Доверието към медиите продължава да пада
Само един от осем българи, или около 12% от населението, смята, че медиите у нас са свободни. Това е основното заключение в доклада на фондация "Кондрад Аденауер" за състоянието на медийната среда през 2015 г. Две години по-рано доверието е било 17%. "В България липсват примери за системен натиск върху критични журналисти, но са познати много други техники за влияние - политически и икономически натиск, намеса на собствениците, несигурни трудови отношения и т.н.", коментира шефът на програмата Кристиян Шпар. Причина за липсата на журналистическа независимост е тенденцията към монополизиране на пресата, слаба регулация и неефикасни закони, смята той. През 2015 г. държавата не постигна нищо за подобряване на средата и за улесняване работата на журналистите. В подобна атмосфера политиците се чувстват особено комфортно, заключават от фондацията. Наблюдавани са новините на БНТ, Нова, bTV, "Труд", "Телеграф", Blitz, "Дневник" и "Офнюз".
НС одобри противоречиви промени в закона за конфискацията
Спорни поправки в Закона за отнемане на незаконно придобито имущество, внесени от ГЕРБ, одобри вчера парламентът на първо четене. Приетите с единодушие промени възстановяват действието на отменения през 2012 г. принцип на обратната тежест на доказване. Това означава, че, ако проверяваният от държавната комисия за конфискация не представи пълна писмена декларация за притежаваните от него и семейството му пари, сметки и имоти, необявеното имущество ще се смята за незаконно придобито до доказване на противното. На тази разпоредба се противопостави икономическото министерство и бизнесът, защото така отпада презумпцията за невиновност. Съпротива от частния сектор предизвиква намерението да се позволи на комисията да иска разкриване на застрахователната тайна за проверяваните.
БСП и ДПС внесоха обречен вот на недоверие
67 депутати от БСП и ДПС, както и независимите Велизар Енчев и Георги Кадиев, внесоха вчера първия вот на недоверие срещу второто правителство на Бойко Борисов. Той е за провал в здравната политика. Начинанието им изглежда предварително обречено на неуспех, тъй като, за да бъде свален кабинетът по конституция са необходими гласовете на минимум 121 народни представители. Социалистите, които инициираха вота, се опитват да привлекат на своя страна БДЦ, но до момента нямат успех. От "Атака" също не проявяват интерес. Дори и да се присъединят към червените гласовете на двете парламентарни групи пак няма да са достатъчни за успех, тъй като имат общо 25 депутати. Вносителите бяха пестеливи по отношение на конкретните мотиви за вота на недоверие. Хасан Адемов от ДПС открои като проблемни моменти националната здравна карта, наложените от правителството финансови лимити на болниците, както и лекарствената политика.
Само един от осем българи, или около 12% от населението, смята, че медиите у нас са свободни
Това идва да ни каже, че на всеки осем души има един тотално неосведомен човек. У нас няма независими медии.