или за Цецка Цачева или там за някой друг подобен персонаж от тази банда, когото съм посочил в съответния диалог като пример за неудачен избор, - Аз гласувам за Бойко...>. Тази ситуация обаче е валидна само при пропорционален вот. При мажоритарен, когато директно ще трябва да избират Цачева, или Менда, или Цветанов и т.н. подобни... Нещата струва ми се няма да са съвсем същите...

Емо, през 2009-та част от депутатите бяха избрани мажоритарно. 26 от ГЕРБ и 5 от ДПС. Никоя друга партия не проби. Ето имената на тези от ГЕРБ:

Любен Татарски, Красимир Петров, Любомира Станиславова, Николай Коцев, Галина Банковска, Румен Иванов, Валентин Микев, Анатолий Йорданов, Пламен Цеков, Иван Иванов, Ирина Соколова, Димитър Лазаров, Пламен Нунев, Десислава Танева, Даниела Дариткова, Борис Грозданов, Моника Панайотова, Иван Колев, Анастас Анастасов.

Някой от тях да е "ЛИЧНОСТ"? Да се е отличил с нещо?

На местните избори пак имаше "мажоритарни избори в два тура". За "личности". Резултатът е ясен - победа за ГЕРБ, и то с нокаут.

Мажоритарният избор може на теория да е за личности, но на практика българинът не е запознат що за личности му предлагат, не се и интересува много и си гласува партийно. Разберете, всички други партии освен ГЕРБ и ДПС ще извършат ритуално самоубийство, ако се приеме мажоритарната система в чист вид. "Гербаджия" ви го казва това!

Мажоритарната система винаги води до двупартиен модел, доказано е. Когато двете партии са сравнително равностойни, всичко е наред. Малък превес в предпочитанията на електората води до значително мнозинство и стабилно управление през мандата. Но ако управлението не е добро, на следващите избори има малък превес към другата страна, водещ до значителен превес на дотогавашната опозиция в парламента и смяна на управлението. Системата от CHECK AND BALANCES работи.

В нашия случай обаче двете партии са ДПС и ГЕРБ. БСП се видя, че вече няма сила да се пребори дори за един по-голям град на мажоритарните избори за кмет и ще бъде по-всяка вероятност вън от играта. А ДПС има строго лимитиран електорален потенциал, защото е етническа по същност, не може да пробие извън регионите, в които етническите турци са мнозинство. Тоест, и ДПС не може да бъде истински опонент на ГЕРБ.

Мажоритарният модел би проработил в началото на демокрацията, когато имаше горе-долу равностойно противопоставяне СДС - БСП, с гарантираното участие на ДПС. СЕГА, когато ГЕРБ няма реален опонент, мажоритарната система е сигурен път към диктатура на една партия и един лидер. Да не продължавам, че естествено следва добавката Ein Volk, Ein Reich.[/quote]
09 Февруари 2016 16:59
Котарак, с някои неща съм съгласен, с други не, но това е нормално.
Съгласен съм, че предложената от Трифонов изборна промяна е далеч от естествения и демократичен избор, и обясних защо - нужна е единна, индивидуална, пропорционална листа без ограничения.
Съгласен съм, че е задължително свикването на ВНС.
Е, питам, защо форумът не стане инициатор на подписка за референдум по тези два въпроса?
Марешки да не би да има по-голяма аудитория?
09 Февруари 2016 17:10
Е, питам, защо форумът не стане инициатор на подписка за референдум по тези два въпроса?

Защо некой не инициира подписка за референдум по въпроса, дали желанието ни да променим конституцията може да бъде извинение за това, че не сме я чели и не я спазваме?
09 Февруари 2016 17:32
Защо некой не инициира подписка за референдум по въпроса, дали желанието ни да променим конституцията може да бъде извинение за това, че не сме я чели и не я спазваме?

Защото тези, които не сте чели конституцията, сте малцинство.
09 Февруари 2016 18:04
Защото тези, които не сте чели конституцията, сте малцинство.

Това е у форумО, ти излез сред народа, що ще гласува на референдума, питай ги гражданите дали в момента сме под Търновската конституция и ще видиш ти!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД