:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,711,127
Активни 533
Страници 22,057
За един ден 1,302,066

Разходите за образование растат, качеството не помръдва

Над 23 000 български студенти учат в чужбина, показва апокалиптичен доклад на бизнеса
На фона на сътресенията в родното образование заради новите учебни програми и смяната на просветния министър бизнесът представи стряскащи данни за сектора. Въпреки че разходите за образование са се увеличили двойно през последните 10 години, качеството на обучението не е мръднало. Все още процентът на рано отпадащите от училище деца е висок, делът на обхванатите в началната и гимназиалната степен намалява, също както и броят на студентите и на завършилите средно или висше училище. Не се подобрява квалификационната структура на населението, а всеки четвърти млад човек у нас нито учи, нито работи, което ни поставя на опашката в ЕС.

Това са част от констатациите в доклада на Българската стопанска камара, който е част от поредицата "Стига вече". Въпреки че някои от данните не са нови, те обобщават цялостната картина на българското средно и висше образование.

От 2002 до 2012 г. например разходите за образование са скочили с 98%, като публичните разходи са се увеличили с 92%, а частните - със 137%. "Разходите за обучение на един завършил нарастват 1.5 пъти, а за един учащ - 1.74 пъти", изчисляват от БСК. Въпреки това положението се влошава по редица показатели.

Делът на напусналите преждевременно училище деца и младежи намалява от 3.1% през 2003/04 г. на 2.4% през 2013/14 г. Въпреки това обаче през последните години този показател остава почти без промяна, като от 2012/13 г. до 2013/14 г. дори е налице увеличение от 2.3 на 2.4%. Налице е и сериозен ръст на напускащите поради заминаване в чужбина - от 11% през 2003 г. на 34% през 2013 г., което е косвен индикатор за нивото на емиграция, коментират от БСК. Оттам припомнят и изследването PISA, според което България води негативната класация в Европа по дял на 15-годишните ученици, които имат сериозни затруднения по критерия "способност за четене" - дял 39.4% при средно за ЕС 19%. Всеки български ученик научава по 1.2 чужд език по време на престоя си в образователната система при средно за ЕС 1.6. По този показател с по-слаби резултати от българчетата са само учениците в Австрия, Ирландия, Унгария и Великобритания.

За 10 години делът на записаните ученици от всички, подлежащи на задължително обучение, е намалял от 99.7% на 94.8% в началната степен между 1-ви и 4-ти клас и от 84.2% на 78.6% в прогимназията между 5-и и 8-и клас, посочват още работодателите. Коефициентът на записване е нараснал с 5% (до 82%) в средните училища и с 14% (до 39%) във висшите училища.

Като цяло за периода 2004-2014 г. завършилите образование българи у нас са се стопили с 16%. Завършилите 12-и клас са намалели с 29%, а тези с изкаран 8-и клас са се свили с над 1/3. Ръст от 38% има единствено при завършващите висше образование. Въпреки това общият брой на приетите студенти между 2009 и 2014 г. е намалял с около 4%. Освен това противно на световната тенденция за търсене на кадри от т.нар. STEM-специалности (наука, технологии, инженеринг и математика) приемът на младежи в специалността "математика и статистика" намалява с 40%, в "архитектура и строителство" - с 14.5%, в "технически науки" - с 8.6%, а в "химически и физически науки" - с 6.4%. Положителна тенденция е увеличението на приема на студенти в "информатика" (ръст с 20.5%), "подготовка на учители" (27.2%) и "здравеопазване" (44%).

В сферата на висшето образование е описана друга негативна тенденция - заминаващите зад граница. От БСК представят данни, че над 23 000 български студенти учат в чужбина, като най-предпочитаните дестинации са Германия и Великобритания, следвани от Австрия, Холандия и Франция. Най-много студенти в чужбина са тези в степен "бакалавър" (14 675 души), следвани от степените "магистър" (6776 души) и "доктор" (590 души).
18
4545
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
08 Февруари 2016 19:43
Формулировка на КАЧЕСТВО?
А, че образованието е летящо надолу - факт. Но нали - пазар? Тоест - инвестиция и тогава резултат. У нас - с трици...
И не забравяйте - старите даскали си заминават. Остават децата на демокрацията. И тия, дето са започнали работа заради бъдещата пенсия...
---------------------
Сайтът на Генек
08 Февруари 2016 21:01
Въпреки че разходите за образование са се увеличили двойно през последните 10 години, качеството на обучението не е мръднало.

Това просто не е вярно. Мръднало е. Посоката, обаче, е обратна на желаната.
Но, ако за някои е неочаквано, за тези, които имат глава на раменете си, не е изненада. Изненада е продължителността на опитите за скапвана на образователната система.
Проблемът тръгва първо патрона на образователната система. Както се вижда, образователната система не обслужва само тези, които искат да учат. То трябва да отговаря на изискванията на специализацията на труда, за да може да обслужва икономиката и обществото (второто не трябва да се забравя). И още нещо. Образованието не е чисто търговски въпрос, то трябва да има и възпитателна функция (която май забравихме в стремежа да измъкнем парите на нещастните деца).
Има и много още неща. Но е безсмислено да ги говорим, защото няма кой да чуе. Всички са се вторачили да приберат парите, които вървят подир обучавания. А какво получава обучаваният? Ми, каквото повечето искат - диплома. Дали има стойност за обществото? Обществото кучетата го яли. Нали не даваме от собствения си джоб (дали?)?
08 Февруари 2016 21:43
Матриал требе, матриал, а не мислещи хора.
Мислещият трудно се мачка и управлява. "Пазара - регулатор" не върви в такъв случай.
08 Февруари 2016 22:48
Живеем в информационно общество. Съдбата като специалист на всеки випускник може да се проследи сравнително бързо и евтино. Това проследяване ще даде основание на правителство да субсидира една или друга специалност. Иначе е смехотворно и ненужно да се харчи обществен ресурс за обучението на стотици психолози и културолози годишно в държавните университети.
09 Февруари 2016 05:19
"Ресурс" си требе и за гонене и изглупяване! Не е лесна тая работа...
09 Февруари 2016 08:14
Бизнесът прави доклади.... Хубаво... Ама само с доклади накрая ще останат без работещи! Не само инженери и ИТ... няма електротехници и механици.... а тези без квалификация пък не искат и да учат или работят. Без промяна в системата на образование, но и без ВИСОКИ заплати, така скоро няма да има кой да работи. Язък, че олигархията се награби със сгради и машини. Те без специалисти не струват и пукната пара. Капитализмът по света мутира и истинското производство става в акционерни дружества, където и персоналът е акционер и има глас в решенията! Кога ще ги стигнем?
09 Февруари 2016 08:43
но и без ВИСОКИ заплати
аааа как ще отнемаш на капиталиста най-ценното

преди 5-6 години четох някакво изследване. гърците бяха сметнали колко е необходимия минимум, за да спре емиграцията - 40% от заплатата в страната, където се емигрира. докато не го постигнем - ще плащаме кръвен данък. европейски.
09 Февруари 2016 09:13
Докато ученикът може да отговаря на учителя, при зададен въпрос:" Нема да ти кажа, щото от мен зависи заплатата ти", колко даскали си мислите, че ще се занимават много дълго с него.Те и без това не могат да му направят нищо. Ще си преминава от клас в клас. Директорът доволен, че си вързва бюджета, даскалите нямат разправии, че ще има съкращения. Образованието, майната му.
09 Февруари 2016 09:22
...друга негативна тенденция - заминаващите зад граница.

И на какво ги учат там?! Да задават неудобни въпроси!
09 Февруари 2016 09:52
Образованието е сериозна тема и не е добре да се правят такива манипулативни "статистически извадки". Фалшивите данни дават фалшиви изводи и формулиране на неадекватни действия за решаване на проблемите.
Смятането на разходи в абсолютни числа е глупост. За описваният период държавните разходи за образование са нараснали по номинал кръгло 2 пъти а БВП пак по номинал е нараснал кръгло 2.5 пъти. Излиза, че по тази "методика" разходите за образование са намалели с 25%.
Смятането на бройки завършили и промените в тях при рязко намаляване на раждаемостта е също "българска работа", увеличаването на разходите за частно образование и липсата на изменение в качеството пък си е самопрострелване в крака така да се каже....
Има предостатъчно реални данни за истинските проблеми в образованието и повечето от тях не могат да се решат откъснато от останалите неща които не са наред в обществото.
09 Февруари 2016 09:57
Нарастването на разходите само не успях да го проследя до източник. Специално в частта училищно образование - разходи искам да проверя какво са събирали счетоводителите от бизнеса, за да получат ръста, че откъм училищното ниво нищо близко до + 83% не се забелязва и с най-силния микроскоп.

Иначе, ако имаше истински експерти в МОН още утре можеха да си публикуват тяхната селекция от числа, с която да покажат "значителен напредък" от 2007 до сега. Идеята да се позамерваме с числа, за да изглеждаме сериозно, ама без да кажем какво е "качество на образованието" - което е потресаващо различно нещо при 7 годишните, 12 годишните и 16 годишните деца и радикално различно за изброените в сравнение с това за млади възрастни (студенти) и за възрастни - си е обикновено преливане от пусто в празно. С надути бузи.
09 Февруари 2016 10:44
Над 23 000 български студенти учат в чужбина, показва апокалиптичен доклад на бизнеса

Много повече са. По каква методика са ги сметнали - пак по издадените от МОН копия на гимназиални дипломи!? Повечето кандидати за западни университети не вземат такива, защото университетите приемат заверен от заклет преводач копия.

Докато тая държава няма статистики, нищо не може да се планира както трябва или да си даваме честни отговори за проблемите. Безобразие.
09 Февруари 2016 11:02
Нарастването на разходите само не успях да го проследя до източник.

Натисни тук където пише Динамичен ред
формално данните са такива, реално за да се използват за цели на коректен анализ трябва да се съчетаят с още много, много неща. Иначе се получава нещото наречено "избирателен подход".
09 Февруари 2016 12:10
А бизнесът случайно освен да прави статистики да се е сетил да формулира какви и колко кадри ще му трябват, ама не сега, ами примерно след 2-3години? Пък да вземе и да участва в подготовката им с нещо повече от добри съвети?
09 Февруари 2016 12:30
На бизнеса не му достигат специалисти с техническо образование и УМЕНИЯ с висше и средно образование.Бизнесът предлага се колкото ти душа иска работни места за инжинери и техници с брутна заплата 650, от която след удръжки получаваш чисти 500. Струва ми се, че при тези условия, бизнесът вечно ще търси инжинери и техници, а те ще бягат да мият чинии в Англия за 3000лв.
09 Февруари 2016 16:31
"Повечето кандидати за западни университети не вземат такива, защото университетите приемат заверен от заклет преводач копия."

Копието обаче се заверява в МОН преди завереният от заклетия преводач превод да бъде легализиран.


09 Февруари 2016 17:41
Типологията е - искам да уча в чужбина. И общо взето ходят във второразредни университети. Мама и тати се гърбят. Айде холан!
А пък "бизнесът" дето прави такива доклади - да си яде ушите. Ей им свят широк - да си наемат хора от цяла Европа, какво им пречи?
09 Февруари 2016 18:23
Копието обаче се заверява в МОН преди завереният от заклетия преводач превод да бъде легализиран.

Не е вярно. Собствените ми деца ми влязоха в престижни университети преди няколко години без нищо повече от превода на дипломата и препис от справка от училището с оценките (не помня дали само от последната или всички години). И не са единствените, знам същото за техни приятели и колеги.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД