Писмото на съпредседателя на Патриотичния фронт Валери Симеонов до наша сънародничка в Ню Йорк, в което нарича българите в чужбина "безродни капризничещи псевдосънародници", а протестите срещу скандалните промени в Изборния кодекс, които ограничават избирателните им права - "вдигане на патардия", предизвика лавина от гневни реакции.
Българи зад граница изпратиха чрез социалните мрежи отговори до депутата, като се възмутиха от неприемливия му тон и обориха с факти неверните данни, които посочва за изборите в чужбина. "Припомняме на г-н Симеонов, че неговата длъжностна характеристика на практика се изчерпва с това да се вслушва във волята на избирателите, които са де факто негови работодатели. Много българи в чужбина продължават да са данъкоплатци. Както е добре известно, българската диаспора е най-големият инвеститор в бюджета на България с близо 3 млрд. лв. годишно. Каквото и да се плаща за избори в чужбина, ние сме допринесли за нашия справедлив дял", написаха живеещи зад граница.
Говорителят на ЦИК Цветозар Томов също опроверга твърденията на съпредседателя на ПФ, че гласуващите в чужбина излизат суперскъпо на държавата и че секциите в чужбина са прекалено много на брой.
"Протестна мрежа" призова Симеонов да подаде оставка като депутат заради изказването си по телевизия СКАТ: "Стига с тази демокрация и стига с тези права на българите в чужбина!". "Изреченото от народния представител изразява възгледи, отричащи демократичния и правов ред - се казва в искането. - Недопустимо е български депутат да настоява за създаване на законови норми, в които българските граждани се делят на български граждани в България, български граждани в Турция и български граждани някъде другаде по света - в градове с повече или по-малко от един милион жители".
"Стоя зад думите си - обяви Симеонов по телевизия BIT. - Там са 9 човека от Ню Йорк и не мога да разбера за какво пищят. Ще ви кажа всъщност защо. Пищят, защото им е дадена команда от интернационалния соросоидален кръг да вдигат шум и да оказват натиск върху президента. Това е моето мнение". Пред "Дневник" той добави: "Аз не мога да позволя една шепа соросоидчета да ми се мотаят в краката, когато се опитваме да решим важни проблеми." Депутатът нарече протестиращите в Ню Йорк българи "хора, обслужващи обща поръчка срещу несъществуващи проблеми".
Представители на български организации в чужбина вчера връчиха на омбудсмана Мая Манолова петиция от над 6000 подписа срещу ограничаване правото на вот на българите по света. Те са категорични, че сред най-големите недостатъци на Изборния кодекс е отпадането на възможността за автоматично образуване на секции в местата, в които вече е имало такива, каквато опция даваха отменените текстове. Българите в чужбина поискаха от Манолова да внесе жалба в Конституционния съд (КС). "Преди да се възползвам от правомощието си да сезирам КС, ще поискам от Консултативния конституционен съвет да излезе със становище по тях", каза Манолова и обеща да потърси среща с премиера Бойко Борисов, въпреки че официално от него нищо не зависи.
ПИНОКИО НА ДЕНЯ
"Кой Ви пречи на Вас да гласувате, след като в Ню Йорк има дипломатическо представителство, в което можете да го сторите? Случайно да сте чували за откритите до момента на приемането на новия Изборен кодекс 136 секции в Турция,от които влизаха между 60 000 и 100 000 гласа? Случайно да сте чували, че на последните парламентарни избори в САЩ и Канада гласуваха 8000 българи, а другите 200-300 000 браха гъби? Случайно да сте чували, че откриването на една секция струва на обеднелия и оскотял бг данъкоплатец, а не на Вас, между 8000 и 12 000 евро?"
Валери Симеонов, съпредседател на Патриотичния фронт, в писмо до Елена Хамбарджиева
Сметките на Симеонов са неверни и емигрантите ги обориха: "Г-н Симеонов си позволява да говори за сума между 8000 и 12 000 евро за откриване на секция в чужбина. Бихме искали да припомним, че сумата, отделена за организация на изборите в чужбина през 2014 г., възлизаше на 1.8 млн. лв. за 428 секции, което прави около 1700 евро на секция. Половината от тези разходи са за командировка на представител на държавата, които могат да бъдат спестени.."
"Не е вярно, че секциите извън страната досега са били излишно много, тъй като хората не гласуват - написа във "Фейсбук" говорителят на ЦИК Цветозар Томов. - През 2014 г. средният брой гласуващи в секции извън страната надхвърля 300 души, а в страната е по-малък. Най-скъпи са гласовете на хората, гласуващи в подвижни избирателни секции. Ако ще въвеждаме икономически съображения за ограничаването на избирателни права, да започнем ли с тях?"