Конфликтът между Гърция и Австрия заради бежанците се задълбочи, след като Атина вчера отказа да приеме вътрешната министърка Йохана Микл-Лайтнер, която трябваше да пристигне на визита в страната, предадоха информационните агенции. Молбата за посещението на Микл-Лайтнер е отхвърлена ден след като Гърция прибра за консултации посланика си във Виена госпожа Хрисула Алифери. Конфликтът между Австрия и Гърция избухна, след като Атина не беше поканена на конференцията за мигрантската криза по балканския маршрут, състояла се в началото на седмицата във Виена. Атина се обяви и срещу решението на Виена драстично да намали броя на бежанците, които допуска да преминат границите й.
Вътрешните министри на страните от ЕС решиха на срещата си в Брюксел в четвъртък късно вечерта да затегнат паспортните проверки на влизане и излизане от ЕС за гражданите на общността като част от борбата с тероризма. Договорен е първият етап от изграждането на новата Агенция за гранична и брегова охрана, която ще следи миграционните потоци, ще открива слабите точки и ще се намесва бързо, там където има риск. По време на среща царял пълен хаос, като повечето държави са нападнали Гърция, че не предприема мерки, за да ограничи мигрантите. Германият вътрешен министър Томас де Мезиер "съчувствал" на гръцкия си колега.
Полицейски началници от Словения, Австрия, Македония, Сърбия и Хърватия са се договорили да ограничат бежанския поток през страните си до 580 мигранти на ден, предадоха агенциите. Това щяло да позволи на властите да контролират по-добре границите и да проверяват всеки човек съгласно Шенгенските правила.
Германското МВР обяви, че не знае местонахождението на около 130 000 мигранти, пристигнали в страната м.г., писа в. "Зюддойче цайтунг". 13% от чужденците, които са пристигнали в Германия през 2015 г. като кандидати за убежище, не са се появили в приютите, към които били зачислени.