Колоните от коли по пътищата в началото и в края на почивните дни бяха големи. Същото се очаква и по Гергьовден. |
Видеонаблюдението в КАТ бе въведено след поредния корупционен скандал - преди две години в интернет се появи клип, на който се виждаше как пътен полицай взима подкуп. Срещу него започна разследване, а тогавашният вътрешен министър Веселин Вучков обяви, че проверките вече ще се заснемат. За целта бяха купени 140 камери и те бяха монтирани в коли на КАТ. На охранителната полиция бе отнета възможността да проверява - освен при специално обявена акция, а на пътя останаха само катаджиите.
Няколко месеца по-късно обаче Бъчварова отмени този ред с обяснението, че така ще има по-ефективен контрол върху нарушителите. Така на практика отново бе дадена възможност масово да се взимат подкупи.
Сега МВР е решило, че до края на годината проверките отново трябва да започнат да се снимат. Причината е, че след като охранителната полиция бе махната от пътя, броят на глобите рязко е спаднал, научи "Сега" от свои източници. От МВР са се опитали да компенсират разликата чрез мобилните камери на КАТ, които снимат нарушения на пътя, но явно това не е било достатъчно.
На пътя има 25 стационарни и 148 мобилни камери, каза по Нова тв комисар Бойко Рановски, началник на Пътна полиция. Според него по-ефективен е контролът с мобилните камери, защото хората научават бързо стационарните. Процедурата за поставяне на мобилна камера на пътя обаче е доста трудоемка - тя включва поставяне на знаци, обозначаване на мястото на сайта на КАТ, обясни той.
По Великден са станали 76 тежки катастрофи с петима загинали и 83 ранени. От петимата загинали четирима са катастрофирали заради несъобразена скорост, а водач от Разград е бил неправоспособен, съобщи Рановски.
В София, Бургас и Пазарджик над 50% от проверените са употребили дрога, каза той и прогнозира, че това ще става един от големите проблеми на пътя в бъдеще. Уреди за наркотици има само в 10 областни дирекции. Една проба струва над 30 лв.
Шефът на КАТ не каза и дума за задръстванията по Великден, част от които се получиха заради неадекватната регулация на Пътна полиция. Например в петък на изхода на магистрала "Хемус" при Ябланица именно лошата организация на движението създаде гигантска тапа и по-малко от 10 км се минаваха за часове. Проблемът беше, че КАТ спираше идващите от София, за да дава път на излизащите от Ябланица, вместо да затвори отбивката. По същия начин катастрофи в Кресненското дефиле и на пътя Враца-Мездра в понеделник предизвикаха гигантски задръствания, тъй като катастрофиралите коли стояха на пътя много дълго.
ОЩЕ МЕРКИ
Когато бъдат хванати с подкуп, полицаите ще минават през детектор на лъжата, пише още в стратегията. Във всички курсове в академията на МВР ще има антикорупционни лекции и "опреснително обучение" върху Етичния кодекс. До 15 октомври и гражданите трябва да започнат да бъдат запознавани с етичните правила в министерството. Друга мярка е в интернет да бъде публикувана цялата информация за документи, които са нужни при пътуване в чужбина, както и денонощна телефонна линия.