:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,354
Активни 700
Страници 10,919
За един ден 1,302,066
Големият кораб минава

Черно море се вълнува, весело шуми. На морето - дупка

Елате, хиляди овчари, станете газови сондьори!
Радио "Фокус": Господин Добрев, на какви въпроси трябва да даде отговор проучването за нефт и газ в Черно море, което стартира, и в какви срокове да очакваме първите резултати и анализи?

Делян Добрев: Днес е паметен ден, защото знаете, че този договор с Total, OMV и Repsol бе подписан още през лятото на 2012 година, но както се случва обикновено с такъв тип проучвания, е необходимо да се извършват редица дейности, преди да се премине към проучвателния сондаж. Първо... (...) (Експертни сведения) (...) Вълнуващ момент е. Във финалната фаза сме. Вълнуващ е и за мен самия, тъй като през 2012-а, когато стартира конкурсът и се подписваше договорът, АЗ САМИЯТ бях министър и съм сложил подпис под този договор В ПРИСЪСТВИЕТО НА ПРЕМИЕРА БОРИСОВ с неговата подкрепа и в първия кабинет, и във втория кабинет "Борисов". На няколко месеца сме от това да разберем дали нашите надежди ще се увенчават с успех. (...)

РФ: Поемането на такъв голям риск от инвеститорите е показател, че и надеждите, които се възлагат на "Хан Аспарух", са немалки. Стана ясно, че ежегодно страната ни плаща от 4 до 6 милиарда долара на година за внос на енергийни ресурси. Как ще намалеят тези цифри, ако се сбъднат най-оптимистичните прогнози?

ДД: В един такъв момент не е хубаво ние да "дърпаме дявола за опашката", както се казва, или да слагаме "каруцата пред коня", но ако блокът наистина се окаже находище, и то с голям потенциал, и ако открием както нефт, така и газ, защото (въпреки че перспективите за блок "Хан Аспарух" са по-скоро в посока природен газ) то не е изключено да намерим и нефт, но в най-добрия вариант ние ще си спестим тези милиарди, които плащаме за енергийни ресурси както за нефт, така и за газ. Това автоматично ще направи България от страна, нетен вносител в последните 20 години, в страна нетен износител, т.е. без нищо друго да се промени - само това, че ние няма да харчим толкова много милиарди за енергийни ресурси, ще направят търговския ни баланс положителен. (...)

РФ: Ще бъде ли твърде смело, ако на този етап мислим не само за задоволяване на вътрешните потребности от газ, но и евентуално да се превърнем в износител?

ДД: Дай Боже всичко е възможно, но аз досега винаги съм бил доста по-голям оптимист, отколкото съм в момента. Сега не че не съм оптимист, просто така си го мисля, но...

РФ: Замълчавате от суеверие.

ДД: Да, наистина от суеверие предпочитам да не коментирам, но споменатите количества в румънската територия 84 милиарда кубика - при положение че ние консумираме 3 милиарда, и то само от един сондаж, при положение че ако се открие находище на тази територия на блока, вероятно ще бъдат направени 10, 15, 20, защо не и повече сондажи, а колкото по-голямо е находището, толкова по-големи ще са възможностите на България да изнася този газ. Хубавото в случая е, че ние сме били до момента страна, транзитираща газ, и все още сме голям транзитьор на газ - над 20 милиарда кубика газ всяка година, имаме необходимата инфраструктура, за да започнем веднага износ на този газ.

РФ: В следващите няколко месеца при добро стечение на обстоятелствата всички тези въпроси, които сега ги коментираме в сферата на хипотезите, най-вероятно ще получат своя отговор след анализа на първите резултати.

ДД: Така е и затова този момент е толкова вълнуващ за България. Никога в историята на България ние не сме правили такъв сондаж дълбоко в Черно море, никога в историята на България не е стъпвал на наша територия такъв сондажен кораб, какъвто днес видяха. Наистина моментът е вълнуващ.
4
1093
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
20 Април 2016 20:07
.
"...Остап со вчерашнего дня еще ничего не ел. Поэтому красноречие его было необыкновенно.

— Да! — кричал он. — Шахматы обогащают страну! Если вы согласитесь на мой проект, то спускаться из города на пристань вы будете по мраморным лестницам! Васюки станут центром десяти губерний! Что вы раньше слышали о городе Земмеринге? Ничего! А теперь этот городишко богат и знаменит только потому, что там был организован международный турнир. Поэтому я говорю: в Васюках надо устроить международный шахматный турнир! ..."
.
20 Април 2016 22:12
Гринго, десятка!
21 Април 2016 07:52
Какво стана със златните находища на България?
21 Април 2016 07:59
Сега не че не съм оптимист, просто така си го мисля, но...

РФ: Замълчавате от суеверие.
Джукичката със специфични мениджърски мурафети!
Плюй си в пазвата! И задължително червен конец! Като... знаеш кого!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД