Пловдив и регионът около града дадоха заявка за най-мащабно жилищно строителство през следващите месеци и изпреварват традиционно най-силно развиващите се досега центрове - София, Варна и Бургас. Това става ясно от последните данни на Националния статистически институт за периода април-март.
Според наблюденията дадените разрешителни през първото тримесечие са за строеж на 143 сгради с 362 жилища в тях. Четири разрешителни по-малко са издадени в София, Бургас се нарежда на трето място - със 124, следван от Варна - със 100 сгради. Макар разликата между София и Пловдив да е малка, градът под тепетата изпревари столицата и се нареди на първо място в България по предстоящи нови градежи.
"Пловдив изключително много напредна през последните две години като развитие. Той се оформя като трети център след София и Бургас. И това се дължи не само на индустриалните и икономически зони, които се развиват бурно в региона", каза Калоян Богданов, маркетинг мениджър на AG Capital. Аутсорсингът и IT бизнесът там според него също имат голям принос в търсенето на имоти. През последните години действително има сериозен ръст на търсенето на жилища под наем и на имоти за покупка. Именно на това търсене са реагирали строителните предприемачи, коментира Богданов. Освен това Пловдив се посещава от много туристи, което мотивира купувачите да се интересуват от сделка с цел инвестиция и последващо отдаване на апартаментите под наем. Фактът, че Пловдив е и Европейска столица на културата през 2019 г. също допринасял за решението на строителните фирми да предложат повече жилищни площи в следващите години. Според статистиката има заявени сериозни намерения за строеж не само на кооперации, но и на еднофамилни къщи.
Сред причините за активизирането на строителите е и фактът, че доста чужди фирми - основно турски и гръцки, развиват бизнес в региона. Гръцки компании дори изнасяли бизнеса си в България именно към Пловдив, което оказало влияние върху поисканите и издадени разрешителни. Според брокерите строителният бум, който се наблюдава в града и в близките населени места, е подобен на този в Бургас отпреди няколко години. В морския град обаче се изграждаха предимно ваканционни комплекси, докато в Пловдив залагат на нови жилища. Заради бурното развитие на индустриалните зони в региона вече има остър недостиг на работна ръка. Заговори се дори, че инвеститори са готови да финансират изграждането на жилища, за да привлекат квалифицирани специалисти и работници.
ПРОГНОЗА
Въпреки прогнозите за сериозен строителен бум в големите градове, данните показват, че е много вероятно темповете на жилищното строителство в бъдеще да започнат да се забавят. Броят на издадените разрешителни в страната отчита доста по-умерени ръстове, предвижда се и строителство на по-малко жилища в сравнение с миналата година. При вдигането на административни сгради като лидер се очертава София. При индустриалните и логистични площи лидер е отново област Пловдив, следвана от Стара Загора и Пазарджик.
Като знам какво е строителството в Бургас сега и преди няколко години, и информацията ми е от първа ръка.
Тази статия ми идва в повече!