:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,679
Активни 755
Страници 11,244
За един ден 1,302,066

Местната власт харесва работата на тъмно

В Кърджали и Разлог единствената достъпна информация са имената на общинарите
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Столичният общински съвет получава висока оценка заради ефективното си взаимодействие с кмета и градската администрация.
Никаква прозрачност, почти пълно отсъствие на механизми за граждански контрол, липса на обратна връзка и взаимодействие с гражданите - такива са трайните недостатъци на местната власт у нас според асоциация "Прозрачност без граници". НПО-то е направило Индекс на местната система за почтеност, с който прави сравнителен анализ на общините в 27-те областни града. Целта е да се установят добрите и лошите практики, които въздействат върху местната политика, институции и икономика.

Най-висока оценка получават общинските съвети на Бургас, Велико Търново, Габрово, София и Русе. На дъното е Варна, където през август м.г. протестиращи срещу нерешените проблеми на града граждани дори окупираха пленарната зала на местния парламент. 4/5 от общинските съвети не отговарят на никакви стандарти за прозрачност, а в 2/3 от тях съветниците работят практически в пълна анонимност, сочат изследователите. В Кърджали и Разлог например единствената достъпна информация за общинарите са трите им имена. В над половината съвети няма възможност гражданите да участват ефективно в заседанията. Рядко срещана практика са дори организирането на приемни и редовният контакт с хората. Единствено в Плевен има обществен съвет с широко гражданско представителство. Почти никъде няма правила за етично поведение на общинарите, а единствено в Перник има реално функциониращ механизъм за деклариране на конфликт на интереси.

Не изглеждат по-добре нещата при кметовете на големите градове. За отминалия мандат 2011-2015 г. по-малко от половината от тях са предложили управленска програма на своите съграждани, а мнозинството изобщо не са се отчели за свършеното. С ясни мерки за превенция на корупцията са излезли само градоначалниците на Бургас, София, Стара Загора, Русе и Габрово. Едва половината общини публикуват актуални данни за изпълнението на бюджетите си. В повечето липсва публичен регистър на договорите с доставчиците на публични услуги.

Основна слабост на общинските администрации остава електронизацията - близо половината чиновници в областните градове нямат готовност да предоставят услуги по електронен път. Малко са отличниците, които дават възможност на гражданите да плащат местни данъци и такси, без да ходят до гише - Бургас, Добрич, Габрово, Кърджали, Пловдив, Разград, Стара Загора и Шумен. На пръсти се броят общините, които са изградили публичен регистър на общинската собственост и дават достъп до отчетите на общинските предприятия.
3
2963
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
11 Април 2016 19:48
Пак кажете нещо срещу София
11 Април 2016 21:49
Без ACCOUNTABILITY няма RESPONSIBILITY!

Две неша ни трябват, и за местната, и за централната власт, за да престанат те да "харесват" да работят на тъмно:
Първото,
НОВ Изборен кодекс, в който да се разпише избиране от Суверена на депутати в НС чрез М2 в 240, или пък в 180, даже в 120 (както Учиндолецо предлага) ЕДНОмандатни избирателни района! С М2 да се избират и листи от съветници в ОбС!
и
Второто,
СЛЕД-изборен кодекс, в който да се разпише, че депутати в НС и съветници в ОбС, които формират съответното УПРАВЛЯВАЩО мнозинство, на всеки 3 месеца се ОТЧИТАТ пред избирателите си, ПРЯКО, в писмен вид, и че ако след 3 отчета избирателите са недоволни от постигнатото от избраника (като изпълнение на обещаното в пред-изборния период) те имат правото да го ОТЗОВАТ, съответно да произведат ПРЕД-срочен избор за смяната му в такъв, който ще изпълнява обещанията си!

Всякакви други "пенкилери" са лъжа и измама, пунт и пластика, smoke & mirrors!
11 Април 2016 22:29
Малко са отличниците, които дават възможност на гражданите да плащат местни данъци и такси, без да ходят до гише - Бургас, Добрич, Габрово, Кърджали, Пловдив, Разград, Стара Загора и Шумен. Глупости, влезте в epay и вижте колко много са общините, на които може да платиш МТС без да ходиш на гише. Аз например платих за Варна без да ходя на гише.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД