:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,513,937
Активни 247
Страници 20,033
За един ден 1,302,066

Жива верига спря събарянето на тютюневия склад в Пловдив

Общината се оправда за даденото разрешение с грешка, допусната преди повече от 30 г.
СНИМКА: БГНЕС
Граждани пазят с жива верига полусъборената сграда вчера сутринта.
Пловдивчани спряха с жива верига събарянето на един от най-големите тютюневи складове в т.нар. Тютюнев град. Протестът на гражданите предизвика постфактум мобилизация на всички замесени институции и прокуратурата. Първо общината, а след това и министерството на културата разпоредиха спиране на разрушаването. И от двете места декларираха, че започва проверка. По случая се самосезира и прокуратурата. Не е ясно обаче ще има ли резултат от тази активност или сградата вече е съсипана необратимо, след като в неделя булдозери започнаха разрушаването й.

По ирония това е вторият тютюнев склад, който се събаря, откакто Пловдив се подготвя да бъде европейска столица на културата през 2019 г., а Тютюневият град е един от акцентите на програмата и вече беше обект на редица прояви. В полусъборената сграда има ценни стенописи на художника Вълчан Петров.

От лавината от обяснения вчера се разбра, че тютюневият склад се събаря с разрешение на общината, а в дъното на недоразумението е грешка, допусната според различни информации през 1980 или 1985 г. Тогава вместо имота на ул. "Одрин" 8 като културен паметник е вписана сграда на отсрещната страна на улицата. Тази грешка е отстранена едва на 28 януари тази година със заповед на директора на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), а според публикации в местни медии заповедта е трябвало да пристигне вчера в общината.

Никой вчера не обясни защо недоглеждането е оправено чак сега, при положение че само миналата година на няколко пъти Тютюневият град беше впрегнат в предизборната кампания и се правиха дискусии за бъдещето му като среда за културни прояви. Месец преди изборите например Иван Тотев обясняваше, че общината ще се опита да изкупи обратно складовете и да ги направи арт квартал, като уверяваше, че са в добри отношения с всички собственици.

Тютюневият склад на ул. "Одрин" 8 е деклариран паметник на културата от 1977 г. и се намира на територията на групов паметник - историческа зона "Филипопол - Тримонциум - Пловдив", обявена през 2000 г. от Националния съвет за опазване паметниците на културата, уточниха вчера от Министерството на културата. По-рано от общината разпространиха друга информация, а кметът Иван Тотев беше цитиран да казва, че при тях няма данни за защитен статут на имота и затова го третират като всички останали. Според кметството съществува удостоверение от НИНКН от 2010 г., че сградата е извън обхвата на територията с културно-историческо наследство със статут на групов археологически паметник на културата. През същата година главният архитект на Пловдив Румен Русев одобрява проекта за строеж на инвеститора, а през 2014 г. е презаверено, защото строителството вече е узаконено и в подробния устройствен план на квартала. "Направих го, защото законът ме задължава, когато документите на инвеститора са изрядни, да подпиша", заяви Русев, цитиран от БГНЕС.

Имотът е собственост на фирма "Пи Джи Трейд", която има разрешение да строи 10-етажен хотел. Сега кметът Иван Тотев отново обеща да преговаря със собствениците общината да откупи складовете и да ги възстанови. "Община Пловдив ще съдейства на всички органи, които са се включили и са взели отношение по повдигнатата от гражданите тема за тютюневия склад на улица "Одрин" № 8. Същото ще направим и по отношение на другите складове", обеща още кметът на европейската столица на културата през 2019 г. Самите собственици не коментираха пред медиите.
5
1438
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
08 Март 2016 08:58
Имотът е собственост на фирма "Пи Джи Трейд", която има разрешение да строи 10-етажен хотел.


Сега е добре да излязат на протест 100-200 хотелиера и да обвинят протестиращите, дето не искат да се събарят разни архитектурни сгради, че са псевдо-архитекти и псевдо-строители. Могат да направят и някаква организация, наречена, примерно, За да останат хотелиери в България.
08 Март 2016 11:35
Все не знаели, все другите преди тях виновни, а кой взе подкупите мълчат! Сигурен съм, че кметът и главният архитект са главните кабаятлии! Мамин Ваню сега щял да ги изкупува обратно! С чии пари?
08 Март 2016 11:48
В крайна сметка кой е продал имота? Чий е бил при продажбата? Кой е взел парите? Как е бил паметник от 1977, пък бил сбъркан през 1980-85?
08 Март 2016 12:14
Пловдив - Европейска столица на багерите!

hamer
2016-03-08 11:48:00
08 Март 2016 15:10
Какво са спрели? Той този склад може ли да бъде съборен повече?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД