:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,741,818
Активни 678
Страници 26,721
За един ден 1,302,066

Вотът на българите извън ЕС ще е мисия почти невъзможна

Референдум и избори в една година ще се провеждат на една и съща дата
Изборната хватка, която мнозинството приложи за българите в чужбина, леко бе разхлабена вчера. Сънародниците ни остават без район "Чужбина", но ще имат възможност да гласуват не само в дипломатическите ни мисии. Това обаче няма да е лесно, защото депутатите приеха редица ограничения при окончателното приемане на Изборния кодекс. До решението се стигна след скандали, задкулисни договорки и обвинения във фалшификации.

Недоволството на опозицията избухна при приемането на разпоредбите, регламентиращи образуването на секции в чужбина. Остана предложената от ПФ разпоредба, че те ще се откриват в българските дипломатически мисии. Изключения се правят в два случая. В ЕС, в населените места, където няма наши посолства или консулства, ще се създават секции, където поне 100 избиратели са подали заявления за гласуване. Секции в държави извън ЕС ще се откриват по предложение на Външно министерство. Но само по една секция в градове над 1 млн. души с подадени поне 100 заявления и при условие че в съответната страна няма българско задгранично представителство.

Така формулирани, новите разпоредби пак силно ограничават възможностите за образуване на секции. Досега за секции в посолства и консулства се изискваха само 20 заявления, а извън тях - 40. Кодексът позволяваше на българските дипломати да искат образуване на секции по своя преценка или по желание на местните български общности. А на ЦИК - да открива автоматично секция там, където е имало такава през последните 5 г. и са гласували поне 100 души.

Очаквано най-яростно реагираха от ДПС и ДОСТ на Лютви Местан. "Демократичният български парламент става заложник на едно откровено фашистко изстъпление", обяви Местан. "Най-потърпевши са българските граждани в Турция, САЩ и Канада. Ние не можем да останем съучастници на това престъпно отношение, на това предателско поведение", заяви новият лидер на движението Мустафа Карадайъ.

Целият парламентарен ден бе белязан от яростни разправии. Около 9.40 ч. водещият пленарното заседание Димитър Главчев (ГЕРБ) обяви почивка, за да се даде време на правната комисия да доработи последните спорни разпоредби. Заседанието бе възобновено към 11 ч., а на сайта на парламента бе качен допълнителен доклад към основния за второ четене. Но той бе подписан само от 5-има членове на комисията - шефът й Данаил Кирилов (ГЕРБ), Христиан Митев (ПФ), Явор Нотев ("Атака"), Емил Димитров-Ревизоро (ПФ) и Петър Славов (РБ). От БСП и ДПС изригнаха, че въобще не са канени на заседанието. "Какви са тези криминални заседания? Това не си е позволявала даже г-жа Фидосова", разгневи се Хамид Хамид (ДПС). Притиснат, Данаил Кирилов призна, че официално комисията не се е събирала, а отделни нейни членове са работили в кабинета на Главчев. "Не е имало заседание на правната комисия. Докладът в този вид е изготвен за ваше удобство", заусуква го Кирилов. Обясненията му съвсем нажежиха обстановката. "Току-що лъснаха една лъжа и една спекулация. Имаме документ с изходящ номер от заседание на комисия и в същото време стана ясно, че не е имало заседание", възмути се Филип Попов от БСП. Шефът на НС Цецка Цачева се предаде и обяви, че "поради безредиците в залата" заседанието се прекъсва за половин час.

В почивката правната комисия се събра на извънредно заседание, а междувременно изработеният от групата на Кирилов доклад изчезна от сайта на парламента. Почти цялото заседание на комисията мина в заяждания между управляващи и опозиция. Раздорите се пренесоха и в пленарната зала. "На нас не ни е раздаден докладът на правната комисия, а един фалшив доклад. Искате от нас да узаконим нещо, което, най-грубо казано, представлява нарушение или дори престъпление", заяви червеният Чавдар Георгиев. "Квалификациите са от компетенциите на други институции, които трябва да докажат дали докладът е фалшив, или не", започна да губи търпение Цачева. Опозицията обаче не позволи да започне работа и тя бе принудена да свика извънреден председателски съвет. При възобновяването на заседанието на депутатите бе представен още един доклад, идентичен като текст с предишния, само че с друг входящ номер.

-----ИЗНЕНАДА

ГЕРБ поднесе изненадата на деня, като депутатите й поискаха да се запази разпоредбата избори и референдум, попадащи в същата година, да се провеждат на една и съща дата. Миналата седмица депутатите на Бойко Борисов изненадващо подкрепиха идеята на БСП вот и допитване да се провеждат в различни дни. Предложението да се запази действащият текст направи Цецка Цачева, за да не "будим никога никакво съмнение, че се търси служебна победа". И получи подкрепата на всички парламентарни формации с изключение на БСП.

С пълно единодушие се прие инициативата на РБ да се гласува машинно в минимум 500 секции на предстоящите президентски избори. Пак тогава ще се извърши и експериментално машинно броене на бюлетините.

Гражданите по-трудно ще разместват листите на местни избори

По искане на ГЕРБ парламентът вдигна прага на валидност на преференцията за местни избори на 7% от гласовете, подадени за кандидатската листа. Досега прагът бе 7% от общинската избирателна квота, която се определя като броят на подадените действителни бюлетини за общински съветници се раздели на броя на членовете на местния парламент. Независимият депутат Георги Кадиев написа във "Фейсбук", че това е непосилно увеличение, и даде пример - общинската избирателна квота за София е 440 гласа, а при 7% от гласувалите за съответната партия е 4200 гласа за РБ в столицата, или 2880 за БСП. "Свариха и това да обезсмислят", коментира той.

От ГЕРБ обаче се аргументираха, че това е гаранция срещу феномена организирани малки групи от хора да пренареждат листите. "С гласовете на ГЕРБ, БСП, ДПС и т.н. рязко се вдигна прагът на преференцията за местни избори. Противопостави се единствено Реформаторският блок. По този начин за пореден път в рамките на измененията на Изборния кодекс бяха ограничени правата на гражданите за сметка на партийните елити и апарати", написа в социалната мрежа и лидерът на ДСБ Радан Кънев.

Не се прие радикалното предложение на ДПС прагът на валидност да се изравни с общинската избирателна квота. От движението смятат, че само така ще се избегнат случаите, при които в малките населени места кандидати с повече роднини излизат начело в листите. "Преференциалният вот е: целият екип работи за екипа, един-двама работят за себе си и накрая екипът е ощетен", обобщи Митхат Метин.

------ЛЕТВА

Населените места с над 400 души да могат да избират пряко кмет на местни избори, реши НС. Досега прагът бе 100 души. Предложението на ГЕРБ бе прието със 71 гласа "за", 47 "против" и 2 "въздържал се". Срещу промяната се обявиха от БСП, РБ и ПФ. "Така ограничихме над 1000 села, а населението на селата постоянно намалява", заяви Славчо Атанасов от ПФ.

Е-вотът ще се зачита най-рано на евроизборите през 2019 г.

Експериментално електронно гласуване ще има след 1 януари 2018 г. и ще се проведе на три последователни вота, вкл. частични избори. ЦИК ще трябва да направи три симулации, при които ще се избира между измислени партии, коалиции и кандидати. В случай че тестовете минат успешно, е-вот със зачитане на резултата ще има на изборите за евродепутати през 2019 г. По предложение на реформатора Петър Славов бе предвидена възможност избирателят да може да променя своя вот в изборния ден. Накрая ще се зачита само последният подаден по време глас.

Единствено БСП се възпротиви на изборната иновация. "Вие на практика правите една скъпоструваща електронна игра, която ще бъде поета от всеки един данъкоплатец. Флашките, картите или каквото там давате на избирателя ще бъдат събрани от хората, които са икономически зависими, те на свой ред са зависими от държавните институции, които вие в момента управлявате", коментира Филип Попов (БСП). "Всяка новост естествено предизвиква притеснения. Ако не са били първите първобитни хора, които са си показали ръката извън пещерата, независимо че там гърми, трещи, къде щеше да бъде сега човечеството", отговори му шефът на НС Цецка Цачева.



9
3429
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
28 Април 2016 20:56
Правилно! Толкоз труд хвърлихме четвърт век да ги изгоним, а сега да се опиваме ментално да ги върнем?!
28 Април 2016 22:03
Но само по една секция в градове над 1 млн. души с подадени поне 100 заявления и при условие че в съответната страна няма българско задгранично представителство.


Кои са държавите извън ЕС, в които България няма задгранично представителство? И в които има градове с над 1 млн. население, та там ще се намерят поне 100 българи да подадат заявление за участие в избори?
Дали пък липсата на задгранично представителство не се отнася за самия град? Поне така прочетох в други медии.
28 Април 2016 23:10
Създаването на избирателен район "Чужбина", който да избира точно определен брой депутати в НС би било възможно само ако българите зад граница се регистрират адресно в нашите посолства и консулства, така както във всеки един избирателен район в България избирателите са адресно регистрирани и въз основа на тази адресна регистрация избирателните списъци се съставят служебно от общината. На изборите в чужбина всеки път избирателите се вписват на ръка в избирателните списъци в момента на вота. Никой не знае колко точно и кои са гласоподавателите в чужбина, така че да може да каже колко депутатски мандата им се полагат. Също така, в една Турция, или в Западна Европа, при добра организация и логистика един избирател може да гласува за един ден в 4-5-6 секции, без никой да го разбере, че е гласувал няколко пъти. Дори да се установи след това, че дадено лице е гласувало в няколко секции, иди го гони из Анадола или в Европа, а и никой не може да докаже за кого е гласувал, че да му се анулира гласът.
Отделен въпрос е, че на всички избори в чужбина досега над 60-70% от гласовете отиват за ДПС.
29 Април 2016 02:00
Към "Бай Ганьо Балкански": така беше (за ДПС гласуваха на 60% в чужбина) до преди 2014. След това нещата се промениха
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/izbori2014/2014/10/08/2394924_kak_glasuvaha_bulgarite_v_chujbina/
2014 за ДПС гласуваха 43% (Защото и на турците не им хареса БСП-ДПС-АТАКА с др. Орешарски)
29 Април 2016 09:00
А кой ще провежда изборите в жужбина, в малък град, където живеят може би 40-50 българи??? Колко ще струва??? Кой ще плаща??? Как да се гарантира честни избори? Ако някой знае как да го организира по интернет и да няма съмнения за измами нека каже.
30 Април 2016 00:50
Създаването на избирателен район "Чужбина", който да избира точно определен брой депутати в НС
Тоя район няма ли да избира кмет, ощински съветници, дето да определят "цената на билетчето"? После БХК да не ни обвини отново в дискриминация - лишили сме някого на о. Аруба или в Панама да си избере кмет, който да се грижи за офшорката му?
30 Април 2016 02:05
Погледнах каква е практиката на нашите братя поляците. През 2011 са въвели кореспондентното гласуване в чужбина. Май Калки обясняваше преди време как става то - с два плика. И каква бе пречката да се въведе у нас?
30 Април 2016 16:55
Да сте чували у нас да се гласува (извън посолства и консулства) за избори в Англия, САЩ, Германия, Русия, Китай и прочее? Ние ли трябва все да се пишем най-правоверни, а други да опират парсата?


30 Април 2016 18:55
Да сте чували у нас да се гласува (извън посолства и консулства) за избори в Англия, САЩ, Германия, Русия, Китай и прочее? Ние ли трябва все да се пишем най-правоверни, а други да опират парсата?
Как е в тия , изброените страни ? Дали една трета от населението им се е изнесло в странство ? Това ли намерихте за сравнение ?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД