Здравният министър Петър Москов каза пред "Сега", че за нито едно от досега обявените правила за работа през т.г. не са ползвани консултантските услуги на "Ърнст и Янг". |
Според рамковия договор, по който ще се работи след 1 април, промени в начина на финансиране няма, почти няма промени и по цените, които НЗОК плаща. Идеята на Москов обаче беше от тази година да се въведе т.нар. средно претеглена цена. Тя трябваше да се изчислява индивидуално за всяка болница и да зависи от приема й през предни години, освен това министърът искаше за всеки пациент да се плаща една и съща цена, а не както сега - различни според клиничната пътека, по която е приет всеки. Така се очакваше лечебните заведения, които приемат тежки и скъпи случаи, а също поддържат непечеливши структури, да получават и по-голяма сума. Според правилата за работа за 2016 г. в служебния рамков договор обаче подобно нещо липсва. Клиничните пътеки остават в сегашния си вид и 80% от тях са със същите цени и обеми като през 2015 г., а на болниците ще се плаща както досега - за преминал пациент по цената на пътеката, по която е приет, съобщиха от здравната каса. След известно време ще има промяна само с т.нар. амбулаторни процедури - дейности в болниците, които изискват прием за под 48 часа и които досега се плащаха по-скъпо и се отчитаха като клинични пътеки.
В рамковия договор няма и разделяне на основен и допълнителен пакет, той предвижда единствено основен пакет. За да има два пакета, парламентът трябва да гласува отново поправката, отменена от КС заради липсата на критерии как се определя кое лечение е приоритетно и за кое може да се чака. Все още не е ясно дали тепърва ще се прави промяна в рамковия договор, или двата пакета ще се отложат, например за 2017 г.
-------КОНСУЛТАНТИ----------
За нито едно от досега обявените правила за работа през тази година не са ползвани консултантските услуги на "Ърнст и Янг", обяви пред "Сега" министър Петър Москов. Компанията беше наета от здравното министерство, за да направи правен анализ на проекта на наредба за определяне на основния и допълнителния пакети медицинска помощ, която беше отменена с решението на КС; за разработване на механизъм за определяне на дейности от извънболничната медицинска помощ по приоритетни заболявания, за икономически анализ за определяне на необходимото финансиране за тях и за разработването на методология за остойностяване на клинични пътеки. Срещу това консултантите трябваше да получат 250 000 лв. Основното очакване беше, че те ще помогнат при остойностяването на медицинските услуги, плащани от касата. За цените в рамковия договор обаче не са ползвани анализи от "Ърнст и Янг". Москов обяви, че компанията не е получила още никакво заплащане, а остойностяването и промяната на цените са дълъг процес.