:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,350
Активни 373
Страници 26,760
За един ден 1,302,066

МФ обяви за тайна финансовите обосновки на данъчните закони

Според екипа на Горанов ефектът от промените за ДДС и акцизите не е от важно значение за обществото
СЕГА СНИМКИ
Отказът на МФ да информира данъкоплатците за финансовите ефекти от данъчните промени.
Министерството на финансите отказа с абсурдни аргументи достъп до информация, която засяга данъкоплатците и би следвало да е публична. В. "Сега" поиска да види разчетите, с които МФ лансира важни за бизнеса и гражданите законови промени, засягащи ДДС, данък печалба, акцизите, вкл. и т.нар. данък "уикенд". От ведомството на Владислав Горанов обаче обявиха, че изготвяните финансови обосновки за промени в данъчните закони са "служебна информация, която не следва да се обявява". Според МФ обосновките "нямат самостоятелно значение и са просто подготвителен документ", достъп до който следва да имат само чиновниците. А става дума за законови поправки, които ще бръкнат директно в джоба на данъкоплатците.

Отказът идва на фона на течащите дебати в Народното събрание за промяна на Закона за нормативните актове и поредни обещания за въвеждане на задължителни оценки за въздействието от промените в правилата.

Според правилника на Министерския съвет не само данъчните закони, но всеки проект на акт, който оказва пряко или косвено въздействие върху държавния бюджет, трябва да се внася за разглеждане с одобрена от МФ финансова обосновка, която да сдържа описание на проблема, мотиви за предложеното решение, описание на засегнатите от него групи, ефекта върху бюджета, очаквани резултати и индикатори за измерването им. Тези разчети обаче не се публикуват.

Изхождайки от тези текстове и духа на закона за публичните финанси, който прокламира за свои основни принципи отчетността, ефективността и прозрачността, "Сега" поиска да получи достъп до обосновките на внесените м.г. промени в закона за корпоративното подоходно облагане, за акцизите и Данъчноосигурителния процесуален кодекс. С тях бе прокаран така нареченият данък "уикенд" - облагането с ДДС на личното ползване на фирмени стоки и услуги, бе лансиран данък градинка, бе приет нов график за поскъпване на цигарите, коригираха се акцизи при горивата, бяха въведени куп изменения, касаещи отношенията между задължени лица и данъчни власти. "Сега" поиска достъп и до финансовите обосновки на две постановления, с което се отпускат извънредни суми от правителството с цената на разместване на други разходи по бюджета. С едното постановление се разпределят 55.8 млн. лв. между МС и няколко общини, с другото се предоставят 110 млн. лв. за НКЖИ. Но според юристите на МФ всичко това не е съществена за обществото информация и няма нужда тя да е публична.

СЛУЖЕБНИ ТАЙНИ

Съгласно Закона за достъп до обществена информация достъпът до служебна информация може да се ограничава само в два случая - ако касае настоящи или бъдещи преговори, водени от съответния орган, или представлява информация без самостоятелно значение, свързана с оперативната подготовка на конкретния акт. Според МФ в случая става въпрос за втората хипотеза. При всички случаи обаче законът постановява, че при надделяващ обществен интерес достъпът до служебна информация не може да е ограничен.
 Владислав Горанов
16
4138
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
12 Април 2016 19:45
Финансовата обосновка няма самостоятелно значение?!? Това само юрист може да го измисли, по тяхната логика защо искат бизнес проекти за европроектите, вярно, че никой не ги гледа, но ги искат, та и се обосновават на тях. Как може да се приеме, че основната причина за промяната на един финансов закон - събираните пари, няма самостоятелно значение?
12 Април 2016 20:09
Бе май и всеки внесен в Народното събрание законопроект трябва да има някаква финансова обосновка, финансов разчет
12 Април 2016 20:19
Това е възмутително и то много над средното за ОПГ-то.
12 Април 2016 20:45
Все по-силно замирисва на диктатура.
12 Април 2016 23:24
Все по-силно замирисва на диктатура.

ба, диктатура
просто неграмотни калинки оттам иде всичко
13 Април 2016 09:19
Браво на СЕГА,
Позор за МФ
13 Април 2016 09:24

Все по-силно замирисва на диктатура.


Да, диктатура е! Диктатура на чиновника!
13 Април 2016 09:36
То всичко свързано с данъците е строго секретно в България! Данъчната администрация е стигнала до там, да забранява на своите служители да дават становища по данъчните изисквания и нововъведения. Кой, ако не данъчните инспектори, трябва и може да даде консултации по въпроси и казуси свързани с данъците?
13 Април 2016 10:29
Има доста голяма вероятност да няма реални обосновки или да са такива пасквили дето не са за показване.
13 Април 2016 10:56
Каква диктатура ви тресе пък вас бе, чиновника ли пише законите, я по-кротко.
Чиновника е един изпълнител, нищо повече.
Държавната върхушка е виновна за бедите на народа.
13 Април 2016 11:25
Дежурния, опасявам се, че си 100% прав в допускането.
13 Април 2016 13:51
Аз пък си мисля, че въпросните разчети и обосновки са толкова повърхностни и несериозни, че МФ го е срам да ги покаже...
13 Април 2016 13:59

Чл. 26. (Отм., нов - ДВ, бр. 46 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) (1) Изработването на проект на нормативен акт се извършва при зачитане на принципите на обоснованост, стабилност, откритост и съгласуваност.
(2) Преди внасянето на проект на нормативен акт за издаване или приемане от компетентния орган съставителят на проекта го публикува на интернет страницата на съответната институция заедно с мотивите, съответно доклада, като на заинтересованите лица се предоставя най-малко 14-дневен срок за предложения и становища по проекта.
...
Чл. 28. (Отм., нов - ДВ, бр. 46 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) (1) Проектът на нормативен акт заедно с мотивите, съответно доклада към него, се внася за обсъждане и приемане от компетентния орган.
(2) Мотивите, съответно докладът, съдържат:
1. причините, които налагат приемането;
2. целите, които се поставят;
3. финансовите и други средства, необходими за прилагането на новата уредба;
4. очакваните резултати от прилагането, включително финансовите, ако има такива;
5. анализ за съответствие с правото на Европейския съюз.
(3) Проект на нормативен акт, към който не са приложени мотиви, съответно доклад, съгласно изискванията по ал. 2, не се обсъжда от компетентния орган.

Закон за нормативните актове


Абе, Владо, момче младо, спри се, бе! Спри се!

Аман от счетоводители! Аман!
13 Април 2016 14:57
Може би крайната цел е - да не останат много (български) икономически субекти на "територията" ?
Защото големите западни такива, може би не се интересуват от разните там данъчни облагания. Или ги преодоляват.
13 Април 2016 16:00
МФ обяви за тайна финансовите обосновки на данъчните закони

Абе, върти ми се из главата една еретична мисъл, но логична - просто такава обосновка няма!
13 Април 2016 17:17
Демократична диктатура !, иначе горанов си е келеш, дет си е помислил, че от счетоводител се е превърнал в икономис !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД