:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 173
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Една трета от местните данъци в България са несъбираеми

Банско събира едва половината от начислените имотни налози, Бобов дол и Мадан губят над 70% от такса смет
...
Данък сгради, който според Европейската комисия е важен приходоизточник в цяла Европа, у нас се оказва трудно събираем. 120 общини не са успели да минат летвата на средната за страната събираемост на имотния налог за 2014 г., а тя е 68.8%. Това означава, че близо една трета от начислените суми не влизат в местните бюджети. Под средното за страната се представя и Столична община, става ясно от предоставени от финансовото министерство на депутатите данни по повод предложените промени в Закона за публичните финанси.

Събираемостта на данък сгради е важна за субсидиите на общините за 2016 г. - за по-добро представяне спрямо средното се полагат бонуси. Данните на МФ обаче показват, че и големи, и малки кметства трудно осигуряват приходите. Така например събираемостта на имотния данък в Столична община за 2014 г. е била едва 68.2%, а миналата година е паднала още до 66.7%. Пловдив се справя по-добре със 73.5% събираемост за 2014 г. Варна отчита 69.2% постъпления от данък сгради. Не успяват да си съберат имотния данък и някои курортни общини като Банско (събираемост през 2014 от 53.6%). На дъното на класацията е Бобов дол с 31.4% събираемост на имотния данък за 2014 г. и 34.6% през 2015 г. За сравнение, лидерите в класацията за 2015 Камено, Кричим, Белослав, Девня отчитат над 90% постъпления спрямо планираното.

Проблемна е и събираемостта на приходите от такса смет, която продължава да е обвързана с данъчната оценка на имотите и се явява квазиданък. И тук на дъното е Бобов дол с 25% събираемост, следвана от Мадан - 29.5%. Топ три по висока събираемост на такса смет са Камено, Златица, Мирково, които успяват да си съберат над 90% от сумите.



В ЕС И У НАС

В анализи на Европейската комисия имотните данъци се сочат като възможен резервоар за по-големи приходи в страните от ЕС. Но ниската събираемост у нас поставя под въпрос дали тези налози имат потенциал да увеличат бюджетните приходи. Делът на постъпленията от облагане на недвижимото имущество в държавите от ЕС е малко над 2.3% от БВП, като близо 1/3 са от сделки с недвижимо имущество. 10 държави са посочени конкретно като страни с много остарели данъчни оценки, като България не е сред тях.
17
3134
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
27 Март 2016 20:44
Mick,

Дали ще свърши работа едно АВТОМАТИЧНО изключване от доставчика на ТОКА и доставчика на ВОДАТА на СЛЕДВАЩИЯ ден след изтичане на срока на ПОСЛЕДНА покана за издължаване на имотния налог, съответно - включване само представиш във ВиК и ЧЕЗ (ЕВН, Енерго-Про) заверено от общината копие на разписка за внесения данък ?
27 Март 2016 21:21
Хотелиерите, де откраднаха народните пари и немаха акъл да ги вложат в друго освен в бетон, сега и данъците не си плащат...
27 Март 2016 21:47
Дали ще свърши работа едно АВТОМАТИЧНО изключване от доставчика на ТОКА и доставчика на ВОДАТА на СЛЕДВАЩИЯ ден след изтичане на срока на ПОСЛЕДНА покана за издължаване на имотния налог, съответно - включване само представиш във ВиК и ЧЕЗ (ЕВН, Енерго-Про) заверено от общината копие на разписка за внесения данък ?


А не е ли още по-добре да им режем първо дясната ръка, после лявата, а накрая да ги пребиваме с камъни?
27 Март 2016 22:26
Чиновниците винаги си затварят очите, когато стане дума за справедливост. Заради това не се събира даже символичния данък имоти. В другите държави този данък е към 5-10 пъти по-висок. И не говоря за абсолютни стойности, а за пропорции.

А иначе в момента общините не си дават зор, защото в повечето случаи става дума за смешни суми... да не говорим, че държавата не гони общините за по-голяма събираемост и спокойно раздава субсидии, независимо, че общините не си събират и символичните сегашни данъци.


Не мислите ли, че да имаш имоти за 50-100 000, 200 000, че и повече хиляди евро и да се оплакваш, че данъкът е цели 100 лева/не говоря за такса смет/.. е някакси странно. И в същото време да искаш хубави улици около имота си? Детски градини, болници и т.н.?

А за рязането на ръце.. - да имаш толкова много.. и да се стискаш, и да искаш тия дето нямат нищо да ти плащат за удобствата около имота.. това си е наглост. Ако пък нямаш пари за да си платиш разходите по един такъв имот... защо другите трябва да ти помагат? Особено тия дето нямат толкова?

В България, богатите се наричат бедни, щото имат имоти.. но пък нямат доходи/легални или не/. А пък бедните, тия дето нямат нищо, но пък работят здраво и получават големи заплати, се обявяват за богати и с техните данъци се плаща за удобството на тия богатите дето се наричат бедни.

Виждам и повечето форумци и те такива.. бедни богати.
27 Март 2016 22:34
Няма ли мераклии колекторски фирми.
27 Март 2016 22:39
Местните данъци трябва да се прехвърлят към НАП ако не са събрани за съответната година. Сигурен съм НАП ще ги събере с удоволствие.
27 Март 2016 22:42
В Тексас местните данъци са между 2.5% и 3% от стойността на имота. По-голямата част от прихода е за поддръжка на училищната система.
27 Март 2016 22:53
Всъщност общините са безотговорни по отношение на събирането на местни данъци - както данък сгради, така и данък МПС. Общините чакат най-вече на държавата и на европомощите/фондовете. Малко пари са в сравнение с бюджетите им.. символичността си казва думата. Повече разходи правят, отколкото пари събират.
28 Март 2016 00:05
Как се събира данък сгради на празно жилище,с администрация,която знае само постоянния адрес на гражданите( от личната карта) ?
28 Март 2016 07:36
В Тексас местните данъци са между 2.5% и 3% от стойността на имота. По-голямата част от прихода е за поддръжка на училищната система.


Това е, защото в Тексас няма income tax.
28 Март 2016 08:29
Несъбираеми, защото в службите МДТ на общините са натикани всевъзможни некадърни "калинки", които не могат да открият снега през зимата, камо ли да съберат укритите данъци !
Колко им струва да кликнат в "Статистиката" , където хотелите посочват абсолютно точно броя на нощувките всеки месец, а после да ги сравнят с декларираните в МДТ туристически такси по 0,70 лв на нощувка. Разликите са в пъти !!!
28 Март 2016 08:34
Как се събира данък сгради на празно жилище,с администрация,която знае само постоянния адрес на гражданите( от личната карта) ?


Ми, да пробват с конфискация, след като не е плащан данък 4-5 години.
28 Март 2016 09:54
Интересно!Преди дни Бойко Борисов заяви пред цяла България,че хазната е пълна с пари,че икономиката ни препуска,че ловим контрабандата 100% и др.подобни в неговия стил!При посочената по горе данъчна събираемост/70% даже за СОФИЯ/,остава да смятаме,че бюджета се пълни от...външни заеми!От онези 16 милиарда,гласувани му на куп от нашия стабилен парламент.До кога така?
28 Март 2016 14:35
Държавата да ги конфискува и да ги направи комуналки. И без това и да си "собственик" пак си наемател на държавата чрез имотния данък.
28 Март 2016 15:42
nikolay_rs
28 Март 2016 14:35

Не си наемател.. имотният данък е за да имаш инфраструктура около имота - улици, тротоари, канализация, детски градини, уличилища, общинската администрация, общинска полиция да ти пази имота.

Имотния данък е нещо като парите дето даваш в блока - за разходите и поддръжката на асансьора и т.н. и за домоуправителя, за охраната ако има такава.
28 Март 2016 16:31
Благодарение на активното крадене активната политика, водена от местните и всякакви други власти народът е бос и гол. Е, тогава ще вземат на босия цървулите.
28 Март 2016 17:22
И трябва да се има предвид, че приходите от имотни данъци у нас съотнесени към БВП са под 10% от същото сотношение в UK. И по този показател сме последни в ЕС.

Това обаче е лесно разбираемо! У нас данъци плащат не имащите, а нямащите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД