След като тества настроенията с предложението за зачисляване на военен отчет на мъже и жени от 18 до 32 г., Министерството на отбраната сюрпризира с нова идея - за връщането на задължителната наборна служба. Военният министър Николай Ненчев обяви, че ще бъде създадена специална комисия, която да разгледа всички възможности за възстановяването на казармата. Дебатът бе подхванат от депутати след информацията за военния отчет за всички младежи, които не са служили.
"След започналата дискусия ние проведохме разговори в МО. Може би днес или утре ще назнача комисия, която въз основа на експертизата, с която разполагаме, въз основа на опита на други страни ще направим нашето предложение и ще изложим нашите тези пред народните представители", обяви Ненчев. Въпреки че комисията е още в перспектива, министърът даде да се разбере, че в МО вече имат готова позиция по въпроса. "На този етап това, което мога да кажа, е, че ако се обсъжда военна служба в рамките на 3, 4 или 5 месеца, тя е напълно недостатъчна. Нашите разчети и това, с което разполагаме като информация, е, че за такава подготовка е необходима поне една година", допълни Ненчев. Той все пак направи уговорката, че ако Народното събрание реши, от МО ще изпълнят закона "независимо какво ще ни коства". Министърът припомни, че връщането на казармата е свързано и с конституционни и други законодателни промени, както и със сериозни разчети.
Наборната военна служба бе отменена през 2007 г. след поправка в конституцията. Депутатите отмениха текста, според който "изпълнението на воинските задължения, условията и редът за освобождаването от тях или за замяната им с алтернативна служба се уреждат със закон". Тогава народните представители са го заменили с друг текст, който развързва ръцете на МО да върне казармата само чрез промени в Закона за отбраната. Според чл. 59, ал. 2 от конституцията "подготовката на гражданите за защита на отечеството се урежда със закон". Така формулиран текстът не изисква изменение в конституцията, за да се върне казармата. Много вероятно целта на започналия дебат за наборната служба да е подготовка към промяна в закона.
Миналата седмица идеите за задължителен военен отчет за всички младежи срещнаха сериозна съпротива. От ГЕРБ вече дадоха да се разбере, че няма да подкрепят предложените промени в закона за резерва, които предвиждат Главна дирекция ГРАО да предоставя на централното военно окръжие данни за хората на възраст между 18 и 32 г. Но и сега действащият закон позволява ГД ГРАО да предоставя данни на военното окръжие за всички пълнолетни граждани с военна подготовка.
Министър Ненчев даде и повече подробности около предстоящото включване на военните в охраната на границата при кризисни операции. Според него армията може да се включи с до 500 военни. Почти толкова бяха и допълнително командированите полицаи на границата с Турция по време на големия бежански наплив през 2013-2014 г. Военнослужещите ще преминат през специално обучение за съвместни действия с МВР. Ако се стигне до задържане на незаконно пресичащи границата, това ще се извършва от гранични или военни полицаи. Огнестрелно оръжие ще се използва само за самозащита и в краен случай. При масови безредици военните ще използват палки, щитове и шлемове.
-------ПРОЕКТИ
Съветът по отбрана и депутати от ресорната комисия ще разгледат днес доклада на специалната комисия за покупка на нови бойни изтребители. След това той трябва да бъде внесен в Министерския съвет и Народното събрание. Едва тогава ще се поискат конкретни оферти от производителите на изтребители. Проектът ще бъде за над 1 млрд. лв. По думите на Николай Ненчев направени са анализи и запитвания, проведени са разговори с "Грипен", "Юрофайтър" и Ф-16. "Въпросите са в какви срокове биха могли да ни бъдат предоставени", каза Ненчев. Той съобщи още, че вече е одобрен проектът за построяване на нови бойни кораби за флота. Предстои да бъде одобрен такъв и за покупката на нови бойни машини за пехотата. След като стана модерно да се спират поръчки, Ненчев също ще спре една - за 1.5 млн. лв. за 15 нови автомобила. При нея нямало съмнения за корупция, но парите можело да потрябват за друго.
|
|