Просветното министерство промени изцяло механизма за одобряване на учебници. Окончателното решение за трите най-добри варианти по даден предмет вече ще вземат не чиновниците, а учителите. Това стана ясно на семинар на МОН за журналисти в Сандански.
Този принцип ще залегне в новата наредба за оценяване и одобряване на учебниците. По нея ще се провеждат предстоящите конкурси за нови книги за второкласниците.
От тази година по един предмет не може да се одобряват повече от 3 варианта на учебници. Горната граница бе наложена в поправка и в Закона за народната просвета. Затова МОН трябваше да изработи нова наредба.
Идеята ни е да изнесем процедурата от министерството, за да сведем до минимум основанията за съмнения в конкурсите, обясни шефката на дирекция "Средно образование" във ведомството София Димитрова. Досега комисии от МОН решаваха кои проекти отговарят на изискванията. Занапред също ще има такива комисии, но обмисляме варианти как те да не се отъждествяват 100% с министерството, обясни Димитрова. При този първи подбор може да се одобряват и повече от 3 варианта. Проектите, които са минали бариерата, ще се пращат до учителите. Те ще правят заявки до регионалните инспекторати по кой вариант искат да преподават. Трите учебници, събрали най-много поръчки ще се одобряват окончателно от министъра. Учителите, посочили неодобрени варианти, ще избират едно от тези три заглавия.
Вероятно в механизма за оценяване ще се включи и прогнозната цена. Тя обаче няма да се използва при преценката на комисиите, а ще служи за ориентир на учителите.
Масови проверки ще започнат МОН и Държавен финансов контрол за фиктивни ученици. Те ще започнат първо в държавните училища, а след март и в общинските. Има фрапиращи случи на завишаване на бройките на учениците с 1/3. Не можем да позволим подобни разхищения, категорични са от ведомството на Владимир Атанасов.
Миналата година бяха въведени стандарти за издръжката на един ученик, на базата на които се формират школските бюджети.
СУБСИДИЯ
5 млн. лв. ще отпусне на общините финансовото министерство за училищен транспорт, съобщиха от МОН. Парите ще бъдат използвани, за да се покрият разходите по извозване на децата от населени места със закрити училища. Сега се събират заявки от отделните общини за нужните им суми. Миналата година не бяха дадени никакви пари за транспорт на учениците от закрити училища. Тогава министър Велчев обеща през 2003 г. да бъдат дадени 3 млн. лв. за гориво и превозни средства.
|
|