Македония е на път да потъне отново в политическа криза. Броени дни преди разпускането на парламента ЕС и САЩ излязоха заедно с оценката, че в страната няма условия за честни и демократични избори. Изявлението направи американският посланик в Скопие Джес Бейли, който прочете съвместното съобщение, което е изготвено с посланика на ЕС в Скопие Аиво Орав. До Бейли бе заместникът на Орав, защото посланикът на ЕС в Скопие в момента е в Брюксел. В доклада двамата призовават политическите лидери в страната сами да определят нова дата за избори. Според него те трябва да посочат възможно най-близка дата след тази от 24 април. Бейли съобщи, че по време на преговорите се споменала и датата 5 юни, предаде БГНЕС. Посланиците призовават политическите лидери да предприемат необходимите крачки за връщането на страната по пътя на нейната евроинтеграция.
Основните политически партии в страната се събраха на спешна среща, но в нея участие отказа ВМРО-ДПМНЕ. В декларация, разпространена от партията, се посочва, че в страната има условия за организиране на избори на 24 април. СДСМ иска да продължи кризата и е готова на всичко, за да го стори, се посочва още в позиция на ВМРО-ДПМНЕ. От СДСМ наистина отдавна твърдят, че не може да има честни избори, докато не се проверят и изчистят избирателните списъци и няма свободни медии в Република Македония. От Демократическата партия на албанците на Мендух Тачи няма официална реакция, всички очакват мнението на Демократичния съюз за интеграция на Али Ахмети. Македонски електронни медии съобщиха вчера, че в Скопие се очаква спешно да пристигнат посредниците в преговорите от Европарламента Иво Вайгъл, Едуард Кукан и Ричард Ховит.
Пред партиите има два избора - или да се върви по утвърдения график и парламентът да се разпусне в сряда, за да се проведат предсрочни избори на 24 април, или да се следва препоръката на посланиците на ЕС и САЩ и да се отложат изборите за края на май или началото на юни.
Повече от година Република Македония е в тежка политическа криза. Тя бе предизвикана от разкрития и уличаващи записи на Зоран Заев за криминалния характер на управлението на Никола Груевски, който беше на власт от 2006 г. до януари 2016 г. В страната се състояха масови протести с искане за оставка на Груевски. С посредничеството на ЕС и САЩ беше постигнат договорът от Пържино през юни миналата година, който предвиждаше създаването на специализирана прокуратура, която да изправи пред съда всички виновници за сегашната ситуация, както и провеждането на предсрочни избори.