Цената на водата в столицата за бита поскъпва с 0.06 лв. на кубик. Така тя ще се повиши от 1.76 на 1.82 лева с ДДС. Увеличението е с 3.4% и влиза в сила от 1 май. Това реши на закрито заседание вчера Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Цените на водата в София не са променяни от 2012 г. и това даде повод на концесионера - "Софийска вода" неотдавна да поиска шоково увеличение с над 20%.
В решението си комисията отбелязва, че новите цени са далеч от т.нар. социална поносима цена, която за София е определена на 5.12 лв. за кубик. Това е максималната стойност, която, според методиката на Световната банка, би могла да бъде достигната спрямо средната заплата и потреблението в столицата. Банката е консултант на България за водната реформа.
В доклада си КЕВР посочва, че редица разходи на "Софийска вода" няма да бъдат признати в размера, за който настоява концесионерът и не са включени в новата крайна цена за бита. Така например КЕВР е одобрила по-ниски разходи за външни услуги. Те са намалени от 3. 875 млн. на 3. 562 млн. лв. Намаляват и признатите разходи за амортизации, които са свити от поисканите 2. 036 млн. на 1. 721 млн. лв.
Според шефа на "Софийска вода" Арно Валто компанията е инвестирала от 2011 г. до момента повече от 155 млн. лв., а загубите на вода са намалени с около 42 млн. кубически метра. Въпреки това обаче и в момента София се счита за един от най-големите прахосници на вода. Данните показват, че приблизително всеки втори кубик изтича от мрежата, преди да стигне до потребителите.
Консумацията на вода от фирмите в последните години намалява, което било проблем, твърди шефът на концесионера. Подобна тенденция има и при битовите потребители, които са намалили потреблението си от 135 литра на ден на човек през 2011 г. на 127 литра през 2014 г.
Взетото вчера решение е едно от първите, които КЕВР взима за новите цени на водата. В началото на годината ВиК дружествата в цялата страна масово поискаха поскъпване, защото на много места цените не са променяни с години. Председателят на комисията Иван Иванов обаче контрира, че всеки може да иска каквото реши, но "важното е какво ще реши комисията".
ОБВИНЕНИЕ
"Енерго-Про Мрежи", която също е подопечна на КЕВР, беше обвинена от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) в злоупотреба с господстващо положение на пазара на ток. Причината е, че ЕРП-то необосновано е отказало да присъедини към мрежата си обект на производителя на мебели "Кайко". И двете страни могат да възразят в 30-дневен срок и да бъдат изслушани. Ако КЗК докаже злоупотреба на "Енерго-Про Мрежи", компанията може да бъде глобена с до 10% от оборота си за последната финансова година. В края на м.г. заради сходно нарушение КЗК глоби "Енерго-Про Продажби" с 14.4 млн. лв.