Министерството на финансите отказа с абсурдни аргументи достъп до информация, която засяга данъкоплатците и би следвало да е публична. В. "Сега" поиска да види разчетите, с които МФ лансира важни за бизнеса и гражданите законови промени, засягащи ДДС, данък печалба, акцизите, вкл. и т.нар. данък "уикенд". От ведомството на Владислав Горанов обаче обявиха, че изготвяните финансови обосновки за промени в данъчните закони са "служебна информация, която не следва да се обявява". Според МФ обосновките "нямат самостоятелно значение и са просто подготвителен документ", достъп до който следва да имат само чиновниците. А става дума за законови поправки, които ще бръкнат директно в джоба на данъкоплатците.
Отказът идва на фона на течащите дебати в Народното събрание за промяна на Закона за нормативните актове и поредни обещания за въвеждане на задължителни оценки за въздействието от промените в правилата.
Според правилника на Министерския съвет не само данъчните закони, но всеки проект на акт, който оказва пряко или косвено въздействие върху държавния бюджет, трябва да се внася за разглеждане с одобрена от МФ финансова обосновка, която да сдържа описание на проблема, мотиви за предложеното решение, описание на засегнатите от него групи, ефекта върху бюджета, очаквани резултати и индикатори за измерването им. Тези разчети обаче не се публикуват.
Изхождайки от тези текстове и духа на закона за публичните финанси, който прокламира за свои основни принципи отчетността, ефективността и прозрачността, "Сега" поиска да получи достъп до обосновките на внесените м.г. промени в закона за корпоративното подоходно облагане, за акцизите и Данъчноосигурителния процесуален кодекс. С тях бе прокаран така нареченият данък "уикенд" - облагането с ДДС на личното ползване на фирмени стоки и услуги, бе лансиран данък градинка, бе приет нов график за поскъпване на цигарите, коригираха се акцизи при горивата, бяха въведени куп изменения, касаещи отношенията между задължени лица и данъчни власти. "Сега" поиска достъп и до финансовите обосновки на две постановления, с което се отпускат извънредни суми от правителството с цената на разместване на други разходи по бюджета. С едното постановление се разпределят 55.8 млн. лв. между МС и няколко общини, с другото се предоставят 110 млн. лв. за НКЖИ. Но според юристите на МФ всичко това не е съществена за обществото информация и няма нужда тя да е публична.
СЛУЖЕБНИ ТАЙНИ
Съгласно Закона за достъп до обществена информация достъпът до служебна информация може да се ограничава само в два случая - ако касае настоящи или бъдещи преговори, водени от съответния орган, или представлява информация без самостоятелно значение, свързана с оперативната подготовка на конкретния акт. Според МФ в случая става въпрос за втората хипотеза. При всички случаи обаче законът постановява, че при надделяващ обществен интерес достъпът до служебна информация не може да е ограничен.
|
|