"Българското правителство готви информация какво България може да предложи за възстановяването на Ирак след евентуална военна операция там и е напълно резонно да се очаква това да бъде маркирано в разговорите между президента Буш и премиера Сакскобургготски във вторник". Това заяви пред БТА вчера посланикът ни в САЩ Елена Поптодорова. Тази сутрин премиерът отлита за Вашингтон заедно със Соломон Паси и Николай Свинаров. Срещата им с Буш е утре в 17 ч. българско време.
Няма признаци САЩ да променят искането си към България или да й възложат по-големи очаквания за участие в евентуална военна операция, заяви Поптодорова. По "Неделя 150" министър Паси отхвърли твърденията, че Буш вика Симеон, за да му иска още нещо. Напротив, нашият премиер щял да е в позицията на искащ.
Сред темите на срещата утре в Белия дом може да бъде новата проекторезолюция на Съвета за сигурност на ООН за Ирак, както и последиците от предстоящия в съвета дебат, каза Поптодорова. В четвъртък тя разговаряла с шефа на НАТО Джордж Робъртсън и с US посланика в пакта Никълъс Бърнс. Те били почти сигурни, че никоя страна няма да й наложи вето. Поптодорова имала информация от Държавния департамент, че текстът на резолюцията ще е балансиран и доста по-мек от предвижданията на някои наблюдатели.
България трябва да преосмисли позицията си в Съвета за сигурност на ООН, и не бива да е сред страните, които се стремят към война. Тези си думи, изречени при завръщането му от форум на ПЕС в Брюксел, лидерът на БСП Сергей Станишев помоли журналистите да предадат на премиера. Той се оплака, че Симеон не е търсил контакт с лидерите на опозицията, преди да замине за САЩ.
Въпреки, че намирал за полезен натиска върху Ирак чрез заплаха за военни действия, Станишев предупреди за огромните жертви и бежански потоци, които ще предизвика войната. Соцлидерът очаква и тежки последици за националната ни сигурност и за икономиката на страната.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
Франсоа Ривасо,
говорител на френското външно министерство:
"Няма никаква заплаха към България в думите на президента Ширак (че влошаваме шансовете си за ЕС заради проамериканската си политика за Ирак - б.р.). Спомнете си, не трябва да имате къса памет, че ако България и Румъния влязоха в списъка на кандидатите за НАТО и на кандидатите, за които е фиксирана датата за присъединяване към ЕС, това до голяма степен се дължи на Франция. Просто трябва да осъзнаете опасността от някои постъпки, защото някои от 15-те страни може да поискат ратифицирането на списъка да стане чрез референдум. А се знае, че при общественото мнение в Европа нещата не са толкова прости." (Пред БНР)
|
|