:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,607
Активни 749
Страници 11,172
За един ден 1,302,066

Българската икономика разчита прекалено много на европарите

Без фондовете на ЕС инвестициите щяха да са с 32.8% по-малко, но "усвояването" може да се окаже опасен допинг
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Това е математически модел, който може да пресметне колко са се увеличили заплатите и километрите пътища благодарение на еврофондовете, обясни вицепремиерът Томислав Дончев при представянето на "Сибила".
Парите от Европейския съюз са главният фактор за развитието на българската икономика. Без еврофондовете за изтеклия програмен период 2007 - 2013 г., вкарали милиарди евро в страната ни, брутният вътрешен продукт (БВП) би бил по-нисък с 10.1%, заплатите днес щяха да са значително по-малки, работните места също. Това показва програмата "Сибила", която оценява въздействието на европейското финансиране върху българската икономика.
Ако не разчиташе на щедрото финансиране от общия европейски бюджет, България би могла да изпита сериозни икономически и социални рискове. Според "Сибила" без еврофондовете средната работна заплата у нас би била по-ниска с 9.6%. С цели 14.4%, или общо с 372 000 души по-малко, отколкото сега, ще са и заетите. Крах би имало и при инвестициите - в сценарий без европари в страната ни биха влезли с 32.8% по-малко вложения.
Подобна е прогнозата на "Сибила" и за новия програмен период. Усвояването на средствата от ЕС в следващите три години ще донесе кумулативен допълнителен ръст на БВП от 7.2%. Значителен ефект ще има и върху пазара на труда - допълнителен спад на безработицата с 2.8 процентни пункта към 2019 г. Пак тогава се очаква натрупаният ръст при средната работна заплата да е към 15.8%. Усвояването на еврофондовете ще засили и потреблението - ръст от 6% благодарение на допълнителните средства в икономиката и на частните инвестиции.

Данните подхранват тревогите на бизнеса, че някои от фирмите трудно биха оцелели без европари. Голяма част от компаниите се "хранят" със средства от ЕС - участват в търгове или директно кандидатстват със свои проекти, и не успяват да генерират самостоятелно сериозни печалби и възвръщаемост. Моделът сочи, че бизнесът е постигнал с 35% повече инвестиции, 20% повече произведена продукция, 11% ръст на приходите и 4% по-голяма печалба в сравнение със сценария, в който няма пари от ЕС.

Работодателите приемат тези изчисления със смесени чувства. "Евросредствата са своеобразен допинг, който може да оттласне икономиката нагоре, но това е временно, не е постоянно и устойчиво. Бизнесът не може непрекъснато да разчита на тях", предупреди неотдавна изпълнителният председател на БСК Божидар Данев. Предходният програмен период на практика е "разглезил" предприемачите, обясни той. Причината е, че част от тях смятат тези пари за донорство, което не трябва да се връща, "и сега е много трудно тази нагласа да бъде преодоляна".

На противоположно мнение е вицепремиерът по еврофондовете Томислав Дончев. Той неколкократно определя като мит твърдението, че живеем само и единствено от еврофондовете. "Вярно е, че те заемат близо 80% дял от публичните инвестиции. Но наред с това, ако съпоставим европейското финансиране с публичните разходи изобщо за периода 2007 - 2013 г., то възлиза на 9%", обясни Дончев. Най-голям дял на европарите в публичните инвестиции има Словакия - 92%.

"За първи път от много време насам една четвърт от БВП се формира от промишлеността. Това показва, че имаме развитие на икономиката и че европейските средства не са основен двигател на икономиката ни", коментира от своя страна тези дни министърът на икономиката Божидар Лукарски. Той отбеляза, че повече от 23% от БВП са реализирани от инвестиции. "За първи път от 2009 г. насам те достигат почти 1.6 млрд. евро, което е рекорд и доказва, че посоката е правилна", обобщи Лукарски.

Сметките на вицепремиера Дончев показват, че България получава от европейския бюджет пет пъти повече, отколкото внася, а разликата между внесеното и реално полученото по линия на европейските фондове е минимум 6 млрд. евро.



ЧЕРНО НА БЯЛО

В първия програмен период 2007 - 2013 г. са построени 20.7 км метролинии в столицата, 20 метростанции, купени са 28 влака, изградени са 175 км магистрали, 31 км първокласни пътища, рехабилитирани са 250 км жп линии и др., показва "Сибила". Близо 18% са общинските инвестиции, 12.7% са вложени в обучение, а в развитие на бизнеса - 12.2 на сто от парите.

 ...
31
4939
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
02 Май 2016 18:55
Ако към европейските пари, прибавим е 1-2 милиарда евро емигрантски пари, всяка година, получава се, че в България наистина яко се краде. Ако Томислав Дончев се чуди къде са парите, нека пита обикновенюте българи - тези които живеят с по 300-400 лева на месец, че и по-малко.

На този фон, неразбираемо е презрението на правителство, ГЕРБ и Патриотичния фронт (на агент Иван - Красимир Каракачанов), към българите в чужбина. Да не стане така: който гроб копае другиму, сам пада в него.

Ето я нашата честитка тук:
http://globalbulgaria.eu/plevneliev2016/
02 Май 2016 18:55
Безнадеждно болна държава, включена на апарат "Сърце-бял дроб". Ако бъде изключен, след кратка агония ще предаде Богу дух.
02 Май 2016 18:56
02 Май 2016 19:09
Нещо не съм много сигурен в тези данни, при положение, че никой не гледа за изпълнение на бизнесплановете по проектите, няма как да твърдиш, че са донесли наистина до нови работни места. Както и показа по ПРСП имаме средства, които са вложени в оборудване, което не е дълготрайна инвестиция, на всичкото отгоре и много пъти става за оборудване, което се закупува отвън на завешени цени и занижено качество, само защото са едни "безплатни" пари. Нека незабравяме, че и мналата седмица ни казаха, че се отдалечаваме, а не се доближаваме до старите страни членки, което ясно показва, че евросредствата не са изпълнили своята функция. А за числата, ами като билота, винаги печели писара.
02 Май 2016 19:23
Случайно редакцията да разполага със същите данни, но за периода 2001-2007 /без европски паре/ ?
02 Май 2016 19:45
Българската икономика разчита основно на европарите от времето на Батенберг, Цанков, Начович, Стамболов и Каравелов.
В това може да се увери, дори и Румяна Гочева.
Така е било и така ще бъде...
02 Май 2016 22:44
Практиката на раздаване на субсидии и разпределяне на еврофондове в дългосрочен план е вредна не само за ЕС, но и за България.
Едно време селяните са се разорявали ако градушка удари реколтата, днес - ако субсидиите от ЕС не дойдат.
02 Май 2016 22:53
И този е един от многото надути балони. Става за социолог.
02 Май 2016 23:21
Според мен това е много лошо. Няма реална икономика.
03 Май 2016 00:58
За нас е по-добре тия пари да ги няма. При тези калкулации се прави механично сметка на влезлите и "усвоени" суми, без да се отчита, че в повечето случаи фактурираната стойност не е реално създадена. Като прибавим и това, че фирмите, които са "на хранилка", благодарение на свежия финансов ресурс могат да кроссубсидират останалите си дейности и по този начин да изхвърлят потенциалните си конкуренти от пазара, което при нормални обстоятелства не би се получило, ефектът от еврофондовете може дори да бъде отрицателен.
03 Май 2016 01:21
Без еврофондовете за изтеклия програмен период 2007 - 2013 г., вкарали милиарди евро в страната ни, брутният вътрешен продукт (БВП) би бил по-нисък с 10.1%


От сайта на НСИ - БВП по съпоставими цени от 2010 г.

за 2007 г. - 72,873 милиарда
за 2015 г. - 79,652 милиарда

БВП, който е по-нисък с 10,1%, идва някъде към 71 милиарда. Тоест, искат да ни кажат, че ако нямаше еврофондове, в момента нашият БВП щеше да е по-нисък, отколкото през 2007 г.?
03 Май 2016 02:12
Ес е колониален капан. Отказ от суверинитет в името на фондове. Не знам каква е методиката за сметките, допускам да е много щадяща спрямо истинското положение. А то е: ние почти нищо не произвеждаме и почти нищо не продаваме. Магистралите са хубаво нещо, но те засега обслужват изключително ЕС, ние сме транспортен коридор. За промишленост е трудно да се говори, селското стопанство в сегашния си вид не може да ни изхрани, особено при наплива на населението в София и още 1-2 града. Ако не слушкме, няма да папкаме. Впрочем, подобно е и положението в други новоприети страни, като Румъния, или в по стари члвнки, като Гърция,въобще в периферията. Ние сме подмандатна територия не само в геополитически смисъл, ние сме на издръжка (минимална), страна -държанка, в икономически смисъл. Допускам че на ЕС не сме им изтрябвали,но трябваме на НАТО, а двете организации вървят в пакет. Едната те държи, другата те ...ползува.
03 Май 2016 03:39
Ес е колониален капан. Отказ от суверинитет в името на фондове.

ЕС, е много повече от фондове и бюрокрация.
03 Май 2016 05:11
Злокобният проблем е, че наличната сгрешена парична система подсигурява създаване на потенциал за катастрофална стопанска криза и хората са с предчувствие за наближаващи злини.
03 Май 2016 06:03
Кхъ-кхъ, простете за намесата, но не е офтопик всъщност, като иде реч за оксиморона "българска икономика": По програмата за "безплатно" саниране в един от най-добрите за живеене градове с един от най-добрите за управление кметове са върнати 40 (четиридесет) одобрени проекта, щото са констатирани редица законови нарушения при общинската поръчка. Става дума само за някакви си 57 млн всичко на всичко. Обаче наивниците, любители на безплатното, са се сдружили, подготвили са купища документи, обвързващи ги с ББР, и сега к`во? Кой ще носи наказателна отговорност?! #КОЙ, КОЙ, КОЙ, питам. Ноо, това, разбира се, нито е гореща новина, нито обект на информация при цялата гласност, прозрачност и свобода на словото.
Прокуратурата е заета с по-съществени проблеми обаче, види се.
П.П. Фирмата, която събори Храма, строейки подземен паркинг, в момента строи бургаската "Арена Армеец". К`во да му коментираш. Благоденствието гербовско вече потече из крачолите на българския народ, дано ми прости класикът.
03 Май 2016 10:31
Това е математически модел, който може да пресметне колко са се увеличили заплатите и километрите пътища благодарение на еврофондовете, обясни Томислав Дончев
Тогава в "модела" трябва да се включат и
1) цените на всичко останало (ток, вода, храни и т.н.) - повишаване или намаляване
2) пенсиите
3) колко пари са платени като членски внос към ЕС - колко са получени във вида на помощи
4) българска продукция на каква стойност е била продадена в ЕС
5) търговските вериги, които продават стоки в България - колко печалба е била изнесена в ЕС
6) печалбите на банките- обявени или скрити..
и т.н.
03 Май 2016 11:39
програмен период 2007 - 2013 г

Програмен или погромен период?
03 Май 2016 11:50
Сметките на вицепремиера Дончев показват, че България получава от европейския бюджет пет пъти повече, отколкото внася, а разликата между внесеното и реално полученото по линия на европейските фондове е минимум 6 млрд. евро.

Явно Дончев си въобразява, че умее да смята, но умее ли да чете?
Всичко, до подробности, е в статистиката и бюджета на ЕС.
03 Май 2016 12:31
ези които живеят с по 300-400 лева на месец, че и по-малко.

С 300-400 няма как 200.000 коли да се изтеглят от София и след три дена пак да се връщат.
03 Май 2016 12:43
Това са пълни измишлъотини, отчитащи само ефекта от оползотворяването на фондовете. Но удобно избягващи въпросите за вноската в европейския бюджет, която е повече от половината от онова, което получаваме под формата на фондове, спрените след европейски натиск енергийни проекти и спрените блокове на АЕЦ "Козлодуй", от което загубите и пропуснатите ползи възлизат по различни оценки на 20-30 млрд. кинта, мощните акцизи, които ни кара ЕС да плащаме и от които неща за левче си купуваме за 5, стотиците милиони, които губим от санкциите срещу Русия. И още много други неща, които ни бяха наложени насила от ЕС. Тепърва предстоят загубите от ТТИП, махането на визите за неоосманистка Турция, арбитража за АЕЦ "Белене" и пр.. Така че нека все пак да посмалим децибелите и суперлативите за ЕС и неговите фондове. Да не се окаже най-накрая, че и ЕС като совите не е това, което е.
03 Май 2016 12:55
А пък българските политици разчитат 100 % на европарите за кражби.
Башка дето си крадат и от местния бюджет и от частни лица и фирми, склонени принудително да правят дарения.
03 Май 2016 15:04
Еврофондовете са вредни за българската икономика. Има цял кръг фирми, които живеят от европроекти. Без тях структурата щеще да е различна. Освен това с тия европроектисе правят предимно безполезни неща, което си е затваряне на пари в глупости, а парите са и от бюджетно- местно или централно финансиране. Полезни са само за разни управляващи да има откъде да крадат.Пардон, да усвояват
03 Май 2016 15:29
Безнадеждно болна държава, включена на апарат "Сърце-бял дроб". Ако бъде изключен, след кратка агония ще предаде Богу дух.

и ще бъде, то не може да продължава до безкрайност

С 300-400 няма как 200.000 коли да се изтеглят от София и след три дена пак да се връщат.

даже на Великден? я помисли пак
03 Май 2016 16:20
С еврофондовете се контролира евроатлантическата политика на продажни правителства. Ако правителството не следва политиката на САЩ , те се спират и издъхваш.
Ето защо тук не са необходими избори за Парламент. Излишво харчене на пари.
03 Май 2016 16:22
Slex
03 Май 2016 01:21
Без еврофондовете за изтеклия програмен период 2007 - 2013 г., вкарали милиарди евро в страната ни, брутният вътрешен продукт (БВП) би бил по-нисък с 10.1%


От сайта на НСИ - БВП по съпоставими цени от 2010 г.

за 2007 г. - 72,873 милиарда
за 2015 г. - 79,652 милиарда

БВП, който е по-нисък с 10,1%, идва някъде към 71 милиарда. Тоест, искат да ни кажат, че ако нямаше еврофондове, в момента нашият БВП щеше да е по-нисък, отколкото през 2007 г.?


Истината е жестока, нали? Да, ако нямаше еврофондове, щяхме да сме под нивото от 2007г. Имайте пред вид, обаче, че сметката е малко по-сложна. Първо, ние и преди 2007 получавахме европейски пари като асоцииран член. Второ, наливането на европейски пари не се превръща автоматично в БВП. Трето, КОЙ краде годишно между 5 и 10% от БВП. То само Лукойл като не плаща данъци и ние влизаме в рецесия.
03 Май 2016 16:28

ЦЕНЗ
03 Май 2016 16:20
С еврофондовете се контролира евроатлантическата политика на продажни правителства. Ако правителството не следва политиката на САЩ , те се спират и издъхваш.
Ето защо тук не са необходими избори за Парламент. Излишво харчене на пари.


С горното се поддържа внушението, че сме окупирани от чужда сила, която пречи да се побратимим с братския Съветски съюз. Истината е малко по-друга. Членството на България в ЕС и НАТО е израз на волята на българите ВЪПРЕКИ намесата на Русия, по-рано Съветския сыюз, осхте по-рано царска Русия.

Да подлагаш на съмлнение избора на българите е най-малкото неуважение към тях, а в по-тежки случаи трябва да се преседва от закона като национално предателство.
03 Май 2016 16:40
Истината е малко по-друга. Членството на България в ЕС и НАТО е израз на волята на българите

е по-полека тука
никой не е питал българите
03 Май 2016 16:58
Истината е малко по-друга. Членството на България в ЕС и НАТО е израз на волята на българите
Ами не е лошо да се направят референдуми по въпроса. За ЕС един, за НАТО - още един, за разполагането на войски на САЩ - трети и т.н. Я Швейцария колко референдуми прави, само кравите там още не са гласували...
03 Май 2016 17:00
Ами не е лошо да се направят референдуми по въпроса. За ЕС един, за НАТО - още един, за разполагането на войски на САЩ - трети и т.н.

Референдумът само ще потвърди политическата ориентация на България.
Малко сте, неорганизирани сте, маргинализирани сте.
03 Май 2016 17:03
Малко, много - колкото, толкова. Истината, впрочем, не е въпрос на болшиснтво. Но народното волеизявление е. Та що да не направим референдуми по горните въпроси, да видим овчерите мнозинство ли са?
03 Май 2016 17:04
Та що да не направим референдуми по горните въпроси, да видим овчерите мнозинство ли са?

Ми направете, кой ви пречи?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД