Коалицията екоорганизации "За да остане природа в България" призова лично премиера Бойко Борисов да не допуска узаконяване на нарушенията със ски концесията в Банско. Оттам настояват договорът с "Юлен" да бъде директно прекратен, вместо да се дописва, както се очертава. Фирмата от години ползва 60% по-голяма територия от разрешената в концесията, без да плаща за това.
Според екоминистъра Ивелина Василева най-доброто решение е да се сключи анекс към договора с новата площ и таксата на "Юлен" да се увеличи. "За да остане природа в България" обаче смятат, че това ще позволи нови строежи. "Това ще е сигурен знак, че законите в държавата не важат за олигарсите зад офшорките, които са собственици на концесионера "Юлен", и че държавата работи в тяхна полза", коментират еколозите.
Коалицията цитира справки на екоминистерството, според които голяма част от ски съоръженията и обектите извън договорената територия са изградени без разрешение, включително лифта "Железен мост-Платото", ски пистите "Платото-север", "Стражите", "Шилигарник 2", ски пътищата до Банско, водохващанията и водоемите за изкуствен сняг по р. Бъндерица. В писмото са посочени още ред нарушения. Според доклад на Сметната палата например концесионерът се е опитал да скрие изплащането на над 560 000 лв. към концесионните възнаграждения за периода 2002-2011 г. Отделно от НАП са установени случаи на двойно счетоводство при продажбата на ски карти през 2009-2011 г.
"Държавата и към настоящия момент не е наясно каква част от приходите на концесионера се получават директно на сметките на офшорната компания "Маренго трейдинг" извън България и съответно се скриват при изчисляването на концесионните възнаграждения", изтъкват еколозите.
|
|