Френският президент Франсоа Оланд: "Не можем да приемем пренебрегването на основни принципи в нашето селско стопанство, на културата ни на общ достъп до обществените пазари". |
На този етап Франция ще отхвърли предложението за Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции (ТТИП) между ЕС и САЩ, тъй като страната е против "нерегулираната свободна търговия", заяви на партийна конференция президентът Франсоа Оланд. Идеята на ТТИП е премахване на бюрократичните пречки пред трансатлантическата свободна търговия чрез дерегулация. С позицията си Оланд на практика слага пречка пред споразумението.
Преди това френският държавен секретар по търговията Матиас Фекл каза, че преговорите може да бъдат прекратени заради нежеланието на Вашингтон да направи отстъпки. "С оглед на позицията на САЩ днес това изглежда като най-вероятната опция", заяви френският министър в отговор на въпрос дали преговорите за споразумението, започнали през 2013 г., могат да бъдат прекъснати.
Франция огласи категоричната си позиция само ден след като екологичната организация "Грийнпийс" публикува 248 страници документи от преговорите и чернови на споразумението, за което Брюксел и Вашингтон преговарят при засилена секретност.
От разкритите документи е видно, че в сегашния си вариант ТТИП напълно оправдава страховете на критиците му в Европа. Споразумението дава изключителни права на големия американски бизнес, които влизат в разрез с екологичните стандарти, принципите на трудовия пазар и националните законодателства на страните на ЕС, а заедно с това затруднява съществуването на по-малките местни производители.
Европейският комисар по търговията Сесилия Малмстрьом коментира завчера, че има много недоразумения около изтеклите документи за Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции. От Брюксел нарекоха разкритията на организацията "буря в чаша вода". Американските власти също разкритикуваха информацията на екологичната организация.
Вашингтон и Брюксел се опитват да приключат преговорите тази година, преди да изтече мандатът на сегашния американски президент Барак Обама. Миналата седмица в Германия той заяви, че споразумението може да бъде подписано идната година.
На 29 април приключи поредният кръг от преговори по споразумението в Ню Йорк. Двата екипа обявиха пред журналисти, че все още има сериозни различия в позициите им. 97 на сто от търговските тарифи са определени, но преговорите по останалите 3 процента са трудни, защото засягат ключов сектор като земеделски стоки. Спорни теми са отварянето на сектора за услуги в Европа за американски компании и достъпът на европейския бизнес до правителствени проекти в САЩ. Шефовете и на двата екипа обаче бяха категорични, че няма да променят договорените вече условия заради критиките. Олекотено ТТИП няма да послужи на САЩ или на европейците, заяви Игнасио Гарсия Берсеро, който е главен преговарящ от страна на ЕК.