По-късно Буш телефонирал на чилийския президент Рикардо Лагос и на мексиканския държавен глава Висенте Фокс, за да обсъди с тях подготвяната нова резолюция за Ирак. И двете страни в момента имат места в Съвета за сигурност. Аснар, който пристигна в САЩ от Мексико, не успя да убеди Фокс да подкрепи позицията на Вашингтон за военен удар по Ирак.
От 15-те членки на Съвета за сигурност само Великобритания, Испания и България са твърдо на страната на САЩ в настояването за нова резолюция за Ирак, припомнят агенциите. За да постигнат целта си, САЩ се нуждаят от 9 гласа, но седмиците на интензивно лобиране очевидно не доведоха до увеличаване на броя на тези, които ги подкрепят, сочи АП.
В телефонен разговор вчера с британския премиер Тони Блеър руският президент Владимир Путин защити позицията на Москва за мирно уреждане на иракската криза, предадоха АФП и ИТАР-ТАСС. "Руският президент информира британския премиер за усилията, предприемани не само от Руската федерация, но и от други правителства за намиране на политическо и дипломатическо решение на иракския проблем", се посочва в съобщение на руското президентство. Подробности за разговора не се разкриват. В събота Кремъл изпрати на поверителна мисия в Багдад бившият руски премиер Евгений Примаков, който е специалист по Близкия изток и отлично познава проблемите в региона.
Цената на дружбата
Испанският премиер Хосе-Мария Аснар, който е твърд съюзник на САЩ за Ирак, бе посрещнат у дома след връщането си от ранчото на Джордж Буш с масови протести, съобщи Ройтерс. Хиляди хора заляха вчера Мадрид с лозунги срещу война в Ирак. Те припомняха екокатастрофата с танкера "Престиж" край испанските брегове и настояваха Аснар да се заеме с преодоляването й, а не да се ежи на Ирак, сочи Ройтерс. Според агенцията рейтингът на правителството се е сринал, а опозиционните социалисти, които са против войната, набират мощ.