Вътрешният министър Румяна Бъчварова не дойде да защити реформата, но изпрати двамата си заместници в тристранката. На преден план - Красимир Ципов. |
И бизнесът, и профсъюзите се обявиха "за" реформа в МВР. Според работодателските организации обаче предложените от Бъчварова промени са по-меки от необходимите, а според синдикатите - единствената й цел е да ореже привилегиите им, за да спести пари. Социалните промени, които ще важат само за новите служители, назначени от 1 януари 2017 г., предвиждат намаляване на обезщетението при пенсиониране от 20 на 12 заплати. Платеният годишен отпуск се намалява с пет дни - на 25 дни. Предлага се всички чиновници в МВР да се преназначат по Закона за държавния служител, което означава, че при пенсиониране няма да се ползват от привилегиите на полицаите.
"Подкрепяме общата администрация в МВР да бъде по Закона за държавния служител, но има длъжности, които не трябва да са по този закон, като преподавателите по специални дисциплини в Академията на МВР. По отношение на платения отпуск може да се търси намаление на допълнителните 12 дни - да бъдат намалени на 5 или 6, но не и намаление на 30-те дни. Категорично сме против намаляването на обезщетенията при пенсиониране, защото това ще дискриминира новопостъпилите служители спрямо сегашните", коментира Венцислав Станков от синдиката на пожарникарите. "Вие бъдещите служители не ги познавате, така че няма как да ги представлявате", репликира социалният министър Ивайло Калфин. Според синдикатите текстовете не са аргументирани и "очевидно си поставят други цели", което "води до сериозни съмнения и нарастващо недоверие у служителите в министерството".
"Промените в Закона за МВР оценяваме като закъснели и недостатъчни. Ако мотивът на полицаите е тези 20 заплати, за да ни пазят, нямаме нужда от такива полицаи. Винаги ще се намери някой, който да им плати 21 заплати, за да не ни пазят", коментира шефът на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев. Велев посочи, че страната ни е на второ място по разходи за сигурност на глава от населението, над средноевропейското ниво по разходи за сигурност от БВП. "Няма нормална държава с повече полицаи на глава от населението, а по резултати сме на опашката", заяви Велев.
"Социалните привилегии са малка и много незначителна част от цялата реформа в МВР. Предложението за намаляването на 25 дни на платения годишен отпуск е направено след анализ - само за м.г. над 6 млн. лв. са изплатени заради неизползвани отпуски, а в същото време служителите полагат извънреден труд. Намалението е разумно, защото на практика те не могат да използват целия отпуск", коментира зам.-министърът на МВР Цвятко Георгиев. Другият зам.-министър - Красимир Ципов, подчерта, че преди 10 г. численият състав в МВР е бил над 60 хил. души, а сега заетият щат е около 45 хил., но разлика в бюджета на МВР няма - около 1 млрд. лв. на година.
ПРОМЯНА
"В проектозакона за МВР има много добри предложения, които нямат алтернатива и са безспорни за всички", заяви пред Би Ти Ви зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов, който е и шеф на парламентарната комисия по вътрешен ред. След като премиерът застана на страната на Бъчварова и заплаши с предсрочни избори, ако реформата не мине, вчера Цветанов заяви, че се надява обсъжданите разумни предложения по време на вътрешната комисия да бъдат възприети и да не се промени цялостната философия на проектозакона. "Всяка една от парламентарните групи изрази своите препоръки към законопроекта. В тази посока чисто експертно и ГЕРБ трябваше да вземе отношение. Чисто политически ние подкрепихме законопроекта", допълни Цветанов.