Забрана за къмпингуване на плажа въведе Народното събрание, след като окончателно прие промените в закона за устройство на Черноморското крайбрежие. След дебати обаче депутатите се отказаха да въвеждат забрана за пренощуване. Отпадна и идеята да има глоби за нарушения. Мотивите на повечето противници на последния текст бяха, че дори задрямал турист на плажа може да стане жертва на престарали се инспектори, които да го глобят.
Какво точно включва къмпингуването ще бъде уточнено тепърва с промени в друг закон - на туризма, стана ясно от изказване на министъра на туризма Николина Ангелкова. Така според нея максимално ще се гарантира опазването на околната среда и разполагането на палатки, спални чували, каравани на съответните места.
Обсъждането в пленарна зала протече на фона на протестиращи привърженици на свободното къмпингуване пред парламента. Недоволството на природозащитниците беше и срещу предвидените глоби от 1000 лв. до 10 000 лв. Депутатите се съобразиха с исканията на протестиращите и се отказаха да въвеждат глоби. Председателят на водещата комисия по регионално развитие и депутат от Реформаторския блок Найден Зеленогорски също успокои, че до месец ще бъдат внесени нови промени в закона за облекчаване на режима за създаване на нови къмпинги.
Валери Симеонов от Патриотичния фронт се обяви против забраната за пренощуване с мотива, че тя може да попречи на празнуването на Джулая на 1 юли, което според него е израз на бунтарство и свободния човешки дух. Според независимия Велизар Енчев пък да се забранява къмпингуване и нощуване е "чудовищно" и нарушава човешки права по конституция, а ограничаването на паркирането било в полза на инвеститорите и олигархията с хотелски бизнес. Възмутен от несправедливите забрани той предложи и да разрушим хотелите "на 100 метра от прибоя".
В защита на морския бряг се намеси Найден Зеленогорски, който цитира протокол от проверка на агенцията по горите на плажа Иракли от миналото лято. В защитените горски територии и земеделски земи до плажа е имало паркирани стотици коли, монтирани кемпери и каравани, палатки и тенти заедно с множество отпадъци, следи от тоалетни и загаснали огнища. Той припомни, че всъщност тези забрани ги има в законите за защитените територии, за почвите и биоразнообразието, както и в наредбите на черноморските общини. Зеленогорски защити тезата на вносителя и с аргумента, че подобни забрани има в повечето европейски държави като Португалия, Испания, Хърватска, Малта и Великобритания. "Искаме да спазваме европейски стандарти или да ги побългаряваме? Това е като незаконна приватизация - някои се самонастаняват, не плащат и хигиена не спазват върху изключителна държавна собственост", възмути се шефът на регионалната комисия.
|
|