:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,324
Активни 592
Страници 2,889
За един ден 1,302,066

Будапеща обвини ЕК в рекет за бежанците

Брюксел предложи глоби за отказан прием на мигрант и отмяна на визите за Турция и Косово
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Първият зам.-председател на ЕК Франс Тимерманс (вляво) и еврокомисарят, отговарящ за миграцията и вътрешните работи Димитрис Аврамопулос обявиха на пресконференция в Брюксел предложенията за отмяна на визите за Турция и Косово, както и промяната на Дъблинския регламент за предоставяне на убежище на бежанците.
Централна Европа въстана срещу нови предложения на Еврокомисията за решаване на бежанската криза. Унгарското правителство обвини Брюксел в рекет заради задължителните бежански квоти, които вчера ЕК официално представи. На съвместна пресконференция вчера първият зам.-председател на ЕК Франс Тимерманс и еврокомисарят по миграцията и вътрешните работи Димитрис Аврамопулос представиха подготвената реформа на Дъблинския регламент, която предвижда въвеждането на постоянни квоти за прием на бежанци и тежки финансови санкции за държавите, които не ги изпълняват. Ако страна от ЕС с външна граница е залята от необичайно много мигранти, автоматично ще се задейства квотната система за разпределение на бежанците. Квотите се определят според броя на населението и БВП на страните - членки на ЕС. Ако страна от ЕС не желае солидарно да изпълни квотата си, то ще трябва да плаща по 250 000 евро на отказан бежанец. Парите ще отиват в страната, която е приела мигранта. Предложението трябва да бъде одобрено от ЕП и от вътрешните министри от ЕС, за да влезе в сила. Предложената реформа на Дъблинския регламент "е изнудване, което е неприемливо и неевропейско", заяви унгарският външен министър Петер Сиярто, цитиран от агенциите. Словашкият му колега Роберт Калинак заяви, че предложението на ЕК не отговаря на реалността. "Все още се чудя дали предложението на ЕК е сериозно, защото звучи като първоаприлска шега", заяви полският външен министър Витолд Вашчиковски. Външните министри от Вишеградската група заседаваха в Прага вчера.

ЕК предложи вчера отмяна на визите за гражданите на Турция и Косово. Отпадането на визите за турци е част от споразумението между ЕС и Анкара от 18 март за решаване на мигрантската криза. Според Брюксел страната не е изпълнила само 5 от поставените й 72 условия за отпадане на визите. "В последните седмици Турция постигна забележителен напредък. Предстои още работа и тя трябва да се свърши бързо, но ако Анкара продължи със същото темпо, може да изпълни останалите изисквания", заяви Тимерманс. Анкара все още не е синхронизирала антитерористичното си законодателство със стандартите на Съвета на Европа за спазване на човешките права. Не е предприела също реформа на антикорупционните си закони, защитата на личните данни, съдебното сътрудничество и връзките с Европол. Турция трябва да въведе и биометрични паспорти. "На Турция се дава време до края на годината, за да въведе най-новите биометрични стандарти за паспортите. Дотогава нито един турски гражданин няма да влезе в ЕС без виза, освен ако няма биометричен паспорт с електронни данни за снимката и пръстовите му отпечатъци", обясни Тимерманс. Отпадането на визите за турците и косоварите трябва да бъде одобрено от ЕП и от страните - членки на ЕС.

Чешкият парламент започна дебати за излизане на страната от ЕС заради безвизовия режим с Турция. Дясноцентристката коалиция "Зора" предлага въпросът да бъде подложен на референдум.

НАМЕРЕНИЯ

Турция може да разположи сухопътни войски в Сирия в случай на необходимост, заяви турският премиер Ахмет Давутоглу в интервю за тв канала "Ал Джазира". Той подчерта, че Анкара е готова да предприеме всички мерки за защита на страната както вътре, така й отвъд границите й. Давутоглу подчерта, че Турция "предпочита да действа в рамките на международните споразумения". Две ракети, изстреляни от сирийската територия от "Ислямска държава", паднаха вчера в турския граничен град Килис.

11
2685
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
04 Май 2016 20:30
Решенията нали са с консенсус? Режат ЕК и - толкова...
--------------
Сайтът на Генек
04 Май 2016 20:55

По всичко личи, че ЕК е купена или, което е по-лошия вариант, сама се е продала.
04 Май 2016 21:06
А защо не глобяват Турция за всеки преминал в Европа мигрант?
04 Май 2016 21:12
Кой ще си иде първи?
Чеха или унгареца?
04 Май 2016 21:44
То хубаво глоба, но само ако самият бежанец си избере държава и тя му откаже. А не ЕК да избира кой къде да ходи. Щото богатите държави ще са на далавера.. за тях 250 хил. евра са нищо пара.. обаче за нас.. са много пари.
04 Май 2016 21:47
Ако ще е глоба, трябва да е нещо съобразено със стандарта на дъжавата - например минималната работна заплата. Че сега 250 хил. евра са ужасно много МРЗта.. ужасно много гладни български граждани, само и само за да се угоди на ЕК.
04 Май 2016 21:57
Пак ни будалкат от т. нар. Европейска комисия: от една страна разпределението щяло да бъде според стандарта на страните, а от друга страна "глобата" е твърда сума. Боклуци!

И откъде накъде ще се съгласяваме да ни заселват земите, за които нашите деди са проливали кръвта си?

04 Май 2016 22:05
Аз пак да попитам - защо ние европейците (при това всичките европейци поравно) да сме виновни, че някой си отнякъде искал да дойде да живее в нашите земи? Защо не е виновна държавата, на която е платено да се грижи за него докато той може да се върне в страната си - т.е. Турция в случая?
Защо ние ще плащаме глоба, а не Турция (или друга държава, получаваща помощ от ЕС за бежанци)? По средно 100 души на ден и сега прииждащи в Гърция - това са 25 милиона евро на ден глоба за Турция.
05 Май 2016 08:50
Това е пълно безумие. Оставям настрана турчалята и това каква паплач ще се излее от Анадола. А Косово? На какво основание падат визите за тях? Навсякъде в Западна Европа най-големите главорези са косовски албанци. В Париж албанската мафия контролира трафика на жени. То цялото Косово не се занимава с друго освен с трафик на жени и наркотици! И тези празноглавци ще ги пускат да се разхождат безнаказано!
05 Май 2016 15:19
Според един френски телевизионен репортаж, 250 хил. евро били за отказан бежанец на ден, не еднократно.

05 Май 2016 15:29
Май ще започне отстрел на "бежанци". И на политици.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД