Централна Европа въстана срещу нови предложения на Еврокомисията за решаване на бежанската криза. Унгарското правителство обвини Брюксел в рекет заради задължителните бежански квоти, които вчера ЕК официално представи. На съвместна пресконференция вчера първият зам.-председател на ЕК Франс Тимерманс и еврокомисарят по миграцията и вътрешните работи Димитрис Аврамопулос представиха подготвената реформа на Дъблинския регламент, която предвижда въвеждането на постоянни квоти за прием на бежанци и тежки финансови санкции за държавите, които не ги изпълняват. Ако страна от ЕС с външна граница е залята от необичайно много мигранти, автоматично ще се задейства квотната система за разпределение на бежанците. Квотите се определят според броя на населението и БВП на страните - членки на ЕС. Ако страна от ЕС не желае солидарно да изпълни квотата си, то ще трябва да плаща по 250 000 евро на отказан бежанец. Парите ще отиват в страната, която е приела мигранта. Предложението трябва да бъде одобрено от ЕП и от вътрешните министри от ЕС, за да влезе в сила. Предложената реформа на Дъблинския регламент "е изнудване, което е неприемливо и неевропейско", заяви унгарският външен министър Петер Сиярто, цитиран от агенциите. Словашкият му колега Роберт Калинак заяви, че предложението на ЕК не отговаря на реалността. "Все още се чудя дали предложението на ЕК е сериозно, защото звучи като първоаприлска шега", заяви полският външен министър Витолд Вашчиковски. Външните министри от Вишеградската група заседаваха в Прага вчера.
ЕК предложи вчера отмяна на визите за гражданите на Турция и Косово. Отпадането на визите за турци е част от споразумението между ЕС и Анкара от 18 март за решаване на мигрантската криза. Според Брюксел страната не е изпълнила само 5 от поставените й 72 условия за отпадане на визите. "В последните седмици Турция постигна забележителен напредък. Предстои още работа и тя трябва да се свърши бързо, но ако Анкара продължи със същото темпо, може да изпълни останалите изисквания", заяви Тимерманс. Анкара все още не е синхронизирала антитерористичното си законодателство със стандартите на Съвета на Европа за спазване на човешките права. Не е предприела също реформа на антикорупционните си закони, защитата на личните данни, съдебното сътрудничество и връзките с Европол. Турция трябва да въведе и биометрични паспорти. "На Турция се дава време до края на годината, за да въведе най-новите биометрични стандарти за паспортите. Дотогава нито един турски гражданин няма да влезе в ЕС без виза, освен ако няма биометричен паспорт с електронни данни за снимката и пръстовите му отпечатъци", обясни Тимерманс. Отпадането на визите за турците и косоварите трябва да бъде одобрено от ЕП и от страните - членки на ЕС.
Чешкият парламент започна дебати за излизане на страната от ЕС заради безвизовия режим с Турция. Дясноцентристката коалиция "Зора" предлага въпросът да бъде подложен на референдум.
НАМЕРЕНИЯ
Турция може да разположи сухопътни войски в Сирия в случай на необходимост, заяви турският премиер Ахмет Давутоглу в интервю за тв канала "Ал Джазира". Той подчерта, че Анкара е готова да предприеме всички мерки за защита на страната както вътре, така й отвъд границите й. Давутоглу подчерта, че Турция "предпочита да действа в рамките на международните споразумения". Две ракети, изстреляни от сирийската територия от "Ислямска държава", паднаха вчера в турския граничен град Килис.