На сутрешната среща с премиера в парламента партия АБВ странно беше пропусната. На сбирката бяха ГЕРБ, ПФ, ДБГ и дори министрите Румяна Бъчварова и Петър Москов. |
Постъпката на АБВ изненада всички с изключение на премиера, който хладнокръвно прие оставката. ГЕРБ, РБ и ПФ изригнаха и засипаха с критики и обидни квалификации доскорошните си партньори. Всички обаче бяха единодушни, че засега няма опасност от предсрочни избори. На въпрос на "Сега" дали оставката ще доведе до падане на кабинета, премиерът отсече лаконично: Не!
Досега управляващата коалиция имаше 125 гласа, след като ДСБ и гражданската квота на РБ обявиха, че излизат в опозиция - 83 на ГЕРБ, 18 на ПФ, 13 на останалите от Реформаторския блок (РБ) и 11 от АБВ. Сега тя ще разполага със 114. ГЕРБ отдавна разчита на "тематични коалиции" по различни въпроси с ДПС, БДЦ, "Атака" и независимите депутати, така че не е изключено и в бъдеще да предпочете този вариант.
Ситуацията още повече се заплита от категоричния ултиматум на Патриотичния фронт, че ако не бъде отхвърлено президентското вето върху Изборния кодекс, той също ще оттегли подкрепата си за кабинета.
Драматичният сюжет започна във вторник сутринта, когато в парламента трябваше да се проведе среща за Изборния кодекс между Борисов с лидерите на ПФ Валери Симеонов и Красимир Каракачанов. На нея неочаквано се появиха и представители на "Движение България на гражданите" (ДБГ), както и министърът от ДСБ Петър Москов. АБВ обяви, че е обидно да не я поканят, и използва това за повод да се оттегли от управлението. Зам.-председателят на партията Румен Петков съобщи, че Националният съвет е взел единодушно решение да предложи на предстоящия конгрес на 16 май да гласува изтеглянето на кадрите на АБВ от властта. Като причини той посочи липсата на диалогичност от страна на ГЕРБ и силовият начин, по който управляващата партия налага решения. "Говорим не за несходство в характерите, а за генерални политически различия, които ГЕРБ задълбочава", каза той и добави, че начинът, по който се управлява, е вреден за страната. Като конкретни поводи за недоволството им той изтъкна действия на енергийния министър Теменужка Петкова, която водела тайни преговори с американската компания "Уестингхаус" за АЕЦ "Белене", становището на финансовия министър Владислав Горанов срещу законопроекта за ветераните от войните, внесен от АБВ, и отхвърлянето на много от предложенията им в Изборния кодекс. Лидерът на АБВ Георги Първанов препоръча на премиера да направи сериозен ремонт на кабинета и дори конкретизира кой трябва да бъде сменен - икономическият министър Божидар Лукарски, военният Николай Ненчев и здравният Петър Москов, които се провалили с реформите. Социалният министър Ивайло Калфин не дочака конгреса на АБВ и още вчера подаде оставка.
Всичко това отприщи гнева на доскорошните коалиционни партньори. "Много смешно е това", възкликна съпредседателят на ПФ Валери Симеонов пред "Сега". Според него АБВ си търси повод да напусне управляващото мнозинство, тъй като изборът на приятелски настроената към тях Корнелия Нинова за лидер на БСП им дава "възможност да се прегърнат". Другата причина била желанието им "да натрупат медийни плюсове", като се изтеглят от мнозинството, преди евентуално да го направи ПФ. Според Симеонов няма повод за тревога, че кабинетът "Борисов" остава без мнозинство в парламента. "На правителството не му трябва на всяка цена мнозинство от 121 гласа. За да бъде свалено правителството, трябва да има вот на недоверие, а такъв не виждам да има", обясни националистът. Той уточни, че подкрепата на ПФ за управлението зависи от гласуването по президентското вето върху Изборния кодекс. На срещата сутринта Симеонов доста смекчи тона спрямо ГЕРБ и обяви, че предложенията й са разумни.
Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов също смята, че ще се намери компромис с ПФ, и остро разкритикува АБВ и РБ. "ПФ се държи най-коректно с подкрепата си, която дава за правителството. Те нямат министри, които да са ги поставяли като условие да оттеглят или да дават подкрепата си. Не като някои други наши коалиционни партньори, които от 23 народни представители ние реално можем да разчитаме на 13 и това е видно от последните няколко месеца след ексцентричните изказвания на някои, които решиха да си поставят лични политически цели", посочи Цветанов. Той също свърза действията на АБВ с конгреса на БСП и намерението да се дестабилизира страната. Но вмъкна и нов елемент: "Нека да си припомним, че само преди няколко седмици започнаха проучванията за добив на нефт и газ в Черно море. И знаете какво алармира премиерът точно преди месец и половина - че по всяка вероятност на база на това политическо решение и продължаването за подобни добиви на газ и на нефт в Черно море може да се очакват политически трусове в страната". Попитан дали е възможно заради тези проучвания да падне правителството, както това се е случило с първия кабинет на Борисов по неговите собствени думи, Цветанов заяви: "Убеден съм, че няма да се повтори".
От ДБГ както обикновено се заклеха във вярност на премиера Борисов. "Не мисля, че оставката на един министър ще разклати правителството. Дори е по-добре, че един ляв министър напуска правителството. Сметките показват, че и без АБВ правителството си има нужното мнозинство", прогнозира зам.-шефът й Настимир Ананиев. Найден Зеленогорски пък заяви, че като дясна формация РБ отдавна се чувствал некомфортно да участва в едно правителство с лявата АБВ и сега бил облекчен. Според него след напускането на АБВ много депутати, които не са подкрепяли кабинета, ще преразгледат позицията си.
"Докато Бойко рекетираше ДБГ и ПФ със заплахи за оставка... се видя колко струват и останалите му партньори. Че тази работа не става, се видя отдавна. И отдавна се подготвяме за този момент. Но можеше навреме... Развалиха ми семейната отпуска", написа във "Фейсбук" лидерът на ДСБ Радан Кънев.