:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,040
Активни 718
Страници 23,605
За един ден 1,302,066

Жертви и престъпници ще сключват сделки

Споразуменията ще стават с медиатор само при по-леко наказуеми деяния
Жертви на престъпления и извършители да могат да се споразумяват, вместо прокуратурата да води разследване, а съдът да произнася присъди. Това предвиждат промени в Наказателно-процесуални кодекс (НПК), написани от правосъдното министерство. С новите текстове на практика се разширяват възможностите за освобождаване от наказателна отговорност.

Споразуменията ще се одобряват от съда и няма да подлежат на обжалване пред по-горна инстанция. Разпоредбите ще се прилагат за престъпления, които се наказват с до 3 години затвор, когато са умишлени, и до 5 години при непредпазливост. В първата категория попадат например леките телесни повреди. Предвижда се споразумения да има и при кражби, унищожаване на чужди вещи и кражби на коли. За да се осъществи сделка, извършителят не трябва да е осъждан, а имуществените вреди от престъплението да са възстановени или обезпечени. Процедурата няма да се прилага при тежки телесни повреди, смърт, множество престъпления и ако извършителят е бил пиян. Задължително условие е пострадалият и престъпникът да са се споразумели с помощта на медиатор.

Макар да предлагат въвеждане на подобен тип споразумения, от правосъдното министерство се опасяват, че с тях може и да се злоупотреби. "Не следва да се разширява прекалено приложението на медиацията, поне в началото, с оглед да не се засегнат обществените очаквания за законност", пише в мотивите към законопроекта. До споразумение ще може да се стига още преди образуване на разследване от прокуратурата, предвижда проектът.

Адвокати по наказателни дела коментираха пред "Сега", че идеята е добра, но с нея не трябва да се злоупотребява. По този начин леко пострадалите при катастрофи например ще могат да получават обезщетения по-бързо, вместо да чакат години делото да мине през разследване и всички инстанции. Трябва да се гарантира, че извършителите няма да могат да изнудват жертвите за споразумение, обясни пред "Сега" адвокат Михаил Екимджиев. "Трябва да се предвиди възможност за отмяна на споразумението, ако се докаже, че е имало принуда", каза той.

И в момента съществува възможността за споразумение. То обаче се сключва между прокуратурата и обвиняемия. В замяна на признаване на вина той получава по-лека присъда.
3
952
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
11 Февруари 2016 19:22
Че ние и досега, демократично, на редовни и извънредни избори сключваме сделки с престъпниците.
12 Февруари 2016 17:09
Приветствам промените в законодателството,касаещи по-широкото ползване на медиацията.Доколкото знам, има и препоръки от ЕК за това и то отдавна.
12 Февруари 2016 17:20
Това е отказ на държавата да правораздава, най-вероятно продиктуван от желание да си спести разходи. Още по-вероятно е тази "идея" да не почива на никаква оценка, било правна, било финансова. Башка, че при пълна врътка - споразумение, отмяна, дело, присъда, обжалване и т.н. се въвежа още една инстанция.

И най-важното - айдуците се разделят на такива, които имат пари да си платят и такива, които лежат в панделата. Това не е равенство пред закона.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД