Объркаха се, съвсем се забъркаха нещата в България, дотам че днешната политика заприлича на съмнителна "руска салата". Не на дюнер или на имамбаялдъ, както все се привижда на разни "националноотговорни фактори", а тъкмо на "руска салата" - по московска рецепта, с неясни съставки, нелицеприятен вид, че и отровен привкус. За последното, освен политиците, определено има принос и медийната майонеза, с която една корпулентна групировка забърква всяка политическа каша, а пък каши у нас - бол.
В резултат видимо, ама съвсем видимо се отделихме от Румъния. Преди от Брюксел трудно съзираха разликата между едната и другата страна на Дунава. Политически и корупционни скандали, простотии, разправии и неразбории - държавният глава и премиерът се хванали гуша за гуша, народни избраници се заплашват и бъхтят в парламента, едно-две лица, близки до властта, си поделят всички обществени поръчки в страната. Сега нещата в Букурещ изглеждат доста по-различно. Съдебната власт заработи и си върши работата, а румънските медии обговарят промяната като "ефекта Йоханис" - по името на президента Клаус Йоханис, етнически немец, който зададе в румънската политика по-нормален тон и съумя да подтикне румънските политици към конструктивност, а не само към това да се заливат с помия.
У нас е другояче.
Да си спомняте смислен политически дебат
от последното десетилетие, важен за бъдещето на България? Не спорове около изкърпването на стари пътища или за реиндустриализацията на изгнили заводски инсталации, а за нови технологии, креативни индустрии и отрасли, които биха могли да решат бъдещето на следващите поколения в страна, неизобилстваща с енергийни ресурси? Или пък смислен дебат по миналото, което продължава да тегне над нас? И то не за "извечната робия" на българите, а за смазаните съдби на милиони българи във времето на комунизма и последиците от това.
Българският дебат, доколкото въобще го има, е подчертано битов, снизен в социалната долница и в силно отпадъчна окраска.
Какво да очакваме от една страна, където премиерът е смятан за "тиква", главният прокурор за "цаца", председателят на парламента за "лелка", а бивши съдийки са "каки"? Където основно питане към лидера на лявата опозиция е не какво казва, а на колко чашки е днес; а пък вождът на крайните националисти, освен че е патологичен русофил, но и безчинства по улиците. Иначе всички са "интелектуални бижута".
Ала най-дълбинната низост е, че няма разлика дали дебатът се води в парламента или в корпулентната преса. Езикът, широтата на възгледите и отпадъчността на метафорите е една и съща. В жълто-кафяво. Затова политика и медии у нас са на път да се слеят в една и съща телесност. Знаем чия. Както и знаем #Кой е нейният поръчител. Оттук насетне декорите и задръжките падат, а калните пръски се разлитат във всевъзможни посоки, обливайки всичко и всеки. У нас "ефектът Пеевски" неутрализира всяка възможна нормализация, сходна с "ефекта Йоханис" в Румъния.
Живеем в страна, в която може да се живее без правила
В която обществената поръчка за магистрала "Хемус" спира така, както е и била обявена, без особен скандал, само с твърдението, че "нямало пари". В страна, в която на въпрос от българи от чужбина дали премиерът Борисов има нещо общо с всевластния г-н Пеевски, ни се отговаря, че властите са преустановили контрабандата на цигари за близо 2 млрд. лв., без никой, най-вече прокуратурата, да разследва има ли тогава връзка между това лице и споменатата контрабанда.
В страна, където паралелно на новата руско-турска война вървят и нови исторически канонизации: Ахмед Доган става новият Левски, а г-н Пеевски - новият Боримечка, действащ с медийни бухалки наместо с черешово топче.
В страна, в която едни медийни пощенски кутии открито обвиняват други такива, че и те били на г-н Пеевски, както и че техните "системни анализи" и перманентни гнусотии се носели на флашки или пък се разпращали от нарочен мейл.
От кой мейл или от мейла на #Кой?
Не знам дали това е от голямо значение.
Истината е, че живеем сред пръски кал и смрад.
Днес тъй, утре - инак. Ала винаги в съответствие с "морфичния резонанс" на Поръчителя.
В началото на XXI в. цамбуркаме из медийните калища от края на XIX в.Тогава, в зората на българското Освобождение, първите читатели на газети с пълно основание обвързвали съдържанието им с друга тяхна, чисто физиологична употреба. Ситуацията е с болка описана от естет като д-р К. Кръстев в списание "Мисъл" в статията му "Съдбините на периодическия печат в България" (1900). Ето пример оттам за политическия "системен анализ", извършен с характерната и до днес за "пиковите издания" яснота и метафоричност:
"Известното нечисто животно Н. (съкращението е мое), като няма работа, цял ден ходи като хрът, сам, по краищата на града, из боклуците и нечистотиите. А ний седим и се чудим, защото това животно е станало толкова гнуснаво и пише все за нечистотии, пък не ни дохожда на ума, че на свинята мястото й е в нечистотиите. Като политическа свиня, той е прав в похожденията си. Нека лочи от които ще нечистотии. България е свободна за такива свине да газят гдето щат..."
И още "един мъничък образец от изумителната безцеремонност на пресата" от онова време, който ни дава д-р Кръстев:
"Съобщават ни, че откакто тая муха е влязла в главата на К. (съкращението е мое), той така се бил изплашил, че едва ли не всеки ден менял гащите си. Колко е страхлив този човек, се вижда от това, дето веднъж - като министър - в Казанлък, когато народът се разбунтувал против него, той в един час променил три чифта гащи..."
Тъжното, да не кажем, погнусяващо е, че оттогава досега из българските медии се развяват все тези "непрани гащи" и все разни "свине газят гдето щат".
#Кой знае.
Ефектът "Пеевски” неутрализира всяка възможна нормализация
Да бе, всички са виновни, и най-много Пеевски. Само двама човека и половина са честни и се борят с корупцията в тая страна: г-н Борисов, г-н Цветанов, и г-жа Ербъчварова.
А ефектът "ГЕРБ" стимулира ли нормализацията, г-н Тони, а?