:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,715
Активни 762
Страници 11,280
За един ден 1,302,066

Цацаров: В ГДБОП няма нито една разработка за корупция по високите етажи

Разкриват се шумно случаи по вестници и телевизии, но не и на професионално ниво, подкрепи го настоящият шеф на КС Борис Велчев
СНИМКА: БГНЕС
Главният прокурор Сотир Цацаров и председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов се поздравяват минути преди да започнат с взаимните обвинения и критики.
В ГДБОП няма нито една разработка за корупция по високите етажи на властта. Най-високото ниво, до което се е стигало, е председател на агенция. Това обяви главният прокурор Сотир Цацаров на конференция, посветена на 120-годишнината от приемането на наказателния закон у нас, организирана от Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски".

Признанието на Цацаров бе направено след умело подадената топка от предшественика му и председател на КС Борис Велчев. "Само слепи хора могат да си мислят, че съдебната реформа не започва от МВР. Ако ние не създадем условия да се разкриват престъпления, няма защо да се сърдим след това, че няма добри разследвания, респективно и наказани. Искам да попитам г-н Цацаров щастлив ли е от бройката разкрити корупционни престъпления по високите етажи на властта?", запита Велчев. Според него те се обсъждали шумно само по вестници и телевизии вместо на професионално ниво.

Велчев обяви общата част на Наказателния кодекс за прекрасна, но особената била прекалено остаряла и хаотична. Декриминализацията на някои престъпления била изход, но често пъти това води до политическо самоубийство, защото хората приемат за много крайни подобни идеи. Обществените очаквания в повечето случаи са за тежко, строго правосъдие, допълни го Цацаров. Винаги когато се правят промени на парче в законите, те са били правени под натиск на конюнктурата - политически, обществен или друг.

Шефът на Върховния касационен съд Лозан Панов приземи дебата с напомнянето, че България вече 9 г. е под мониторинга на ЕК заради неспособността си да се справи в сферата на наказателното право. "Ако наистина влезем в спиралата на прехвърляне на отговорността между съд и прокуратура, за да избягаме от отговорност, да си припомним една емблематична фраза - "Ние ги хващаме, а те ги пускат". Тогава със сигурност ще се наложи въвеждането на такъв борд", заяви шефът на ВКС. Наскоро той бил критикуван от колежка от ВСС, че няма нито един осъден за корупция по знакови дела. "Ще призная, че нямам никаква идея как се определя кои са знаковите дела. Откакто съм председател на ВКС, не ми е известно в съда да са постъпвали обвинителни актове срещу висши представители на властта, ако това се има предвид под знакови дела. В Румъния показват ясно и категорично волята си за борба с корупцията", бе категоричен Панов.

Думите му срещнаха отпор от страна на Цацаров. "Да спрем с вредната теза за грешната, неумелата, неможещата прокуратура и всезнаещия съд, който се намира някъде във висините. Казвам това с пълното ми уважение към съда, защото аз 20 г. съм бил съдия и никога няма да хвърля камък по съдия", заяви главният прокурор. И не пропусна да отбележи, че "прокуратурата никога не трябва да се превръща в политически играч, който не търси възмездие, справедливост или наказание, а просто определя премиери, президенти, министри - така както става в северната ни съседка". Според Цацаров мониторингът на ЕК не е полезен за България, не дава никаква помощ на страната, дава само умозрителни оценки. Резултатът е подхранване на вътрешни политически войни. "А това е вредно за тази страна. Колкото е вредно съд или прокуратурата и техните ръководители да се изживяват като бъдещи участници и играчи в политическата сцена", заключи с намек Цацаров.

7
2378
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
29 Февруари 2016 19:37
Няма да си правят селфи, я...
--------------
Сайтът на Генек
29 Февруари 2016 19:55
Дефиницията за корупция не беше ли "Всяка далавера в която не участвам? "
Е, къде да е тая разработка?
29 Февруари 2016 20:27
Генек,
като селфи си правиш НЕ те боли - ама като САМ си направиш ГЪЗОБРЪК, боли!!!
Е те затова не правят разработките въпросните ТДБОПаджии, иначе хубави момчета, смарт гайз са всичките!
01 Март 2016 00:25
Доколкото разбирам, децата на гербаджии и протестъри ще връщат единия милиард на Орешарски, а за нашите остават двадесет и един милиарда /за половината мандат/ на дясното управление на ГЕРБ и РБ, така ли е?


Георги Дренчев Афера.бг
01 Март 2016 00:40
Да спрем с вредната теза за грешната, неумелата, неможещата прокуратура .....

Можещата, праведната и умела прокуратура я видехме у Враца съвсем наскоро. Видехме я и по делото с Бисеров.
01 Март 2016 07:17
За пръв път чувам прокуратурата да говори за разработки! За дознания ли става въпрос или за разработки? Ако става въпрос за разработки, то прокуратурата няма как да знае за тях, защото са секретни и никой няма да каже за тях защото информацията основно е на агентурно ниво и рядко е подкрепена с доказателства годни за съда. Друг е въпроса при реализацията. Прокурор да говори за негодни доказателства при условие, че той ръководи процеса, показва от самосебе си, че той е некадърен и не може да си организира нещата. Да попитам тези корифеи, МВР ли им събра докозателствата за Костинброд, МВР ли им събра доказателствата за ЦЦ и делата му, МВР ли им събра доказателствата да опита за убийство на 10? Нали действаха сами, защо пак се провалиха?
01 Март 2016 11:18
Искам да попитам г-н Цацаров щастлив ли е от бройката разкрити корупционни престъпления по високите етажи на властта?

Интересно му е на човека. Сигурно защото по негово време се скъсваха да разследват корупцията по високите етажи на властта.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД