:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,843
Активни 386
Страници 408
За един ден 1,302,066

Задължителната забавачка ще може да се кара и вкъщи

На малчуганите се разрешава да ходят на детска градина и почасово
5-годишните деца, които подлежат на задължителна предучилищна подготовка, ще могат от тази есен да се подготвят за училище и от вкъщи или да ходят на забавачка само за няколко часа. Това става възможно с въвеждането на две нови форми на организация в детските градини - самостоятелна и почасова. Те са предвидени в училищния закон, а сега се регламентират в държавния образователен стандарт за предучилищното образование, представен вчера от просветното министерство.

Според проекта родителите ще могат да изберат да водят децата си на градина почасово - между 3 и 5 часа дневно. Графикът за това ще се определя с правилника на всяко детско заведение. Родителите ще заявяват всеки месец начален и краен час за детето си, като се съобразяват с посочен от учителите график. Тези деца ще учат заедно с другите, но ще има ограничение колко да бъдат - до две над пределно допустимия брой деца за една група.

За обучение в самостоятелна форма ще има ред изисквания. Родителите ще гарантират с декларация, че ще осигурят среда за учене чрез игра, съобразена с възрастта и опазваща физическото и психическото здраве на детето. "Родителят трябва да покаже, че знае какво иска да прави, т.е. ще е нужен план за развитието на малчугана, гарантиращ постигането на заложените в закона цели", коментира експертът от МОН Ваня Трайкова. Във въпросната програма трябва да се посочат избраните методи и подходи за обучение, примерно разпределение на темите за постигане на нужните компетентности, както и списък на избраните познавателни книжки. Разрешението за самостоятелната форма ще се взема от експертна комисия към регионалните управления по образованието, която може да провежда събеседване с детето. В нея задължително трябва да участва човек от съответната община и от Агенцията за социално подпомагане.

В края на годината пък учителите ще преценяват дали децата са постигнали заложените цели в стандарта. Ако се установи, че нямат нужните компетентности, следващата година се преминава към целодневна форма. Не е ясно какво става, ако детето е било в самостоятелна форма в последната предучилищна година и не е било подготвено добре за училище - дали училището може да откаже приема, или не. По данни на МОН в момента в задължителна предучилищна подготовка са обхванати около 85% от децата от 5 г. нагоре, като няма статистика дали се налагат глоби. В момента санкцията за незаписване на градина на дете, подлежащо на задължителна подготовка, е между 20 и 100 лв., а според новия училищен закон глобата се повишава от 50 до 150 лв. Няма данни също така да е отказан прием на дете в първи клас.

Зам.-министърът на образованието Диян Стаматов уточни, че предложенията подлежат на дискусия и към тези критерии могат да се добавят и още. По думите му очакванията на министерството са едва 1% от родителите у нас да се възползват от самостоятелната форма. Размерът на таксите за новите форми се решава от общинските съвети, затова не може да се прогнозира дали и с колко те ще бъдат по-ниски от целодневното обучение.

Сред новостите в стандарта са изричното посочване на играта като основно средство за обучение (досега тя бе отделен фрагмент от дейностите в забавачката), както и предоставянето на свобода на всяка детска градина да определя стратегията, организацията си, разпределението на учебното време и избора на познавателните книжки. Учебното време ще е както досега между 15 септември и 31 май, а неучебното - между 1 юни и 14 септември, когато няма да има задължителни занимания.

Според новия стандарт децата в първа група (между 3-4 г.) на седмица трябва да имат минимум 10 дейности, или т.нар. "педагогически ситуации" - по една по български, математика, околен свят, музика и конструиране и технологии, две по рисуване и три по спорт. Продължителността им е в зависимост от възрастта на детето - до 20 минути за първа група и до 30 минути за трета и четвърта група. За децата във втора група (4-5 г.) са предвидени 12 дейности, за трета група (5-6 г.) - 15 дейности, а за четвърта (6-7 г.) - 17 дейности.

В контекста на скандалите с учебните програми за по-горните класове и турското робство зам.-министър Стаматов изтъкна, че стандартът за предучилищното образование поставя акцент върху патриотичното възпитание и формирането на националната идентичност. По музика например децата ще се учат да играят ръченица, да разпознават и да се упражняват на традиционни български музикални инструменти и да изпълняват елементи от фолклорни обичаи. Извън това в края на 3-тата си година децата трябва да знаят какво е "малко" и "много", а на 5 г. - да броят до 10.

Освен по здравословни и други уважителни причини, удостоверени със съответния документ, децата ще могат да отсъстват и по семейни причини. За тях обаче се въвежда ограничение - максимум 10 дни отсъствия по семейни причини с предварително родителско уведомление, при неограничен брой досега - нещо, срещу което синдикатите са против.
19
3185
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
01 Март 2016 19:12
И казармата...
------------------
Сайтът на Генек
01 Март 2016 19:55
които подлежат на задължителна предучилищна подготовка, ще могат от тази есен да се подготвят за училище и от вкъщи
Тази формулировка вече ме затрудни или това е нов смисъл за думичката "задължителна"?
Трябва ли да очаквам, че това е подготовка към тълкуване на понятието, свързано с готвената "задължителната казарма"
01 Март 2016 20:01
По музика например децата ще се учат да играят ръченица, да разпознават и да се упражняват на традиционни български музикални инструменти и да изпълняват елементи от фолклорни обичаи. Извън това в края на 3-тата си година децата трябва да знаят какво е "малко" и "много", а на 5 г. - да броят до 10.

За ръченицата - чудесно! Следва тупане на тъпан, свирене на окарина и надуване на гайда - ще се замогнат занаятчиите, щото на всяко детенце по гайдичка требе! Значи покрай гайдите ще се замогнат и овчарите, щото нали за гайдичката трябва кожичка, пък излишното месо - за бартер за газ с Катар, значи и газовата индустрия ще се повдигне. За окарините - каолиновите мини наново ще се отворят, щото на всяко дете по окаринка е нужно, ама с печата на министерството да бъде, да няма китайска контрабанда! Малко ми е жал за невинните дървета, що ще отидат за кавали, ама поне Теодоси Спасов ще стане известен във всяко семейство, ще не ще! И ще води майсторски класове в елитните училища.
За елементите от фолклорни обичаи - тук вече ще е голямата битка. В любимото ми Голямо Конаре е редно да се коли куче от новия кмет - значи за всички дечица трябва да е задължително да се изучава, че като станат на възраст за кметуване - да са подготвени. Тамън и популацията от скитащи кучета ще влезе в употреба. Тя също може да се използва преди коленето за известния обичай "тричане", но за това ще трябва голяма артилерийска подготовка за доказване на националната идентичност и необходимостта от изпълнението на обичая за нея. На празника "Мишеници" вероятно дечицата ще изпаднат в див възторг, няма да ви разказвам какво се прави, ако не са ви научили в предучилищната! Тъкмо при този обичай и тригодишните ще са наясно с какво е "малко" и "много".
С броенето до десет дечицата няма да имат никакви проблеми - ще броят по учителките, които ще ги напускат с изпоскубани коси и подивял поглед след прилагане на новата учебна система. А в ъгъла тихо ще плаче портретът на д-р Петър Берон, гушнал един буквар...
01 Март 2016 20:24
В новоговора "у дома" напълно е заменено от "вкъщи". Сигурно за някои е русизъм. Като "даже".
01 Март 2016 20:40
избраните методи и подходи за обучение, примерно разпределение на темите за постигане на нужните компетентности, както и списък на избраните познавателни книжки.


На нас бабите ни четяха не "познавателни" книжки, ами Братя Грим и Андерсен, "под игото" и приказките на Емилиян Станев, Ангел Каралийчев, а на 4 години вече четяхме самостоятелно. Пеехме песните на Ботев, занаехме възрожденските песни и "Зайченцето бяло", а сегашните и при завършване на гимназия нямат никакви "нужни компетентности" - едно смислено изречение не са в състояние да артикулират. Разказвах вече тук за една млада банкова служителка, която половин ден издирва държавата Африка.
Пази боже от техните "познавателни" книжки - не, благодарим.
01 Март 2016 21:02
Че то и сега може. Хаха. Няма такова нововъведение. Реформи, баце.
01 Март 2016 21:56
Задължителната забавачка ще може да се кара и вкъщи

А това за новата военна служба ше може ли?
01 Март 2016 22:22
Задължителната забавачка...

И друг път съм обяснявал – има детски градини, в тях децата се учат с подходящи за възрастта методи... Да, има игри и забавления, но това не е основание да се наричат забавачки...
Към вас се обръщам с "редакцията" - не вярвам да ви е приятно с писалницата...
Моля ви за пореден път – когато пишете за образование, старайте се повече...
01 Март 2016 22:33
За обучение в самостоятелна форма ще има ред изисквания. Родителите ще гарантират с декларация, че ще осигурят среда за учене чрез игра, съобразена с възрастта и опазваща физическото и психическото здраве на детето. "Родителят трябва да покаже, че знае какво иска да прави, т.е. ще е нужен план за развитието на малчугана, гарантиращ постигането на заложените в закона цели", коментира експертът от МОН...

Мисля, че има голямо закъснение и не трябва да се чака чак децата да станат на 5 години...
Родителите трябва да изберат кога и как да правят децата, в каква поза и на светло, на тъмно или ще може и на свещи...
И още:
Според новия стандарт децата в първа група (между 3-4 г.) на седмица трябва да имат минимум 10 дейности, или т.нар. "педагогически ситуации" - по една по български, математика, околен свят, музика и конструиране и технологии, две по рисуване и три по спорт. Продължителността им е в зависимост от възрастта на детето - до 20 минути за първа група и до 30 минути за трета и четвърта група. За децата във втора група (4-5 г.) са предвидени 12 дейности, за трета група (5-6 г.) - 15 дейности, а за четвърта (6-7 г.) - 17 дейности.

САМО 17?...
Ако експертите се напънат – ще добавят още...
Интересно, откъде ще намерят учители, които за 500-600 лв да изпълняват "новите стандарти"?...
01 Март 2016 23:02
Интересно, откъде ще намерят учители, които за 500-600 лв да изпълняват "новите стандарти"?...

От всичко прочетено до тук плюс коментарите , това ми се стори единствено разумно - останалото е логорея или графорея , ако има такъв термин .
01 Март 2016 23:41
За обучение в самостоятелна форма ще има ред изисквания. Родителите ще гарантират с декларация, че ще осигурят среда за учене чрез игра, съобразена с възрастта и опазваща физическото и психическото здраве на детето. "Родителят трябва да покаже, че знае какво иска да прави, т.е. ще е нужен план за развитието на малчугана, гарантиращ постигането на заложените в закона цели", коментира експертът от МОН.

Идиот до идиота, майно льо
И не свършват, ами на талази ни заливат...
Когато синът ми преди почти 20 години влезе в предучилищна група (незадължителна тогава) можеше да чете и да пише - научи се на 4 год., макар и аз лично да считах, че е рано - беше изключително настойчив. Аз съм се учила да чета също на близка възраст и не помня някой някога да ми е определял кога да уча, кога да играя и въобще, режим в горния смисъл.
Имаше предостатъчно време за игри, разходки и всичко необходимо на едно дете. Не по програма, не с малоумна декларация, сякаш ще се гледа чуждо дете, за което носиш отговорност пред родителите, а не собствено, за което родните му майка и баща ще се ангажират спрямо кого?! да осигуряват среда за учене и чрез игра, съобразена с дъра-бъра, каквато дотогава сигурно не са му осигурявали, понеже не се е налагало да декларират, въобще са го тормозили по всякакъв начин, докато разгеле, не дойде време за пустата декларация.

01 Март 2016 23:59
Най ме дразнят с броенето на неизвинени отсъствия в трета група. 10 и почват да дразнят. Това е ДГ егати, а не училище!!! Дебили. А па с тая подготовка за училище къртят мивки направо. Аман от тъпи бюрократи!
02 Март 2016 05:46
Ако имате представа какво представляват "студентките", които завършват педагогика, какъв им е умственият багаж, познанията и възпитането, за нищо на света и под страх от смъртно наказание няма да пуснете детето си в "забавачка" да го обучават такива едни "госпоици".
Е, има може би изключения, но е мизерен шансът да налетите точно на такова изключение.
02 Март 2016 06:18
Имам едно основателно питане - колко майки са компетентни да използват методите на учителките в детската градина за подготовка в първи клас.
Имам впечатления един път като майка на детенце, което тръгна на градина чак на пет годинки поради яростната съпротива на баба си и дядо си да го пуснат в джунглата, понеже го бяха научили и продължаваха да го учат - игрово и с любов на толкова много неща (пропедевтика му се вика), тъй като имаха нужния опит, познания, търпение и любов (колко баби и дядовци имат това и колко, дори и да ги имат, са пенсионери в наши дни?!).
Втори път като преподавател, който с изненада установи, че учителките в детската градина владеят простички методи да ги научат например да определят броя на сричките в една дума - слагаш си юмручето под брадичката, произнасяш думичката и усещаш колко пъти устата ти се отваря повече (гласни демек произнасяш) - безпогрешно работи.
(Прочее да вметна, че с великолепната ми асистентка голям зор виждаме да научим студентите в първи курс да определят стъпките в стихотворението, щото не могат да поставят ударението на правилното място и го тургат, дето им падне, та според тях има думи като "нАдежда" в българския език. За етнически българчета, на които българският им е майчин, така да се рече, иде реч. Прочее да оставим стъпките на мира, след тоталното помитане на класическото образование и всичко, което върви с него, кому са нужни някакви ямбове, хореи, дактили и пр., щом не носят печалби тук и сега, нъл тъй ).
Има да глееедат някакви изплювки под формата на филмчета за Мечо Пух, вместо някой с търпение и умение да им чете приказката на Милн. Примерно. И да се забавляват с други гаджети, само и само да не безпокоят мамиците си, дорде по-малобройната част от нацията отгледа поколения с дигитална деменция, а - вече - по-многобройната си учи поколенията как умело да просят и краднат.
Да се закрие МОН при т`ва положение и всеки да си учи детенцата, както намери за добре.
Още по-еФФФтинко ще излезе, ако се закрие и туй подобие на държавица, в което ни натикаха. Евънътата и останалите чуждестранни инвеститори-концесионери все едно ще си събират парсата, дорде някой все още мърда из територийката.
02 Март 2016 07:40
да ги научат например да определят броя на сричките в една дума - слагаш си юмручето под брадичката,


Този номер с юмрука под брадичката го помня от своя първи клас - така учеха съучениците ни, които не можеха да сричкуват.
02 Март 2016 10:13
Сещам се за един полуграмотен познат, който ми обясняваше, че може да бъде учител. „Хвърлям им една топка и да се занимават там“… Стандартът е запазен и развит…
----------------------
Сайтът на Генек
02 Март 2016 14:14
Разрешението за самостоятелната форма ще се взема от експертна комисия към регионалните управления по образованието, която може да провежда събеседване с детето.

Не разбрах каква е таксата за самостоятелната форма!
02 Март 2016 15:09
Пенчо бре

Св., какво значи дигитална деменция?
02 Март 2016 16:37
Моля за извинение, маргаритке, но от сутринта чак сега имам възможност да погледна форума - това е нова форма на деменция, разпространяваща се сред децата и младите хора, които от ранно детство, вместо да играят навън, да общуват с другите деца, с възрастните, да четат книги и пр., седят вторачени в лаптопи, таблети и прочее джаджи. За първи път е констатирана в Южна Корея, като водеща по отношение на производството на изброените джаджи. Четох ужасяващи изследвания - мозъци на десетгодишни деца, дементни колкото на 70-80 годишни старци. Обяснението беше, че човешкият мозък се развива и формира връзки до 20-тата година, за което е необходимо пряко общуване, разходки сред природата, игри навън, четене, обогатяване на езика и др. подобни дейности, от които съвременните деца са /само/лишени. Това ми обясни все по-засилващите се, меко казано, странни явления сред студентите - хиперактивност, синдром на дефицит на вниманието, невъзможност да се направят елементарни логически връзки между две явления, изключително беден речник, липса на елементарна обща култура и познания за света, неумение да се общува и пр. Сбъдва се мечтата за биомаса от полудебили, че и бързичко.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД