:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,779
Активни 466
Страници 24,189
За един ден 1,302,066

Прокуратурата си направи тежка самокритика

Разследва се само дребната корупция, има рязък ръст на оправданите престъпни групи, признава обвинението в годишния си доклад
Само дребните корупционни престъпления биват разкривани и наказвани, като броят на делата за подкуп остава малък. Наказват се предимно дребни рушвети, взети от катаджии. Това е записано в изключително самокритичния годишен доклад за дейността на прокуратурата през 2015 г. Подобни откровения от страна на държавното обвинение не е имало от началото на мандата на Сотир Цацаров, когато беше направен анализ на завареното положение.

Разследващите не могат да се справят с корупцията по високите етажи, тъй като в масовия случай висши чиновници се прикриват зад комисии или други колективни органи, които в крайна сметка взимат решение, обслужващо определен интерес. В самокритичен тон прокуратурата обяснява, че подкупите по пътя далеч не са най-големият проблем на държавата. Едновременно с това е намерено и оправдание за слабите резултати срещу корупцията по високите етажи. "Получаването на самопризнания от лица, разполагащи с влияние и значителни финансови средства, както и ползващи активна адвокатска защита, е практически невъзможно. Свидетелите по корупционните дела обичайно са лица в служебна или друга зависимост от разследваните и не желаят да дават показания. Изискваните документи обикновено се съхраняват в учреждения, ръководени от заинтересувани от изхода на делото лица. Поради това често се отказва или забавя предоставянето им на разследващия орган", пише в доклада.

Наред с трудностите при разследването от прокуратурата отчитат и друга тревожна тенденция за корупционните дела - увеличава се броят на оправданите. Над 1/4 получават оправдателни присъди, като този дял нараства чувствително спрямо 2014 г., когато оправданите са били 15,5%. Тенденцията обаче е почти същата като през 2013 г. - оправдания в 25,8% от случаите, а през м.г. - при 25,3% от делата. Крайната равносметка показва, че през 2015 г. от общо 312 предадени на съд 79 са оправдани. Най-много неуспешни разследвания има Софийската градска прокуратура - 32.

Още по-зле е ситуацията при делата за организираната престъпност. Там оправдателните присъди са отчели рязък скок спрямо предишните две години и вече са 21.1% при 3.6 за 2014 г. и 4.2% година по-рано. Същевременно този тип дела намаляват, но пък се увеличава броят на върнатите от съда обвинителни актове, което добавя още една черна краска към качеството на разследването. Спецпрокуратурата, която отговаря за борбата с организираните престъпни групи, е получила обратно от съда 43 обвинителни акта заради грешки и непълноти, което е 40% от дейността й за цялата година. "Оправданите са се увеличили три пъти - 15, при 5 за 2014 г.", пише в доклада. Тази лоша тенденция е обяснена с широко прокламираната реформа на правителството, която уж трябваше да подобри ситуацията в сектор "Сигурност" - връщането на ГДБОП в МВР от ДАНС, където антимафиотите бяха пратени от кабинета "Орешарски".

"Процесът на структуриране и кадровото укрепване на ГДБОП през 2015 г. са предизвикали и сериозни проблеми при осъществяване на оперативната работа и основната й дейност по разкриване и противодействие на организираната престъпност. Поради това в Специализираната прокуратура не са постъпвали достатъчно на брой материали, като само малка част от получените са били годни за образуване на наказателни производства. Част от тях обаче са били свързани с дребни случаи на квартално разпространение на наркотични вещества, лихварство, компютърни престъпления и др. и не са се отнасяли за тежки форми на организирана престъпност. За дълъг период от време не са докладвани разработки за такива дейности, като трафик на хора, корупция, трафик на наркотици. Не са изпращани материали от цели региони на страната (напр. Варненска и Бургаска област). Едва в края на годината в спецпрокуратурата са започнали да постъпват повече материали и с по-добро качество", пише в доклада.

Общото качество на разследването е лошо. Прокуратурата за пореден път дава негативна оценка за работата на разследващите полицаи и настояват задължително да се въведе изискване да имат юридическо образование.



БЕЗ НАКАЗАНИЕ

Десетки хиляди престъпления за поредна година остават без наказание, става ясно от доклада. През 2014 г. заради изтекла давност бяха прекратени над 40 хил. дела, а през м.г. броят им е намалял с 13%, което значи, че на практика нови близо 30 хил. остават без наказание.
3
2392
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
10 Май 2016 21:28
Прокуратурата си направи тежка самокритика


Вместо да си правят тежка самокритика, да се хващат за работа. Възрастната ми майка, например, три години вече ги чака да схванат, че е станала жертва на имотна измама през 2013 г. Не схващат и това си е.

За незапознатите. Измамник от София прилъгва 80-годишна жена от Варна (майка ми) да му подпише пълномощно с празни редове уж за продажба само на 3 дка, дописва още 50 (съдебна експертиза), прави нескопосна заверка в с. Гороцвет, Разградско, вади у-ния за наследници и преписи от стари решения на поземлена комисия, с които майка ми отдавна не се легитимира, и намира разсеян нотариус да изповяда две сделки (3 дка + 50 дка), без да разбере, че продавачката се легитимира с нотариални актове на свое име, а не с решения на ПК и у-ния за наследници. На всичко отгоре, съставените от нотариуса актове за покупко-продажба гъмжат от грешки, дори названията на представените стари документи са описани погрешно. Купувачът на 3-те дка е лице от София, а на 50-те – майката на измамника, която бързо ги препродава. Следват няколко препродажби в кръг и така на следващата година майката на измамника пак ги купува, но само след седмица ги продава пак. 7-8 месеца след измамата кметът на Гороцвет е осъден за над 100 неприсъствени заверки и освободен предсрочно от длъжност (Присъда №540/2013г. по НОХД №569/2013г., РС-Разград). Н-к служба земеделие вече е дала показания, че не съхраняват в оригинал решенията на ПК, от които са издали "преписи".
11 Май 2016 10:58
Самокритика на прокуратурата означава присъди - по 9, по 12, по 15 години. Всичко друго е насърчаване на корупцията.
11 Май 2016 13:35
Самокритика на прокуратурата означава присъди - по 9, по 12, по 15 години. Всичко друго е насърчаване на корупцията.


Ай ся, от едната крайност в другата. И условните присъди вършат хубава работа – особено за "лица, разполагащи с влияние и значителни финансови средства", плюс възстановяване на нанесените щети, които най-често са финансови.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД