:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,453
Активни 496
Страници 23,863
За един ден 1,302,066

АБВ хвърли кабинета "Борисов" в ръцете на плаващо мнозинство

Още преди да е изстинала оставката на социалния министър Ивайло Калфин, ГЕРБ и ПФ засипаха с критики и обидни квалификации довчерашния си коалиционен партньор
СНИМКА: БГНЕС
На сутрешната среща с премиера в парламента партия АБВ странно беше пропусната. На сбирката бяха ГЕРБ, ПФ, ДБГ и дори министрите Румяна Бъчварова и Петър Москов.
Напрежението в управляващата коалиция заради Изборния кодекс доведе до неочакван обрат. Докато ГЕРБ, РБ и ПФ спореха да се подкрепи ли ветото на президента, АБВ обяви, че оттегля подкрепата си за правителството, а социалният министър Ивайло Калфин светкавично подаде оставка. Така премиерът Бойко Борисов ще трябва да управлява с правителство на малцинството.

Постъпката на АБВ изненада всички с изключение на премиера, който хладнокръвно прие оставката. ГЕРБ, РБ и ПФ изригнаха и засипаха с критики и обидни квалификации доскорошните си партньори. Всички обаче бяха единодушни, че засега няма опасност от предсрочни избори. На въпрос на "Сега" дали оставката ще доведе до падане на кабинета, премиерът отсече лаконично: Не!

Досега управляващата коалиция имаше 125 гласа, след като ДСБ и гражданската квота на РБ обявиха, че излизат в опозиция - 83 на ГЕРБ, 18 на ПФ, 13 на останалите от Реформаторския блок (РБ) и 11 от АБВ. Сега тя ще разполага със 114. ГЕРБ отдавна разчита на "тематични коалиции" по различни въпроси с ДПС, БДЦ, "Атака" и независимите депутати, така че не е изключено и в бъдеще да предпочете този вариант.

Ситуацията още повече се заплита от категоричния ултиматум на Патриотичния фронт, че ако не бъде отхвърлено президентското вето върху Изборния кодекс, той също ще оттегли подкрепата си за кабинета.

Драматичният сюжет започна във вторник сутринта, когато в парламента трябваше да се проведе среща за Изборния кодекс между Борисов с лидерите на ПФ Валери Симеонов и Красимир Каракачанов. На нея неочаквано се появиха и представители на "Движение България на гражданите" (ДБГ), както и министърът от ДСБ Петър Москов. АБВ обяви, че е обидно да не я поканят, и използва това за повод да се оттегли от управлението. Зам.-председателят на партията Румен Петков съобщи, че Националният съвет е взел единодушно решение да предложи на предстоящия конгрес на 16 май да гласува изтеглянето на кадрите на АБВ от властта. Като причини той посочи липсата на диалогичност от страна на ГЕРБ и силовият начин, по който управляващата партия налага решения. "Говорим не за несходство в характерите, а за генерални политически различия, които ГЕРБ задълбочава", каза той и добави, че начинът, по който се управлява, е вреден за страната. Като конкретни поводи за недоволството им той изтъкна действия на енергийния министър Теменужка Петкова, която водела тайни преговори с американската компания "Уестингхаус" за АЕЦ "Белене", становището на финансовия министър Владислав Горанов срещу законопроекта за ветераните от войните, внесен от АБВ, и отхвърлянето на много от предложенията им в Изборния кодекс. Лидерът на АБВ Георги Първанов препоръча на премиера да направи сериозен ремонт на кабинета и дори конкретизира кой трябва да бъде сменен - икономическият министър Божидар Лукарски, военният Николай Ненчев и здравният Петър Москов, които се провалили с реформите. Социалният министър Ивайло Калфин не дочака конгреса на АБВ и още вчера подаде оставка.

Всичко това отприщи гнева на доскорошните коалиционни партньори. "Много смешно е това", възкликна съпредседателят на ПФ Валери Симеонов пред "Сега". Според него АБВ си търси повод да напусне управляващото мнозинство, тъй като изборът на приятелски настроената към тях Корнелия Нинова за лидер на БСП им дава "възможност да се прегърнат". Другата причина била желанието им "да натрупат медийни плюсове", като се изтеглят от мнозинството, преди евентуално да го направи ПФ. Според Симеонов няма повод за тревога, че кабинетът "Борисов" остава без мнозинство в парламента. "На правителството не му трябва на всяка цена мнозинство от 121 гласа. За да бъде свалено правителството, трябва да има вот на недоверие, а такъв не виждам да има", обясни националистът. Той уточни, че подкрепата на ПФ за управлението зависи от гласуването по президентското вето върху Изборния кодекс. На срещата сутринта Симеонов доста смекчи тона спрямо ГЕРБ и обяви, че предложенията й са разумни.

Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов също смята, че ще се намери компромис с ПФ, и остро разкритикува АБВ и РБ. "ПФ се държи най-коректно с подкрепата си, която дава за правителството. Те нямат министри, които да са ги поставяли като условие да оттеглят или да дават подкрепата си. Не като някои други наши коалиционни партньори, които от 23 народни представители ние реално можем да разчитаме на 13 и това е видно от последните няколко месеца след ексцентричните изказвания на някои, които решиха да си поставят лични политически цели", посочи Цветанов. Той също свърза действията на АБВ с конгреса на БСП и намерението да се дестабилизира страната. Но вмъкна и нов елемент: "Нека да си припомним, че само преди няколко седмици започнаха проучванията за добив на нефт и газ в Черно море. И знаете какво алармира премиерът точно преди месец и половина - че по всяка вероятност на база на това политическо решение и продължаването за подобни добиви на газ и на нефт в Черно море може да се очакват политически трусове в страната". Попитан дали е възможно заради тези проучвания да падне правителството, както това се е случило с първия кабинет на Борисов по неговите собствени думи, Цветанов заяви: "Убеден съм, че няма да се повтори".

От ДБГ както обикновено се заклеха във вярност на премиера Борисов. "Не мисля, че оставката на един министър ще разклати правителството. Дори е по-добре, че един ляв министър напуска правителството. Сметките показват, че и без АБВ правителството си има нужното мнозинство", прогнозира зам.-шефът й Настимир Ананиев. Найден Зеленогорски пък заяви, че като дясна формация РБ отдавна се чувствал некомфортно да участва в едно правителство с лявата АБВ и сега бил облекчен. Според него след напускането на АБВ много депутати, които не са подкрепяли кабинета, ще преразгледат позицията си.

"Докато Бойко рекетираше ДБГ и ПФ със заплахи за оставка... се видя колко струват и останалите му партньори. Че тази работа не става, се видя отдавна. И отдавна се подготвяме за този момент. Но можеше навреме... Развалиха ми семейната отпуска", написа във "Фейсбук" лидерът на ДСБ Радан Кънев.
23
7191
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
10 Май 2016 20:02
Борисов: Правителството/на Орешарски/ е заложник на „Атака"

СЕГА правителството на Борисов е заложник на Атака 2.
10 Май 2016 22:05
"Докато Бойко рекетираше ДБГ и ПФ със заплахи за оставка... се видя колко струват и останалите му партньори. Че тази работа не става, се видя отдавна. И .... т.н.

Не ми се цитираше целия пасаж на Раданчо. Сега вече, настина става интересно. Да, колегата по-горе, правилно е посочил, че Атака ще има важна роля при евентуално гласуване на вот на недоверие към кабинета. Аз обаче, много искам да видя в една такава ситуация как ще гласуват Радан и сие от ДСБ!
10 Май 2016 22:17
То и самото АБВ се хвърли в дълбокото, а не само да хвърлила управляващото мнозинство.
Съзнват риска от невлизане в парламета следващ път, но ако сега не го сторят утре ще го обвинят в притурка на ГЕРБ.
В същото време имат шанс да закачат нещо от съвземаща се БСП при скорошни избори. Тънки едни такива сметки се въртят си мисля.
С Корнелия са си близки по манталитет и душа, та поне до коалиция ще го докарат.

Ще е вапцаница отсекъде, но за български политик не бих проронил сълза при никой случай - всичките са за публично обесване, според мен.
10 Май 2016 22:20
На въпрос на "Сега" дали оставката ще доведе до падане на кабинета, премиерът отсече лаконично: Не!


Австрийският канцлер подаде оставка, защото негов съпартиец загуби президентските избори.
10 Май 2016 22:37
Австрийският премиер подаде оставка, защото негов съпартиец загуби президентските избори.

Ако обичаш, това го напомни на Нинова след президентските избори.
10 Май 2016 22:41
От нашите политици по-нагли няма. Румънският премиер подаде оставка заради трагедия в дискотека. Ще напомня и на Нинова, когато му дойде времето.
10 Май 2016 22:41
Ако обичаш, това го напомни на Нинова след президентските избори.


Нинова премиер ли ще става?
или премиерската оставка не е така важна като партийната?
10 Май 2016 22:43
Нинова премиер ли ще става?

Не, съпартиецът й (който и да е той) ще загуби президентските избори.
10 Май 2016 22:49
Нинова премиер ли ще става?

Не, съпартиецът й (който и да е той) ще загуби президентските избори.

Ако ви зареже батко ви Боко, ще видиш ти как и премиер ще стане, и съпартиецът й ще спечели президентските избори.
10 Май 2016 22:51
Ако ви зареже батко ви Боко, ще видиш ти как и премиер ще стане, и съпартиецът й ще спечели президентските избори.

Ще, ще.
10 Май 2016 23:32
ГЕРБ отдавна разчита на "тематични коалиции" по различни въпроси с ДПС, БДЦ, "Атака" и независимите депутати
................................................


авторите на дописката може ли да посочат къде е тази "тематична коалиция" с Атака.

После що сме били след Ботсвана и Бурунди по медийна свобода и обективност.


11 Май 2016 00:18
Не, съпартиецът й (който и да е той) ще загуби президентските избори.

И?!
Какво следва от това по сбърканата ти логика?!
11 Май 2016 05:14
Не, съпартиецът й (който и да е той) ще загуби президентските избори.

И?!
Какво следва от това по сбърканата ти логика?!

Нищо не следва.
Логиката на Герб са обърканите мисли на един объркан индивид от село Банкя.
11 Май 2016 08:49
...На нея неочаквано се появиха и представители на "Движение България на гражданите"...


Много плитко, бе. Тия наистина ли си мислят, че всичката публика е от балъци? Как така на политическа среща неочаквано някой се появява без покана?
11 Май 2016 10:18
Не е конституционно правилно Симеонов да се изживява като нормотворец на ИК.Щом ске е кллел в тази конституция, следва да я спазва а не да погазва нейните норми.Потварям за кой ли път, че чл.84, т.1 от този Основен Закон-Конституцията от 1991 - не предвижда Народното събрание да приема и изменя кодексите. Визирани са само ЗАКОНИТЕ, подлежащи на приемане и изменение г-н Симеонов от РБ!! Същото положение, когато НС измевяше и преимаше кодекси беше по време на престъпния комунистически режим, който Симеонов сякаш иска да реанимира безусловно. Ако продължава по този път, ще бъде признат официално за престъпник?! И да не си въобразява, че като подкрепя Бойко Борисов в същност е против Волен Сидеров, защото май че само на този клон е кацнал.Ако РБ действително напуснат този формат на МС, логичното е за се очаква обединенто им с Атака.Да, ама Волен Сидеров няма да посмее да се събере отново с Капка и ще предпочете да остане верен на младото си гадже Деница. Нали знаете онзи лаф: "На стар вълк младо агне се полага!"
11 Май 2016 10:20
Вместо РБ по-горе да се чете ПФ-патриотечния фронт
11 Май 2016 10:55
"Нека да си припомним, че само преди няколко седмици започнаха проучванията за добив на нефт и газ в Черно море. И знаете какво алармира премиерът точно преди месец и половина - че по всяка вероятност на база на това политическо решение и продължаването за подобни добиви на газ и на нефт в Черно море може да се очакват политически трусове в страната"

кви са тези добиви на газ и нефт, за които мутолеви цецо и защо средствата за масово осведомяване масово мълчат за този успех?
11 Май 2016 11:35
Потварям за кой ли път, че чл.84, т.1 от този Основен Закон-Конституцията от 1991 - не предвижда Народното събрание да приема и изменя кодексите.
Визирани са само ЗАКОНИТЕ, подлежащи на приемане и изменение г-н Симеонов от РБ!!

Има логика в това, което пишете, Pacem. Обаче доколкото и двете понятия - кодекс и закон - са нормативни актове, които уреждат обществени отношения, поддаващи се на трайна уредба както е определено в Закона за нормативните актове (ЗНА), то можем да приемем, че посочената от Вас разпоредба се отнася и за кодексите. Още повече че в Конституцията правният термин "кодекс" не се споменава в текстовете на разпоредбите - пише "Конституцията и законите на Република България".
Само да спомена, че разликата между кодекс и закон се състои в това, че макар и двете понятия да са нормативни актове, уреждащи обществени отношения, кодексът урежда обществени отношения, предмет на цял един клон на правната система или на обособен негов дял.
11 Май 2016 11:48
"Същото положение, когато НС измевяше и преимаше кодекси беше по време на престъпния комунистически режим, който Симеонов сякаш иска да реанимира безусловно."

В отм. Конституция на НРБ, от 1971 г. понятието "кодекс" не се среща. Нещо повече: в чл. 17 от отменената Конституция на НРБ, който е уреждал именно функциите на Народното събрание тогава няма такъв текст, аналогичен на текста на чл. 84, т. 1 от действащата Конституция на Република България. По нататък в чл. 24 пише, че след като НС приеме закон, той се подписва от председателя и секретаря на НС и се обнародва в ДВ.
Чл. 25 разпорежда, че само Народното събрание има право да решава дали са спазени всички изисквани от Конституцията условия за издаване на един закон и дали той не противоречи на Конституцията. Тази разпоредба може би се доближава до текста на чл. 84, т. 1 от Конституцията на Република България.

11 Май 2016 13:39
Както не оправдавах действията на ДСБ, същото и сега за АБВ. Не съм симпатизант на ГЕРБ, но като си се хванал на хорото, играеш докрай.
Другото са игрички, неморално ми е някакси, да черпиш с пълни шепи от властта, а после, ритник на партньора и да го оставиш на вълците.
Но то политиката си е неморална работа, така или иначе.
11 Май 2016 15:22
Струва ми се, че създалата се ситуация е изработена от отчаяните вождистки напъни на ГоцЭ. Ясно е на всеки, че АБВ не можа да създаде силни структури по места. В момента електоралната им тежест е под 2%. При следващи парламентарни избори АБВ (и Седефчов) казват аривидерчи власт. За това сега се играе ва банк - протяга се ръка на БСП, за да се събори правителството, като срещу това се получават хубави обещания, че евентуално може да има общ кандидат президент (еле Калфин) и така отчаяното проектче на екс-президента ще продължи да мъждука, същевременно се получава достъп до електоралната маса на БСП и ДПС, с които Първака има стара любов. Чудя се освен турците, платените роми и твърдият електорат на БСП кой друг ще се полъже. Единственият шанс е тежка и отчаяна медийна кампания контра всичко - контра ГЕРБ, РБ, ДСБ, контра НАТО, контра ЕС, контра Обама (нищо, че до края на година отива да пише мемоари), контра Меркел, контра международното положение и световния империализъм. В следващите месеци дежурните ДПС медии ще ни заливат с много помия.
11 Май 2016 16:52
Лудо- младо, има логика в това, което сте написал,
11 Май 2016 17:28
Не е конституционно правилно Симеонов да се изживява като нормотворец на ИК.Щом ске е кллел в тази конституция, следва да я спазва а не да погазва нейните норми.Потварям за кой ли път, че чл.84, т.1 от този Основен Закон-Конституцията от 1991 - не предвижда Народното събрание да приема и изменя кодексите. Визирани са само ЗАКОНИТЕ, подлежащи на приемане и изменение г-н Симеонов от РБ!!

Колко още пъти ще повтаряш тази глупост?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД