Графикът за ползването на годишните отпуски ще отпадне и за държавните служители, а те няма да могат по свое желание да отлагат до 10 дни за следващата година. Държавните служители ще бъдат назначавани, след като положат два конкурса, за да се избегнат субективността и своеволните политическите назначения и смени на служителите, обясни вицепремиерът Румяна Бъчварова при представянето на промените в Закона за държавния служител. Измененията бяха одобрени вчера от тристранката.
Изготвянето на график за ползването на платения годишен отпуск отпадна за частния сектор от началото на тази година с промени в Кодекса на труда. Сега това се предлага и за държавните служители, за да има равнопоставеност, гласят мотивите. В частния сектор обаче и служителите могат да поискат да отложат до 10 дни за следващата година. При държавните служители се предлага тази възможност да отпадне - отлагането ще става само ако прецени администрацията или ако служителят ползва друг вид отпуск, например за майчинство.
Основните промени в закона са въвеждането на двата конкурса при назначаването - един централизиран тест, който ще оценява общи компетентности и познания на кандидатите, и втори - от съответната администрация за специфични познания."Така ще се постигне обективен и прозрачен подбор на назначение за съответната длъжност и ще се затворят всички вратички за заобикаляне", каза Бъчварова. Социалните партньори обаче заявиха, че няма гаранции, че ще престанат назначенията без конкурс. Освен това липсва възможност за обжалване на класирането в съда, а е дадена възможност за възражения само пред администрацията, провела конкурса.
Социалните партньори разгледаха и идеята на депутати от Реформаторския блок работодателят да може да плаща 100% от осигуровките на служителите си, ако прецени. И синдикатите, и работодателите категорично отхвърлиха предложението.
ГЛЕДНИ ТОЧКИ
"Ние сме за обективното назначаване на държавната администрация, но сме против Институтът за публична администрация да изготвя конкурсите, който е безсмислена институция", каза президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов. От АИКБ пък заявиха, че не е ясно за какво точно ще се изхарчат предвидените "около" 3 млн. лв. за разработване на тестовете и на платформата за провеждането им, които ще се финансират от Оперативна програма "Добро управление".
|
|