:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,955
Активни 581
Страници 13,520
За един ден 1,302,066

КЗК разследва 7 компании за картел при горивата

Комисията ще проверява дали "ЛУКойл Нефтохим" има господстващо положение на пазара
Снимка: БГНЕС
Говорителят на КЗК Марио Гаврилов представи вчера резултатите от секторния анализ за горивата в отсъствието на ръководството на комисията. "Цените на петрола вървят надолу, а цените на бензин и дизел на дребно остават същите", коментира той.
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) образува производство за установяване на картел и тайни договорки между седемте най-големи компании на пазара на горива у нас. Близост в ценовата политика е била засечена при "Шел България", "Ромпетрол България", "Еко България", "OMW България", "Петрол", "НИС Петрол" и "ЛУКойл България". Отделно от разследването срещу тях започва и производство за установяване на господстващо положение срещу "ЛУКойл Нефтохим". Ако нарушенията се докажат, фирмите могат да бъдат глобени с до 10% от оборота им за последната финансова година.

Съмненията за нарушения са описани в подробен секторен анализ, който обхваща периода от началото на 2012 г. до юни миналата година. Анализът започна през миналото лято, но бе приключен едва вчера.

"Цените на горивата на дребно не се влияят от драстичното поевтиняване на суровия петрол. В резултат българите са зареждали скъпи бензин и дизел, макар да не е имало основания за това. Седем петролни компании масово не са се съобразявали с по-ниските производствени цени и са пропускали да отразят намалението при продажбите си на дребно", сочи анализът на комисията.

"ЛУКойл Нефтохим" е продавала горива на свои външни партньори на по-ниски цени, отколкото на пазара у нас. В същото време българският пазар заема най-голям дял в реализацията на продуктите, обясни говорителят на КЗК Марио Гаврилов. "Това е ясен симптом за изкривяване на пазарната цена", каза той.

Самото производство за картел обаче може да се точи с години. Причината е, че няма конкретен срок, в който КЗК да се произнесе. Тепърва предстоят размяна на документи, изслушвания и евентуално проверки на място, обясни Гаврилов. "Ние не сме наясно доколко тези фирми ще ни сътрудничат", каза още той.

През лятото на 2013-а и на 2015 г. и седемте фирми продължително са задържали цената на дребно на високи нива, отчитат от КЗК. "Липсва адекватна реакция спрямо понижението на цената на едро и производствената цена, което би могло да е в резултат на антиконкурентни практики като картел", заяви Гаврилов. С колко точно отгоре са продавали големите играчи обаче не стана ясно, защото било търговска тайна. Конкретните числа са изтрити и от доклада на комисията, качен на нейния сайт. "Ако до даден момент лъвският пай от печалбата е отивал при производителите и при търговците на едро, тя в един момент отива при търговците на дребно", описа ситуацията той. Съмнение породил и фактът, че задържането на високите цени не се прави само от една-единствена компания.

Това е поредният анализ в сектора на горивата, който КЗК прави в последните години. През 2011 г. комисията започна проучване, за да разбере защо въпреки многото участници на пазара на бензин и дизел цените на горивата остават съмнително близки. По това време проверка бе започната и срещу "ЛУКойл България" за това дали не злоупотребява с господстващо положение, а двама министри - на икономиката и на транспорта, директно заговориха за картел между големите вериги. Когато приключи разследването, от КЗК обявиха, че откриват зависимости при "ЛУКойл", OMW, "Петрол" и "Ромпетрол" и че търговецът на едро - "ЛУКойл България", диктува цените чрез система от отстъпки. След излизането на секторния анализ обаче се оказа, че проблем няма - картели, монополи и злоупотреби липсват, отсече КЗК. Наказани също нямаше.

С неясен финал е и сегашното проучване. Говорителят на КЗК Марио Гаврилов не се ангажира с прогноза. Мандатът на сегашното ръководство на КЗК изтече. Предстои тежък избор на нов председател и на неговите заместници. Така най-вероятно е разследването да се проточи. Дори и да бъдат наложени санкции, те могат да се обжалват в съда, а досегашната практика сочи, че обикновено глобите се отменят.

Международната практика показва, че договорки се доказват най-лесно, когато някой от замесените си признае. "Самопризнание - надявам се и у нас да има такъв прецедент", обобщи говорителят на КЗК Марио Гаврилов. Той оправда забавянето на секторния анализ с ограниченията в закона, които са били премахнати през януари. Дотогава според Данъчноосигурителния процесуален кодекс КЗК не е била сред институциите, които нямат достъп до данъчни тайни.

Засега не е ясно дали петролните компании ще се съгласят да съдействат. Вчера повечето от дружествата отказаха коментар. "Каквото и да кажа, ще излезе като оправдание", каза единствено изпълнителният директор на "НИС Петрол" Иван Костадинов. Представители на "ЛУКойл България" и "ЛУКойл Нефтохим" не бяха открити за коментар.



ПРИЗИВ

Да се проведе мащабно разследване за картел на пазара на горива, което да не се изчерпва само със започнатата от КЗК проверка, а в него да се включат и данъчните и митническите служби, прокуратурата и ДАНС, дори и представители на ЕК. За това призова инициативният комитет "Справедливи цени на горивата". Вчера комитетът внесе писмо до премиера, президента и председателя на парламента, подписано от около сто души. Сред тях са председателят на Българския енергиен и минен форум Иван Хиновски, Христо Казанджиев, Красен Станчев, бившият посланик на България в Русия Илиян Василев и други специалисти. Те твърдят, че на пазара на горива у нас има големи аномалии, породени от картелни споразумения, и злоупотреба с господстващо положение. В резултат само от октомври 2012 г. досега от потребителите и икономиката е отнет финансов ресурс от 3 млрд. лв., които са изнесени извън страната. Експертите подкрепят тезите си със сравнителни анализи на цените на горива у нас и в страните от Европейския съюз, на тарифите на бензиностанциите у нас, на оборотите, печалбите и загубите на "ЛУКойл България", както и свързаните сделки на петролната компания. От инициативния комитет смятат, че оказваният контрол върху пазара на горивата у нас не е ефективен, в резултат на което компаниите се възползват нерегламентирано от солидна държавна помощ.

СПЪНКИ



Според КЗК една от спънките на пазара са твърде високите финансови изисквания към фирмите за разкриване и работа на акцизни складове. Нужни са 500 хил. лв. капитал на дружеството и 30 млн. лв. гаранции, за да се открие такъв склад, коментира Гаврилов. А това пречи на по-малките търговци, които се принуждават да плащат за съхранение на стоката си.

При тези тежки административни изисквания само най-големите компании от бранша могат да си позволят да имат акцизни складове, което обаче ограничава конкуренцията. Затова КЗК предлага споразумения със съседните държави за ползване на техни акцизни складове за български горива.
13
2926
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
25 Февруари 2016 20:14
Да разследват и дали правителството има господстващо положение във властта.
25 Февруари 2016 21:56
Аз пък се питам дали няма картел или тайни договорки между различните представители на българската администрация как най-нагло да не си вършат работата за която получават пари?
Ако го нямаше феноменът Марешки тези от КЗК още няколко години да са си бъркали в носа имитирайки работа...
25 Февруари 2016 22:55
Брех, дали пък наистина нещо...а? Все се сещам за еднин разказ на Бранислав Нушич, как един писател се прибрал внезапно и намерил пред вратата си едни огромни фелдфебелски ботуши, а самия фелдфебел бил в леглото с жена му -и кат почнали да го терзаят едни съмнения...
25 Февруари 2016 22:56
Време за ПиАр на КЗК. То е ясно, че резултат няма да има, но заплатите вървят..
26 Февруари 2016 08:30
КЗК ще проверява дали небето е синьо!
26 Февруари 2016 09:52
За това призова инициативният комитет "Справедливи цени на горивата". Вчера комитетът внесе писмо до премиера, президента и председателя на парламента, подписано от около сто души. Сред тях са председателят на Българския енергиен и минен форум Иван Хиновски, Христо Казанджиев, Красен Станчев, бившият посланик на България в Русия Илиян Василев и други специалисти. Те твърдят, че на пазара на горива у нас има големи аномалии, породени от картелни споразумения, и злоупотреба с господстващо положение. В резултат само от октомври 2012 г. досега от потребителите и икономиката е отнет финансов ресурс от 3 млрд. лв., които са изнесени извън страната. Експертите подкрепят тезите си със сравнителни анализи на цените на горива у нас и в страните от Европейския съюз, на тарифите на бензиностанциите у нас, на оборотите, печалбите и загубите на "ЛУКойл България", както и свързаните сделки на петролната компания.
що не го публикувате тези сравнителни анализи, та и ни е да се ограмотим. А акциза и таксите дали са сравнявали, че е твърда компонента в крайната цена. Мога да дамч пример за 1000л
1 781 лв средна цена на бензина в страната , акциз 710лв, акциз и ДДС-1 006,9лв, средна цена без акциз и ДДС - 774,3лв. или само 43,5 % от крайната продажна цена е цената на самото гориво, колкото и да пада нефта при постояна ствака акциз и ДДС, цената ще мърда малко. КЗК дали са смятали и вноските за франчайзинга който трябва да плащат част от бензиностанциите.


26 Февруари 2016 12:15
Тия се отнасят към населението на територията като към канарчета - от години и троловете в този сайт се съгласни, че има картел за горивата.....
Раздел мира между картеля
http://www.zavtra.ru
Ровно 100 лет назад в книге «Империализм, как высшая стадия капитализма», которую изучали в Советском Союзе во всех вузах, В. И. Ленин выявил пять основных экономических признаков империализма как «высшей» и «последней» стадии капитализма.
Это: 1) Концентрация производства и капитала, дошедшая до такой высокой ступени развития, что она создала монополии, играющие решающую роль в хозяйственной жизни. 2) Слияние банкового капитала с промышленным и создание на базе этого «финансового капитала» финансовой олигархии. 3) БОлее важное значение вывоза капитала по сравнению с вывозом товаров. 4) Образование международных монополистических союзов капиталистов, осуществляющих передел мира. 5) Конец территориального раздела земли крупнейшими капиталистическими державами.

26 Февруари 2016 12:29
Ако го нямаше феноменът Марешки

Марешки е феномен, но в друг смисъл.
Той е ходещото доказателство за липса на разумно действие от страна на държавата. Толкова ли е трудно да се стигне до идеята, че по напълно пазарен начин държавата може да открие/наеме не три като марешките, а сто и три бензиностанции с разумна печалба и да остави останалите да се обясняват на воля как не са картел.
26 Февруари 2016 12:48
Можете да прочетете писмото на редута.бг

За мое съжаление не разбрах как да си дам подписа и аз ...

А ще се отнася до КзК... просто пак няма да има виновен...
26 Февруари 2016 16:42
Лукойл е личен бизнес на тов. Лавров. Той по съвсем братски ни дъни с най скъпите цени на горивата в региона, щото много ни обича. Това е пример, колко е хубаво да си зависим на 100% от руски монополисти. Лукойл - най-скъпия бензин , Газпром - най скъпия газ. А тука русофилчетата искат още да руски монополисти.
След тия новини ми е интересно говорителката на МИД какви ще ги набръщолеви, все пак бизнеса на шефа е застрашен.
26 Февруари 2016 17:30
Цените на дребно са малко по високи в Румъния, Сърбия и Турция, така че, забравете, веригите никога няма да ги свалят, за да не изпуснат транзита. Това което може да се промени обаче, е да се вдигне акциза с 200 лв, до размера на румънския, но под турския. Цените на дребно няма да се променят, само приходите в бюджета ще се увеличат с 800 млн.
Пък който има глава на раменете, ще се сети защо не се прави...
26 Февруари 2016 19:04
То че картел няма да намерят, е ясно отнапреж. Ама самата комисия за защита от конкуренция си е за разследване. За цялата си история на съществуване май има само един единствен случай на санкционирано споразумение за цени. Иначе у нас е пълно с монополи на всяко ниво, но за КЗК е по-важно да си затваря добре очите и да си взима дебелите (доста над средните) заплати.
26 Февруари 2016 19:08
big_show 26 Февруари 2016 16:42
Лукойл е личен бизнес на тов. Лавров. Той по съвсем братски ни дъни с най скъпите цени на горивата в региона, щото много ни обича.
----------------------------------------------------
Ако малко се поразровите ще откриете, че само около 20-30% от акциите на Лукойл са казахстански, руски и разни дребни риби. Останалото е на Чичото отвъд голямата локва. Така, че скъпите цени на горивата, както и на тока от Мариците ги дължим на новите братя.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД