:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,431,913
Активни 311
Страници 5,045
За един ден 1,302,066

Военно дело For Dummies

Глупавият подход към дадена тема не означава, че самата тема е глупава. Макар, за съжаление, често да решаваме точно така
Иван Стамболов-Сула
От известно време ние, простите граждани, сякаш наблюдаваме нещо като раздвижване на темата за войната, военното дело, военната повинност и отчет, изобщо - за войниклъка. Беше предложено възстановяване на наборната армия, а сега се лансират и идеи за военна регистрация и туряне на резерва в ред. Далеч съм от мисълта да ги анализирам. За мен в рамките на тези две странички въпросът не е по какъв точно начин хората ще са съпричастни към отбраната и военното дело. Въпросът е заслужава ли си да придобием тази култура или ще се лишим от нея. Защото и военното дело е култура. Както имаме най-обща представа от спорт, без да сме спортисти, и от право, без да сме юристи, така имаме и някаква представа от военното дело, без да сме военни. Или поне е редно да имаме.

Войната е само продължение на политиката с други средства - беше казал Карл фон Клаузевиц, пруският генерал, написал "За войната" - фундаментален трактат, който суфистицираните български политици не познават добре, защото предпочитат да четат Сун Дзъ, без да могат да обяснят защо. Тоест, щом войната е продължение на политиката, всеки който казва, че не се интересува от война, всъщност казва, че



не се интересува от политика



- от икономика, от финанси, от трудова заетост, от здравеопазване, от социални грижи, от наука, образование и култура. А да кажеш такова нещо е най-малкото безотговорно и не отива на човек, който претендира за правото да гласува.

Един прост въпрос. Какво прави българинът при извънредно положение? Може би излиза с вувузела на жълтите павета и протестира срещу извънредното положение, ако е соросоид, а пък ако е патрЕот, щом завият сирените, се скрива в мазето при кацата с киселото зеле и сланината и оттам се зъби на тирана. Самата идея за някаква военна грамотност, за някакъв ред и отговорност, за някаква най-елементарна уговорка кой какво прави по време на война или бедствие, предизвиква отчаяни писъци и вой на възмущение у либералното население, което вече се вижда изпратено на фронта с пушка в ръка и потъпкани права и свободи.

Много хора казват: защо имаме професионална армия, защо членуваме в НАТО, ако и ние, цивилните, трябва да имаме ангажимент към военните дела на страната си? Но дали тези хора, ако видят къщата си да гори, няма да хвърлят кофа вода върху пламъците, а ще предпочетат да вдигнат телефона, да повикат пожарната и нервно да потропват с крак, поглеждайки часовника си, докато я чакат да пристигне? Защото това е нейна работа, не тяхна. Те са цивилизовани и вярват в специализацията и разделението на труда и отговорностите.

А племената и народите се специализират от дълбока древност. В първобитното племе жените са майки и поддържат живота в дома, а мъжете са ловци и войници - убиват глигани и пазят жените от мъжете на другите племена. После се появяват народите, които са нещо като по-големи племена. С годините и практиката те се обособяват като народи "пастири" и народи "стада". Първите завоюват вторите и ги "пасат" - оставят ги да произвеждат, като присвояват част от произведеното за себе си. Първите са войници, а вторите - земеделци и скотовъдци. Тази система се усъвършенства през Средновековието, когато "пастирите" (рицарите с техните васали и войници) започват да се грижат за дадена селска област, предлагайки сделка - ще пазят селяните от изстъпленията на други рицари и разбойници, а пък селяните ще ги хранят. По силата на този договор



рицарят издига замъка си сред земите,



за които се грижи и които хранят него, семейството му, домакинството му и войската му. Така се появяват графствата и херцогствата. Графът е пастир, който си има стадо крепостни. При добро управление и сити години и двете страни са доволни. После около замъците се появяват и градовете и затова западните градове са толкова различни от източните - просто на изток я няма тази система на дребни собственици във васални отношения помежду си, а е налице имперска администрация, сходна и във Византийската, и в Османската, пък и в Руската империя.

По някое време средновековното общество се разделя на четири групи: войници (рицари, аристокрация), духовенство (попълвано по висшите си етажи от същата тази аристокрация), търговци (бюргери, буржоазия, интелигенция) и селяни. Хармония. Но всичко продължава да се върти около войниците. Благодарение на тях именията започват да се превръщат в малки държави. И, разбира се, не спират да воюват помежду си. Така по-слабите държави изчезват, а по-силните се уголемяват и някои от тях дори успяват да се превърнат в империи, макар и по-различни от споменатите преди малко. Междувременно се развиват и градовете. И докато войниците превръщат феодалните имения в държави, гражданите (буржоазията) превръщат народите в нации. Така преди около два века се създава националната държава (включително и българската такава), която познаваме днес и каквито са всички държави по света съгласно дефиницията на ООН.

Със създаването на нациите и националните държави коренно се променя и философията на войната. Нея я изразява точно по онова време споменатият вече пруски генерал фон Клаузевиц, който освен че войната е продължение на политиката с други средства, казва, че военното дело е просто и е напълно достъпно за здравия разум на човека.



Но да се воюва е сложно



Сега всеки гражданин има своето място във военната машина на държавата. Всеки има отговорност към военните дела на нацията си, както има отговорност и към самата нация. Да приемеш тази отговорност е чест, да я отхвърлиш - предателство.

Според схващането, че войната е най-обикновен вид конкуренция, историята мери нациите като велики или презрени, като победители или победени. Това е било и най-необходимото за българската националноосвободителна доктрина. Неслучайно толкова важни от историческа гледна точка са четите, легиите, комитетите и опълчението - все опити да се военизира населението, раята, кротко пасена досега от османските пастири. Военизирането на населението е приоритет и на монарсите от Третото царство, довел нацията до не един исторически връх.

Споменавам всичко това, за да покажа, че е важно мъжете на един народ да гледат на себе си като на войници. Разбира се, днес войник не означава изтръгнат от нивата селянин, който във въшлив шинел вика "Ура!" и нанизва по пет на нож. Днес всичко е по-обло, безболезнено и цивилизовано, поне засега. И аз не знам, пък и не ми е работа да знам, как може съвременният български мъж да бъде накаран с гордост да гледа на себе си като на войник, но все си мисля, че не е лошо да се знаят някои неща. Просто така, за грамотност и обща култура.

Лошо ли е да се знае в какви отношения на противопоставяне и сблъсъци са световните цивилизации? В какви отношения са отделните държави помежду си - за какво спорят, какво делят - територии, ресурси, власт, влияние върху трети държави и народи...

Лошо ли е да знаем кои са държавите наоколо? В какви отношения са те помежду си, пък и с нас? Какви претенции имат, в какви блокове и съюзи са групирани, какви са доктрините им, с какво са въоръжени армиите им?

Лошо ли е да се знае какви родове войски имаме? Колко армии, с какво въоръжение? От какви подразделения се състои една армия, каква е йерархията, как е организирана субординацията?

Лошо ли е да знаем каква е военната ни доктрина? Какви са плановете за действие, къде е мястото на всеки гражданин в тези планове?

Лошо ли е да знаем що е оръжие? Как и срещу кого се използва? С какви чувства се използва? Каква е отговорността към личното оръжие?

Лошо ли е, най-сетне, да знаем що е враг? Как се отнасяме към него? Какви са международните правни норми по време на война. Излишно ли е да се знае всичко това и да се мисли за него?

Но, не! От страх да не би да ни прекарат нещо, да не загубим свободи и придобивки,



изтръпваме от всяко нещо, което трябва да сторим за общността,



а не само за себе си. Затова мразим войската така, както мразим църквата. Нищо че одобрително кимаме с глава, когато на Гергьовден гледаме по телевизора как владиката освещава бойните знамена. Ние толкова и разбираме смисъла на този ритуал, който е и тайнство, доколкото Дух Свети слиза над водата, с която ръсят знамената на войнството. Но ние отдавна вече не сме част от войнството, а и през ум не ни минава да бъдем.

Накрая пак казвам: не обсъждам едно или друго решение на властите - напоследък те обикновено взимат тъпи решения. Но глупавият подход към дадена тема не означава, че самата тема е глупава. Макар, за съжаление, често да решаваме точно така. Военни разчети трябва да има и всеки трябва да знае мястото си в случай на война или друга извънредна ситуация - в това съм непоколебимо убеден. А как ще стане, за колко време и под чие ръководство - това е друг въпрос. Да не бързаме, да се заемем със задачата бавно и отговорно. Картаген трябва да бъде разрушен, но с вувузели и празни приказки няма да стане.

 Щом войната е продължение на политиката, всеки, който казва, че не се интересува от война, всъщност казва, че не се интересува от политика - от икономика, от финанси, от трудова заетост, от здравеопазване, от социални грижи, от наука, образование и култура.
Снимка:БГНЕС
Затова мразим войската така, както мразим църквата. Нищо че одобрително кимаме с глава, когато на Гергьовден гледаме по телевизора как владиката освещава бойните знамена. Ние толкова и разбираме смисъла на този ритуал, който е и тайнство.
127
4839
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
127
 Видими 
26 Февруари 2016 19:10
Тоест, щом войната е продължение на политиката, всеки който казва, че не се интересува от война, всъщност казва, че

не се интересува от политика

- от икономика, от финанси, от трудова заетост, от здравеопазване, от социални грижи, от наука, образование и култура.

Много нелепо твърдение.
26 Февруари 2016 19:41
Само то да беше...
------------------------
Сайтът на Генек
26 Февруари 2016 19:48
Сега всеки гражданин има своето място във военната машина на държавата. Всеки има отговорност към военните дела на нацията си, както има отговорност и към самата нация. Да приемеш тази отговорност е чест, да я отхвърлиш - предателство.

Знам си аз, че Втора мъжка създава хора.
От все сърце
26 Февруари 2016 19:49
""Калки 26 Февруари 2016 19:10

Много нелепо твърдение.""
Какво му е нелепото. Напротив. Така е .
26 Февруари 2016 19:52
Ами да, нелепо е. Наборната служба беше отменена именно с обяснението, че за отбраната на страната са нужни само професионалисти (нещо като рицарите през средните векове).
А целта на политиката и политиците е именно да не се допуска война, не да ангажира населението и с нея.
26 Февруари 2016 20:15
Не е лошо да се знае всичко което пита автора. Но не мисля че при военното обучение или в казармата се получават отговори, освен някой вид оръжие и как се борави с него.
26 Февруари 2016 20:42
А целта на политиката и политиците е именно да не се допуска война, не да ангажира населението и с нея.

Много се съмнявам, че целта на политиката и особено на политиците е такава, но да не спорим за дреболии.

Последният, който изповядва средновековната доктрина, че войната е работа на комбатантите и не е ангажимент на цялото население, е Фридрих Втори. Говорим за XVIII век, по-точно за Седемгодишната война (1756-1763).
Само след четвърт столетие Френската революция и войните на Франция го опровергават, а руската Отечествена от 1812 година става първата всеобща война. През XIX-я век има равновесие между войните, водени само от комбатанти и всеобщите като Гражданската в САЩ например.

XX-ят век доказа по неопровержим начин, че съвременната война е тотална.
Независимо от желанията на народите и целите на политиците.
26 Февруари 2016 20:56
Защото и военното дело е култура. Както имаме най-обща представа от спорт

Верно е. Така са създадени Българските гимнастически дружества, участвали в сички войни за национално Обединение и закрити през 1945 г., след като Съюзът на българските гимнастически дружества „Юнак” е обявен за буржоазна великобългарска и фашистка организация...
26 Февруари 2016 20:58
Какво му е нелепото.

Ами - прочети го пак. После се сети за един, дето бил казал "като чуя култура и се хващам за кобура". Ти май мислиш като него.
26 Февруари 2016 21:00
Как да обясняваш на някой нещо, което няма как да разбере, след като генният инженеринг го кара да си мисли, че вчера дядо му е бил някакъв друг
"войник .......... изтръгнат от нивата селянин, който във въшлив шинел вика "Ура!" и нанизва по пет на нож"
?!
Основното днешно разминаване между общите обществени нагласи и задълженията на отделния индивид към държавата е реципрочност и осъзнаването, че в съвременното общество от него нищо не зависи. След като държавата си е "самодостатъчна" и за избори, за управление, и за сигурност, и за бизнес, и за здравеопазване и т.н., изключвайки и игнорирайки потребностите на поданиците (не гражданите), няма как да се очаква от тях да са съпричастни когато тя е в "недостатъчност" и да я отбраняват, особено ако пък и някой упорито е изтривал родовата им памет.
26 Февруари 2016 21:09
Сула, for dummies се пише като за читави, ама по-умно, ако ми е позволено да перифразирам класиците.

Като си говорим за класици, ще спестя недолюбвания тук Сун дзъ, но пък Конфуций е казал, че който вкарва в боя необучени, ги предава.

А мащабът на предателството е следният ... Във финалните надписи на любимия ми "Блек хоук" пишеше, че американските загуби са 19, а тези на сомалийците ... 1000. Това е. И при това без дронове, крилати ракети, касетъчни заряди и други "берачи на маргаритки". 50 пъти! Медитирайте връз тая идея. Обученият да убива (човек с пушка) срещу необученият да убива (човек с пушка).

А иначе воинът в мъжа се създава чрез инстинкта за закрила. Затова и се казва закрилник (за семейството и рода) и защитник на Родината.

Гадничко е наоколо ... Разни премиероподобни примати слизат от разни джипове и бият ... Война ... Бежанци (част от тях, твърди се, с боен опит). Може да се окаже, че военноприложните умения (така да ги наречем) са нужни за ... елементарното оцеляване. Да знае човек поне от коя страна гърми "гърмящата тояга" на белия.
26 Февруари 2016 21:12
Въшливите шинели на наште прадеди, най-добре са описани от Йордан Йовков:
За тях историята и миналото също пазят документи, макар и много по-малко. Но от четири години целият свят ги знае. Синове са на Балкана. И природата, която ги е откърмила, дала им е всичката си мощ и коравина. В мирните дни на труда - това са пастири из планините и жътвари по златните ниви край Дунава и Марица. У тях не всичко е тъй бляскаво, изгладено и изящно, не всичко тъй е подчинено на стила и на тънкия вкус. Униформите са скромни и кафяви, каквато е земята, лицата имат бронзовия цвят на пшеницата, но плещите са широки и ръката, която натиска палешника на ралото, знае да върти и меча. Тая ръка е груба, голяма и тежка като чук.
От урвите на Нидже, Беласица и Али ботуш тия полкове слизат, неудържими и буйни, като порои. У тях много нещо е необикновено и странно, подир тях се нижат обози, впрегнати с едри и тежки биволи, те вървят мудно и тежко, но късите нозе са като железни стълбове и на виторогите чела стои същата корава и упорита воля. Тия полкове имат по-малък блясък, но те идат с мрака и сенките на буря. Някога суровите солдати на Анибала удряха римските патриции право по лицата. Също като тях и тия войници са, може би, не твърде вежливи, но те обичат земята си и гневът им е свещен: техният удар е като мълния и в тяхното ура сякаш се люлеят и ечат вековните гори на Балкана.
Покрай Струма из маковите градини и пожънатите ниви лежат трупове на французки солдати. Кръвта изтича и пои чужда земя, очите, които вече смъртта закрива, в последния миг виждат чуждо небе и съзвездия, които не познават. Смъртта дохажда с болките на разкаяние и скръб.
Те са жертви, които нищо не изкупват.
Там - във водите на Струма - българските войници поят конете си; тежките биволи нагазват в реката с ленива нега. Но има нещо, което говори на сърцето, и песента на голямата река е разбрана реч:вълните на Струма носят хладината на снеговете от Витоша, влекат шума, която са отронили горите на Рила и Пирин.
26 Февруари 2016 21:20
tatyana1
26 Февруари 2016 20:15

Таня, въпросите са много, отговорът е един: сегашната армия е недостатъчна за отбраната ни, нужна е и наборна служба. Шест месеца са напълно достатъчни, казвам го като като човек, който е взет в казармата на 30 септември, а през март следващата година "игра" армейско учение с бригадата си оперативно-тактически ракети.
Не е задължително наборната служба да е поголовна, както е в Швейцария, Израел или Финландия, могат да се вземат и по-малко от половината младежи, както е в Русия или Турция. Изцяло доброволната като в САЩ е скъпа за обрана страна като нашата.
Във всички случаи, става въпрос за създаването на абсолютно необходимия ни, подчертавам: жизненонеобходимия ни активен резерв от примерно 30 хил. души, които преминавайки от активен в пасивен, ще формират подготвен мобилизационен резерв от около 100 хил. Щатните 29 хил. нека си служат, както досега.
Ще отбележа, че посочените числа не са моя хрумка. Бройките са съгласно доктрината ни, цялата работа е там, че в момента имаме само кадровите 29 000.
Резервите просто ги няма, това трябва да се осъзнае
26 Февруари 2016 21:32
казвам го като като човек, който е взет в казармата на 30 септември, а през март следващата година "игра" армейско учение с бригадата си оперативно-тактически ракети.

И това прави ли те по-горд със себе си ?

Аз, като човек, прекарал 18 месеца в казармата, фазан, после - офицер от запаса, участвал в няколко такива 'игри', убедено заявявам, че това са най-безсмислено пропиляните месеци от живота ми. Подчертавам - безсмислено и безполезно, не само за мен и семейството ми, но и за България.
26 Февруари 2016 21:43
for dummies се пише като за читави, ама по-умно, ако ми е позволено да перифразирам класиците

For Dummies е стопроцентово попадение.
Даже повече, ако се сетим, че "dummy" значи също pacifier, comforter
26 Февруари 2016 21:44
Подчертавам - безсмислено и безполезно, не само за мен и семейството ми, но и за България.


Би ли пояснил? Искам да знам какво съм изгубила например аз от твоето безсмислено набиване на крак.
26 Февруари 2016 21:49
това са най-безсмислено пропиляните месеци от живота ми. Подчертавам - безсмислено и безполезно, не само за мен и семейството ми, но и за България.

За тебе и за семейството ти може и да е така, но не си ти човекът (нито аз, разбира се), който определя как е за България. Дълг му викат
26 Февруари 2016 21:58
Калки...Калки !Като говорите за безсмислено пропиляно време и безсмислени занимания давате ли си сметка че за някои хора и ходенето на баня е безсмислена работа и губене на време.Хора всякакви.Сигурно за тези загубени 18 месеца сте могли да постигнете някакви грандиозни успехи.Каква загуба и пропуснати ползи за България!Но ако някой толкова мрази конфликтите в т.ч. и военните има избор.Просто се предава на милостта на враговете и толкоз.Няма конфликт.Но ако все пак такъв човек бива мобилизиран в армията пак не е страшно.Там намират приложения за всеки човек независимо от способностите му.Лично аз бих Ви уредил да миете тоалетните.
26 Февруари 2016 22:18
Когато след смъртта на Мойсей Исус Навин повел своят народ по пътя към обетованата земя в навечерието на важна битка му се явил Господ и му казал следното:Отдели от хората с които ще се биеш всички млади които са женени но още нямат деца и ги остави назад. Отдели от хората си всички които са си насадили младо лозе но още не са дочакали от него плод.Цитирам по памет защото Библията не ми е настолно четиво за съжаление.Възможно е мястото на битката да е било тясно и да не е било възможно да се развърнат многочислени войски.После...му казал Господ със тези които останат направи един дълъг преход през пустинята в най горещият час на деня и ги заведи до някоя река да пият вода.Наблюдавай ги как пият.Тези които посягат с ръка или съдинка остави ги там.Ще вземеш в битката само тези които лягат на брега и лочат като животни.С тях ще победиш. Нима мислите уважаеми Калки че съвременните командири не са чели Книгата и не знаят как се прави подбор?Уверявам Ви че ще отпаднете още при първото сито.А ако случайно се промушите през него твърде е вероятно да бъдете разстрелян пред строя за проявено малодушие дезертьорство и за назидание.И пак ще сте от полза за целите на войната.Да не дава Господ!
26 Февруари 2016 22:20
Искам да знам какво съм изгубила например аз от твоето безсмислено набиване на крак.

Нищо лично към колегата, но не е набивал крак.
"Фазаните" бяха вечните рицари на печалния образ. Или въздишат по жените си, или се правят на каквото не са. Май съм разправял как един от нашите ни фърляше в калта на всяка стрелба: ние сме зад него, отцепваме стрелковия рубеж, а каналията вместо да стреля по устав, се прави на каубоец. По устав трябва да държи пистолета с две лапи и винаги пред себе си, а тая бестия гърмеше с една ръка и след всеки изстрел я вдигаше над рамото си и към нас. За да се концентрирал по-добре, моля ви се ...
От пердаха го спаси само това, че никога нищо не улучваше.
Как да улучи, като лично му зареждах пищова с халосни
26 Февруари 2016 22:22
Ся, значи трябва да се уточняват въпросите и темите, по които се дискутира, да не стават недоразумения. Зеленочорапковците и самоповярвалите си геополитици обикновено ни убеждават колко е полезно за държавата и за младежите да минат през казармата. На теория е така, убеден съм, че например за Швейцария е полезно. Обаче говорим за България. У нас все още мъжете над около 35 години са минали през казармата и какво? Нещо да е по-добре за тях или държавата? Аз си отслужих както се полага като редник, научих се да марширувам, да стрелям, да се скатавам, да замазвам мръсотия с мокър парцал, което едва ли ми е особено полезно. Научих се и да не се стряскам от трудности и най-вече от безсмислици, което вероятно и без казарма щях да науча. Е, научих и колко безгранична може да е глупостта и тъпанарщината, което без сблъсъка с българските офицери и старшини едва ли щях да науча. Предполагам, че ако времето вместо в казармата го бях прекарал в учене или работа, щеше да е по-полезно и за държавата, и за мен.
26 Февруари 2016 22:38
Манрико!Да не си мислите че вълците не се радват когато попаднат на някоя добре угоена овца.Каква полза за Вас и за България ако със всичките си способности станете плячка и роб на този който е решил да ни завладее.Добре образованите роби са били с най висока цена по време на римската империя.И каква полза за самите тях?
26 Февруари 2016 22:49
Гадна е наборната служба, спор няма. Много дава, но още повече взема. Дълг му викат, както имах честта ...
Но да разчитаме на само 29 хиляди войска е неизмеримо по-гадно.
26 Февруари 2016 22:52
"Тези които имаха глупостта да изковат от мечовете си плугове сега орат нивите на тези които си запазиха мечовете" може и да не цитирам точно и не си спомням дори кой и кога го е казал но със сигурност е бил мъдър човек.Или препатил.
26 Февруари 2016 23:09
ВладиГео
26 Февруари 2016 20:42,

За политиката ще дам само един пример от преди 50, а не 150 или 2000 години – създаването на Европейските общности от хора, които сигурно са учили за Клаузевиц още в училище. Една от основните им цели е именно да се избегнат нови войни и в рамките на общността тази цел е постигната. Не съм против спокойно провеждане на добре планирана, системна подготовка на населението за случаи на не дай Боже. Но не вярвам, че ще е такава. Няма нужда да обяснявам защо, Калки и Манрико са ме е изпреварили. Животът е достатъчно кратък, за да се жертват дори няколко месеца за строева подготовка. Населението ще даде най-многобройните жертви независимо дали ще е подготвено да се брани или според презрителните характеристики на воините тук няма да иска да се бие, какъв позор. А, да, доброволната армия не е лоша идея.
26 Февруари 2016 23:37
Но дали тези хора, ако видят къщата си да гори, няма да хвърлят кофа вода върху пламъците, а ще предпочетат да вдигнат телефона, да повикат пожарната и нервно да потропват с крак, поглеждайки часовника си, докато я чакат да пристигне?

27 Февруари 2016 00:13
Празни приказки на един (празен) човек, който очевидно ако не е скатал казрмата изцяло, е бил фазан.
И да, ШЗО-то в Плевен трябва да бъде разрушено.
27 Февруари 2016 00:33
Животът е достатъчно кратък, за да се жертват дори няколко месеца за строева подготовка.

За военна подготовка, но не е там работата.
Всичко се познава чрез фактите и чрез сравнения.
Фактите казват следното: днешният 63-годишен българин - това е днешната пенсионна възраст - средно има 26 години трудов стаж. От тях, отбележи!, 2 години са от казармата. Образованието си е завършил на 19 години, средно. Следиш ли ми мисълта?
Значи, българският мъж на средна възраст е възмъжавал и учил 19 години, 2 години е бил войник и 24 години е работил. Общо 45 години. Пита се за какво, поврага, е прахосал 18 от скъпоценните години на "достатъчно" краткия си живот?
Откъде накъде е толкова фатално, ако жертва за Родината си половин година, 1/36-та, 3% от иначе напълно безсмислено профуканото време?
27 Февруари 2016 00:35
"...не обсъждам едно или друго решение на властите - напоследък те обикновено взимат тъпи решения." Удобно, нали! При напоителните писания за "връзване" на войната с политиката решенията, обаче, са Не на "политиците", а на "властите"... Подобно изхлузване прави възможно и цялото изложение като за Dummies. Но такива бяха именно онези политици, които, консумирайки властта, унищожиха българската армия, забълбуквайки прекариата с евроатлантически брътвежи и приспивни песни.
Както ВладиГео правилно е посочил, 'dummy' означава и "биберон", или най-общо - "залъгалка". И Сула обилно предлага подобни в закъснялата си "проста гражданска" ода за войската и дълга граждански... "Военизирането на населението е приоритет и на монарсите от Третото царство, довел нацията до не един исторически връх." И до колко национални катастрофи? "Лошо ли е да се знае какви родове войски имаме? Колко армии, с какво въоръжение?" Това сериозно ли!?! Защото звучи като подигравка, или като старите вицове за способностите на албанската армия и решението на Енвер Ходжа да подари на Виетнам и двата танка...
И - да, хич не е лошо "...да знаем що е враг? Как се отнасяме към него?" Особено, ако е вътрешен и за лични облаги е продал и затрил националната армия!
27 Февруари 2016 01:03
За политиката ще дам само един пример от преди 50, а не 150 или 2000 години – създаването на Европейските общности ... Една от основните им цели е именно да се избегнат нови войни и в рамките на общността тази цел е постигната.

Целта "избягване на нови войни в рамките на ЕО" е постигната.
Но никога не е ставало дума за войните "извън рамките", нали?
Точно обратното, не някой друг, а именно НАТО и ЕС ни повтарят непрекъснато и напълно основателно, че повече не можем да отлагаме създаването на собствена отбрана. Затова ни казват, че следва да увеличим отбранителните си разходи с поне 40%, около 400 милиона лева годишно. Затова и аз казвам, че създаването на резервна наборна армия е най-доброто, което можем да направим.
27 Февруари 2016 01:10
Знаеш ти всичко за фазаните и фазанариите... В Шумен и Долна (Митрополия) имаше и скатани местенца, но Варна и Плевен бяха съвсем друга бира. (Пропускам ШПЗО-то във Враца, служилите знаят защо). Фазаните бяха облагодетелствани в едно - гонката ставаше по устав, а нямаше извращения като тези, през които преминаваха някои от бомбетата в бойните поделения. Познавам и школата, и бойните поделения. Най-големия х_й за всеки школник беше да го оставят и втората година в ШЗО-то като ЗКВ. Това ще рече заместник командир на взвод (пояснение за незнаещите). За тези, които си спомнят великите си бойни подвизи от казармените години и колко некадърни и прости са били командирите им на различни равнища, ще кажа няколко думи на вятъра... Имам предвид, че няма да ги разберат - така както днешните младежи не разбират какво й е толкова уникалното на казармата. А думите са прости: нищо не е разбрал от службата този, който е отговарял само за себе си и за автомата си...
27 Февруари 2016 01:21
"Суфистицираните" и "пасена" думи от кой език са?
Иначе - велик е нашият...консерватор!
27 Февруари 2016 01:55
ВладиГео,
Прави впечатление, че не коментираш най-важното, което пиша – че не вярвам, че ще е военна подготовка по примера на Швейцария или Израел. Не очаквам да получа и приблизителна представа как ще се изхарчат 400-те допълнителни милиона за отбрана – сигурно ще е държавна тайна. И мога да посоча десетки занимания, по-полезни и за отделния човек, и за отечеството, от престоя в казармата. Мога, но ти също можеш да се сетиш за такива. Дори мисля, че човек сам може евентуално да се подготви за самоотбрана по-добре, отколкото в някое поделение. Разбирам, че си имал късмета да попаднеш на добри професионалисти. Повечето момчета обаче ако си спомняш, не се чувстваха такива късметлии.
27 Февруари 2016 02:21
reporter

Дори мисля, че човек сам може евентуално да се подготви за самоотбрана по-добре, отколкото в някое поделение.
Това е велико!
Задължаваме населението да се самоподготви в къщи и после - сбор, зачисляване на лично стрелково оръжие и въоръжение (танкове, самолети, кораби, РЛС и т.н.), сформиране на бригадите и корпусите и победата над врага е сигурна. Супер!

Боже, Боже...с коя ръка да се кръстя?!
27 Февруари 2016 02:29
Най-големия х_й за всеки школник беше да го оставят и втората година в ШЗО-то като ЗКВ.

Добре дошъл, Линейчик!
Искам само да добавя няколко щриха към безрадостната съдба на фазана. Най-лошият жребий за него, поне що се отнася за пиленцето от шуменското люпило, бе да го захвърлят в бойното съединение 65 820.
В казармата ни никой не го бръснеше за слива - аз съм редник, но птичката няма представа чии заповеди изпълнявам. По устав, ако иска нещо от мен, трябва да му докладвам задачата си в момента, да се убедя, че я е разбрал и чак тогава да се подчиня на неговата заповед. На практика, никога
Щом скочехме в машините обаче, а това ставаше всяка седмица, нещата се обръщаха. Лентичките по пагоните преставаха да значат, командваха ромбчетата на капачето отляво. А на моето капаче имаше ромбче с римското I - ракетен специалист I-ви клас. Не всички младши офицери имаха такова, какво остава за сержантите и школниците
27 Февруари 2016 04:15
Сулю вече почна да става класик. Разработи си човека собствен стил: сърдито, "бунтарско" в същото време политкоректно, стерилно и фактологически невярно.
Няма да коментирам коректността на историческия преглед по създаването на модерния тип държава.
Няма да коментирам оригиналния контекст на казаното от Клаузевиц и приложимостта му към съвременната българска действителност.
Не мога да не коментирам обаче лицемерното твърдение, че всеки мъж служещ в българската армия защитава семейството си и пази собствеността си. Сулю не случайно се е плъзнал по тъча в доказателствата и се позовал на антична и средновековна история.
Айде да коментираме евентуалната употреба на нашата армия в плановете на НАТО. Явно и заявено големия враг на НАТО е Русия.
И как точно Русия е заплашила семейството ми, че да ходя да си жертвам живота?
Защо трябва да ходя да пазя небето на Турция?
Защо Бойко Борисов и Цецка Цачева да знаят по добре от мен къде и защо трябва да си сложа костите?
Те това, Сулю, е проблема на военната служба в България, а и не само там. Мотивацията и убедеността. Хората поумняха от средновековието насам и вече не вярват на политиците. Затова масово "елитите" разчитатна порофесионални армии т.е. на наемници.
ПП. За твое сведение средновековните войни са се водили изключително от наемнически армии. Селяните само са копали и са им изнасилвали жените.
27 Февруари 2016 05:23
Извинете, но бих искала да припомня един въпрос, зададен преди точно 91 години, който е най-актуалният и съществен в случая:
Простете, но що е Отечество?.
Държа да припомня, че заради тоз уместен въпрос притежателят на череп # 17 е ударен с тояга, така че въпросният череп е разцепен целият, след това удушен с тел и хвърлен в обща яма, та впоследствие го разпознават по стъкленото око, тъй като истинското е принесено в жертва на Отечеството по фронтовете на ПСВ. Та тоз череп е имал всички основания да пита Цанков, Вълков, Военният съюз, шпиц командите, етцетера ли са Отечеството. И аз питам - Борисов, Местан, Плевнелиев, Цветанов, Митов, Ненчев, Кунева, Гергов, Прокопиев, Бориславова, етцетера ли са Отечеството в наши дни?! А може би американските бази в България на вас са ви отечество под патронажа на Маккейн и Рубин?! Или Юнкер, Могерини и Дол?!
Пък вий продължавайте да си размишлювате върху рицарството. Което няма нищо общо в случая, като си помисли човек. Ако е в състояние да мисли обективно и почтено, де.
27 Февруари 2016 05:29
Глупавият подход към дадена тема не означава, че самата тема е глупава.

За съжаление авторът е подходил към темата точно така.
27 Февруари 2016 06:07
Това със средния трудов стаж не е коректно. Това означава, че средно нито един българин не се пенсионира нормално, а на 65 години и получава минимална пенсия.
27 Февруари 2016 07:20
Имам отрицателно мнение към соц-казармата. За жалост след 1989 г. то стана още по отрицателно.
След допускането регистрация на ДПС тотално зачертнах всякаква връзка с казармата и реших да не допусна моите деца да бъдат привикани.
Радвам се че се получи.
Защо. .... защото се оказа че моите най-големи врагове са около мен, моите началници и командири.
Та в случай, че някой реши да ме мобилизира да си помисли добре, в коя посока ще стрелям със зачисленото ми оръжие.
27 Февруари 2016 07:38

Много нелепо твърдение

Не това твърдение е нелепо! Не само е нелепо , но направо е глупаво.

Бизнеса е война . Това е аксиома. Това е и мотото на японското икономическо чудо.
Да
Тоест, щом войната е продължение на политиката, всеки който казва, че не се интересува от война, всъщност казва, че

не се интересува от политика

- от икономика, от финанси, от трудова заетост, от здравеопазване, от социални грижи, от наука, образование и култура

Това е аксиома което всеки средно интелигентен интуитивно долавя , а всеки малко над тая категория разбира и може да обясни.
https://youtu.be/MVwSgpnhN5A - тука всичко е точно и ясно казано. Дори започва с Клаузевиц , през Ницше и Ротшилд
Видеото завършва с една велика източна мисъл - Искаш ли да победиш врага си - възпитавай децата му.
Сула , днес
27 Февруари 2016 08:05
Това със задължителната военна повинност (служба) не съм сигурен дали е смислено като идея, но идва тъкмо навреме. И без това останахме с 1 кораб и десетина самолета, та поне пешаци за пушечно месо да има. Чудя се за какво ли им трябват и автоматите....

Иначе, армията трябва да има професионално ядро. Към него трябва да има резерв (запасняци). Тези запасняци да служат и да бъдат привиквани веднъж на 3 или 4 години за 4-6 месеца, ама не само за обучение, а и за мисии (доколкото има такива). Те са си войници на особен режим. След това трябва да идва и контингента на отчет. Дали ще са мъжете до 30 години или по-малко до 26 години (както в Щатите например), но трябва да се знае с какво разполага държавата и кого да повика при нужда. Този континген не е нужно да бъде обучаван. Останалите (тези над 30 или 26 години) също могат да бъдат мобилизирани при нужда.

Нещо подобно е американската армия по отношение използването на човешкия ресурс. Не е нужно всички да бъдат обучавани. Ако се наложи за няколко седмици могат да се научат на основни умения. За по-специалните има резерв (запасняци) и също хора на отчет, които могат да бъдат обучени при нужда. Просто се иска се добро планиране.
27 Февруари 2016 08:18
Текста на Сула днес е пълен с бисери в добрия смисъл
Лошо ли е да се знае в какви отношения на противопоставяне и сблъсъци са световните цивилизации

Въпрос - Към коя цивилизация принадлежи България?
Отговор - Не и към тая, в която е сега ,по силата на различни договори. При това дори без формален референдум.
Извод - България е в състояние на окупация.

.
27 Февруари 2016 08:18
Българската армия и сега е същата тъпанарска сбирщина като наборната. Разликата е, че сега войниците получават заплати, което води до повече корупция при подбора и кариерното развитие. Така и в армията е налице шуробаджанащина и отрицателен подбор (повече от преди). Има някаква странна комбинация от неспазване на закони, наредби, правила и тежка бюрокрация. Случаи като ген. Шивиков, Тонев във ВМА не са някакви изключения, а практика. Просто тях са ги хванали и се разчуха в медиите. Така че в някои отношения сегашните военни и армия са по-лоши и нискокачествени от социалистическите. Не бива да им се дават младежите за военно обучение, защото на военни умения може и да не ги научат, но че ще ги научат да мразят военните и държавата си е почти сигурно. И ще разпилеят много пари покрай тази работа, разбира се.
27 Февруари 2016 08:33
Не можеш да направиш от всеки войник. По силата на физиология , психика , характер. Особено в мирно време. Решението е просто - който ще е в запас - само доброволно и примерно данък 10% . Вся остальная 20-25. И хазна пълна и сигурността подсигурена.
27 Февруари 2016 08:36
Федаин
27 Фев 2016 08:33
Мнения: 2,604
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
" Решението е просто - който ще е в запас - само доброволно и примерно данък 10% . Вся остальная 20-25. И хазна пълна и сигурността подсигурена."

Любите данъците... га че нема. Да Ви предложа по-просто решение: секи който диша 50-70% данък за дишане. Но въпросче с понижена трудност - ще ли е пълна хазната?
27 Февруари 2016 10:10
Федаин
27 Фев 2016 07:38
Мнения: 2,604
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
................................
Видеото завършва с една велика източна мисъл - Искаш ли да победиш врага си - възпитавай децата му.

Кой инвестира в нашите деца?
Публикувано на 22.02.2016

Налице е мащабна кампания на чужда държава,
която открито се намесва в работата
на българската образователна система
http://bultimes.com/koj-investira-v-nashite-detsa/
Изводът ???
Да си възпитаваме децата вкъщи от малки на ПАТРИОТИЗЪМ !
Как ?
Като от малки им декламираме български патриотични стихотворения , пеем им патриотични песни , разказваме им патриотични разкази , учим ги на български народни танци - хора и ръченици !
Нямаме време ? Не можем да пеем и танцуваме ?
Купуваме касети , видеокасети , дискове , правим си флашка със записи на стихотворения , песни и танци и ги даваме на децата да ги слушат и гледат , а ние си вършим нашта работа или си пием ракийката ! Записваме ги в танцов състав или певчески състав за народни песни и танци !
Научим ли ги от малки на патриотизъм , по-късно трудно ще успеят да ги препрограмират , ако въобще успеят !
Но и вие не трябва да оставяте училището да ви препрограмира децата - борете се всячески против това !
Не трябва да оставяте и радиото и телевизията да го правят - борете се и против това !
27 Февруари 2016 10:47
ние си вършим нашта работа или си пием ракийката !

Един вид патриотично възпитание, чрез личен пример.
27 Февруари 2016 11:16
За първи път да не съм съгласен със Сула. Прекарах две години от живота си в родната казарма и нищо подобно не научих (като изключим класификацията на офицерските звания, които не ми вършат никаква работа, и как да различавам пагоните). А - и видях в концентриран вид цялата човешка мерзост, низост и човешка простотия, с която животът по-нататък ме срещна. И може би това е единствената полза от казармата, ако въобще това може да се нарече "полза".
27 Февруари 2016 12:08
Чоки
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД