:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,032
Активни 667
Страници 15,597
За един ден 1,302,066

Бизнесът алармира, че липсват кадри за 170 професии

МОН все още няма визия как професионалното образование да стане по-привлекателно
Недостигът на кадри със средна квалификация за около 170 професии се задълбочава, поради което близо 65% от родния бизнес едва успява да си намери нужните служители. За това алармираха вчера работодатели след среща с просветния министър Меглена Кунева, на която представиха предложенията си за развитие на професионалното образование у нас.

Данните са от становище на БСК за проблемите и перспективите пред професионалното обучение. Според него професиите, за които все по-трудно се намират хора, са оператори на машини и съоръжения, техници, технолози, механици, монтьори, заварчици, стругари, шофьори, кранисти, готвачи и др. Дефицитът е най-осезателен в добивната, химическата, металургичната, дървопреработващата и хранително-вкусовата промишленост, машиностроенето, строителството, хотелиерството и др. Регионите пък, които страдат най-много от липса на кадри със средно професионално образование, са Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Ямбол и Благоевград.

От БСК смятат, че план-приемът на ученици в професионалните гимназии е неефективен, тъй като не е обвързан с потребностите от квалификации по места. Такава система, която да прогнозира нуждата от различни видове кадри, пък изобщо липсва. Затова оттам призовават приемът да се регулира, за да спре неоправданото увеличаване на паралелки в езиковите гимназии, както и закриването на професионални паралелки с развита материална база и с доказан капацитет за обучение по важни за индустрията професии. Друг проблем, според работодателската организация, е липсата на политики за ранно кариерно ориентиране с цел привличане към професионалното обучение на застрашените от отпадане ученици. "Няма адаптирана към потребностите на учениците информационна система с база данни за структуроопределящите предприятия в регионите", обобщават от БСК.

След срещата стана ясно, че МОН все още няма концепция какво точно да се промени в професионалното образование, за да стане то привлекателно за младежите и да отговори на потребностите на трудовия пазар. На въпрос на "Сега" какви конкретни промени ще има в сектора и кои идеи на бизнеса се подкрепят от ведомството й, Кунева отговори лаконично, че все още не се е събрала работната група, която да обсъди предложенията и да изготви големите промени в закона за професионалното образование. Засега от министерството са предложили малки поправки, синхронизиращи закона с новоприетия училищен закон.

Министърът обеща да изпълни дълго бавеното законово задължение за приемане на списък на защитените от държавата професии, без обаче да посочи кои ще са тези професии. Според шефа на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев вече имало съгласие, че освен защитени професии, трябва да има и държавни стипендии за дефицитните специалности като заварчици, оператори на машини и др. Кунева обаче препоръча да не се избързва със съгласията, тъй като все още не са обсъдени всички предложения от различните страни.



ЗАСТАРЯВАНЕ

Задълбочава се тенденцията на "застаряване" и феминизиране на преподавателския състав в професионалното образование - за 15 г. броят на младите учители до 34 г. е намалял от 23% на около 8%, а в следващите 7-10 г. ще се пенсионират над 50% от учителите в професионалните гимназии, констатират от БСК. Оттам посочват, че базовата теоретична и практическа подготовка на преподавателите е остаряла и неактуализирана, липсват познания за нови техники и технологии. Няма и регламент за задължителна периодична квалификация на учителите, особено на тези по специални предмети.
49
6175
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
49
 Видими 
12 Май 2016 19:53
Кадри от 170 професии алармират, че бизнесът не плаща. И емигрират.
12 Май 2016 20:20
"Бинесът" отива в училищата, и започва пропаганда сред осмокласниците.
Дават им стипендии да завършат техникум (да речем по 200 лева месечно през учебната година, през лятната ваканция стаж в предприятието да речем за по 400 лева на месец).
След завършване - работа 5 години в предприятието на "бизнесмена". Ако се прекрати договора от страна на младежа, плаща неустойки до размера на похарчената за него сума, плюс 10% годишна лихва.
Толкова е просто.
12 Май 2016 20:27
Бизнесът алармира
смешници. като имате проблем, направете съответните професии привлекателни! как? откакто са измислени банковите ноти, това не би трябвало да е проблем. имате змии в джобовете? това си е ваш проблем. престанете да вдигате аларма.
нужните служители
това пък ще да е евфемизъм за негри-роби... като онези завалии от ораново. примерно.
12 Май 2016 20:44
С думи прости. Случайно попаднах на информация какво представлява сертифицирането на заварчик в една далечна страна. Ами, то си е 3000 долара и година обучение. За да има такива кадри в България трябва някой да инвестира. Къде ще се намерят подобни млади хора да инвестират една година учене (да не говорим за пари) при условие, че възвращаемостта е съмнителна? Затова не става.
12 Май 2016 20:52
Ама те са работодатели, не са заплатодатели.
Помня че по тази тема, която мине не мине време, се появява на хоризонта, аз съм давал най-малко три пъти мнение, но този път ще си го спестя.
12 Май 2016 21:07
Сухарът ме е изпреварил. Да върви бизнеса в Сирия, Ирак. Като не може да осигури работа на хората тук. Извратени.
12 Май 2016 21:07
Сухарът ме е изпреварил. Да върви бизнеса в Сирия, Ирак. Като не може да осигури работа на хората тук. Извратени.
12 Май 2016 21:13
Езиковите паралелки в този вариант са безмислени. Те са имали смисъл когато е имало малко елитни гимназии с цел подготовка на отлчиници и интересуващи се от литература, например. По онова време западният език е почвал от 7 клас с два пъти по-малко часове.
Днес общообразователната подготовка включва от 2 клас до 8 клас часове колкото подготвителния клас.
Т.е. цяла Бълагрия е завършила подготвителн клас в края на 8 клас сега и без езикова гимназия!!!
Но ниво няма!
Защото е сбъркана цялата система.
Измамата се контролира от фирми за чужди езици, които са "купили" цялата образователна система. До шушка са я ошушкали!
Няма изход!
12 Май 2016 21:28
"Бинесът" отива в училищата, и започва пропаганда сред осмокласниците.
Дават им стипендии да завършат техникум (да речем по 200 лева месечно през учебната година, през лятната ваканция стаж в предприятието да речем за по 400 лева на месец).
След завършване - работа 5 години в предприятието на "бизнесмена". Ако се прекрати договора от страна на младежа, плаща неустойки до размера на похарчената за него сума, плюс 10% годишна лихва.
Толкова е просто.


Не е толкова просто, щото в училищата има техника от 70-те, на която да си обучават учениците. А и даскали стават главно хора, които не могат друго или го приемат за нещо временно. Старите си започнаха дребен бизнес отдавна. Та бизнесът ще трябва първо училища да си направи и чак после твоите неща.
12 Май 2016 21:34
Koe ли му е на кучето наред, че и образованието да му е отпред...По принцип има решение, както го е казал и Fantata горе, аз имам познати които от учители в България се преквалифицираха на мебелисти, водопроводчици и строители в Канада. Направиха си фирми и преживяват нелошо, финансово се мерят със един среден вишист - пак в Канада. Парите,които сега правят са несравними с учителската им заплата у нас. Въобще на Запад , по мое впечатление, занаятите са атрактивни, защото практикуващите ги а/ печелят от млади, от 18 годишни, а не чакат да станат PhD na 30, b/ изглеждат по достъпни, усвояването им на начално ниво е лесно с/ дават самостоятелност в работата, не си толкова зависим от иерархии и началници и парите са повече от прилични, ако си добър майстор. Има едно НО, както винаги и май неприложимо за у нас: има учене, сертификация, много строго, със брой часове на различни нива за да се дигнеш на следващото, има много проверки на независим оторизиран държавен орган, кой какво прави, качествено ли го прави и има ли сертификация за това, което прави; има професионални организации със задължително членство и , мисля, опреснителни курсове задължително през някакво време. И никаква, ама никаква липса н амлади хора, които искат да отидат в занаятите, защото добре се печели.
12 Май 2016 23:36
При икономическо пространство, населявано от над 500 млн. да се жалваш, че липстват кадри, значи, че няма какво да им предложиш. Ако под кадри се има предвид желаещи да работят ангария - може би бизнесът е прав!
12 Май 2016 23:41
Зад кадър са останали кадрите. Обаче пък бизнесмени за всичките тези 170 професии има. Партията ги роди (почна ги 44-та), отгледа и възмъжа да са таман топли готови за новия строй. Ей на и Корнито очувала един бакалавър.
12 Май 2016 23:49
Бизнесът алармира

Тц, тц, тц. А га едоха кифтетата, ни риваха
13 Май 2016 00:41
Те в МОН по принцип си нямат идея за нищо, но и бизнесът не остава много по-назад. Той трябва да каже какви кадри ще му трябват след 5-10 години, а не в момента, защото подготвянето на кадри не е като приготвенето на кафе. Само че повечето фирми нямат планиране за толкова напред.
13 Май 2016 04:04
Аз като гледам обявите се търсят сервитьори, готвачи и продавачи. Бе къде е тоз бизнес, дето търси инженери и за какво са му?! Като гледам що специалности са изредили.., то направо да си помислиш, че за една нощ някой е върнал разрушените заводи от соца?! Ама отварям очи и нищо такова не виждам. Сина ми е завършил химически техникум като средно, точно за оператор. Вече 10 години подава документи в Лукойл, последно назначиха трима, но той не успя. С висше Финанси работи като продавач, но последно беше напуснал работа и въпреки големия му стаж и образованието, пак не го взеха в Мтел. Бизнеса продава фасони, защото има 1 милион безработни. И излъга, че като му намалят данъците, ще открие работни места, пък ги закри. До 2009-та всички бяха хубави и кадри не липсваха. Сега всички са лоши.
13 Май 2016 04:30
неоправданото увеличаване на паралелки в езиковите гимназии,



Ей тука ги стяга чепикът - да ликвидираме и езиковото образование у нас, опитите не спират от години.
И какво му пречи на "бизнеса" ползването на чужди езици? А "бизнесът"... извинете, какъв бизнес?
Този ли "бизнес", дето плаща по 300 лв. месечно за утилизация на боеприпаси? Стругарите и шлосерите с познания по чужди езии надали ще се юрнат да обслужват онова, което тук имаме като "бизнес".

Езиковата гимназия не попречи на моите съученици да станат инженери, лекари, адвокати, а на определен етап им помогна да духнат колкото се може по-далеч от българския "бизнес" и да си намерят хляба и късмета другаде.
13 Май 2016 04:39
Само от вишисти и гении нагоре останаха в тая България и пак нема оправия. Кадърни навсякъде, специалисти по всичко, има 3000 свободни места за мильовци незаети и младите бегат като зайци от таз цъфнала, прекрасна райска страна ... мани, мани
13 Май 2016 07:21
На БСК и КРИБ вече "бизнес" ли му викат
13 Май 2016 07:25
да ликвидираме и езиковото образование у нас, опитите не спират от години.

Споко де. Ликвидирано е. Чрез Закона за училищното образование на госпойца Дамянова и прилежащите му документи - часовете по чужд език в бившите езиковии гимназии са намалени с над 300 с аргумента, който искал да учи език, да го учел в часовете по ЗИП. Толку. Таз територия няма нужда от образовани и мислещи хора, всъщност - изобщо няма нужда от сегашните хора. И с бързите "реформи" в последните две години във всички сфери - образование, здравеопазване, култура, социална политика и пр., по инициатива на РъБъ основно в качеството й на управляваща опозиция бързичко, бързичко ще се оголи..
13 Май 2016 07:26
Останалото ще го довършат "мигрантите".
13 Май 2016 08:35
Ма то решението е готово. Днес в DIe Welt се оплакват как милиони немци работят не по специалноста си и са свръхквалифицирани за това което правят. Ето специалисти, че и милиони. Да дадем работа на немците.

А дано, ама надали!
13 Май 2016 08:41
Бизнесът обаче не иска да дава той стипендии, да участва в образователните програми и да планира какви кадри ще му трябват след 2-3-4-5години. Те искат кадри днес, а за след години - държавата да планира, държавата да раздава стипендии, държавата да ги подготви, пък бизнесът може и да няма нужда от тях!
13 Май 2016 08:45
Представянето на гледната точка е малко нескопосно, но в този случай "алармиращите" като цяло са прави. Образователната политика е безумна. Висше образование с профил "детска, начална педагогика" и от сорта макар и с други думи започват десетина хиляди годишно, като "работа по специалността" има за 1 от 20. Съвсем подобна е картинката за набедени икономисти със "специалности" наподобяващи като звучене "държавно управление", "финанси, застраховане, банково дело..." или нещо подобно. Армии от социолози, политолози, европеисти, еколози и "еколози", че и юристи и "юристи"....нямат никакъв шанс за реализация на знания и "знания" нито у нас нито по света. Пилеенето на средства за ненужно образование е по-малкия проблем, разбиването на част от живота на млади хора с фалшиви илюзии е по-големия.
И с езиковите гимназии е същата работа. В София, такива без кавички (и не без уговорки) са по-малко от пръстите на двете ръце, в останалата част на България са още толкова. Другото са набедени с рекламна цел кукички за ловене на шаранчета, нямащи нито преподавателски нито ученически потенциал за такива работи.
13 Май 2016 08:49
а за след години - държавата да планира, държавата да раздава стипендии, държавата да ги подготви, пък бизнесът може и да няма нужда от тях!

Нищо подобно няма да прави държавата. Държавата закрива държавното средно и висше образование с последните промени в Закона за училищното и Закона за висше образование, както и с ред ПМС- и РМС-та от последните седмици. Време беше българските граждани да го осмислят и осъзнаят последиците от случващото се в момента. Но... по национална традиция това ще се случи пет минути след като яйцето е излязло от отвърстието. Когато вече ще е късно.
13 Май 2016 09:59
Привет,
Ще обясниш ли защо да се закрива? То сега вярно, че 50% от абитуриентите отиват да учат на запад.

Предварително благодаря.
13 Май 2016 10:11
Недостигът на кадри със средна квалификация за около 170 професии се задълбочава, поради което близо 65% от родния бизнес едва успява да си намери нужните служители.
Ми имаше едни криви там на търсене и предлагане, едни точки на равновесие, имаше и едни теории, че Пазарът е по-добър стопанин от държавата.

Ся да не се окаже, че пак Лошия стопанин трябва да бърше задниците на великите Бизнесмени и на Пазарната икономика?

13 Май 2016 10:49
Абе, че много "бизнесмени" не са цвете за мисисане - ясно. Ама и че много от тях имат за какво да мрънкат - също е вярно. Не слагайте всички в един кюп.

Доста големи бизнеси около Пловдив направиха контакти с Техническия университет - клон Пловдив и техникумите, буквално за да си плащат, за да им подготвят кадри - предложиха модерни програми, стажове, реализация. И с какво се сблъскаха - бюрокрация, мудност, примитивни администартори, които са замръзнали в мисленето си някъде около началото на 90-те, изключителна негъвкавост, закостенялост и класическото "ами то ние зависим от МОН или ТУ-София и нямаме свобода на действие". И в крайна сметка както в цялата държавна администрация - стана едно голямо НИЩО. И, разбира се, много от тези фирми се отдръпнаха и започнаха да си обучават сами кадри. Което обаче не може съвсем да замести широкодостъпното образование.

Между другото, подобна е ситуацията и с ИТ образованието - ТУ и СУ преподават глупости, които нямат нищо общо с реалния свят, и лека полека се пръкнаха различни частни софтуерни академии и вътрешнофирмени програми, които са по-гъвкави и подходящи за реалните нужди на бизнеса.

Та, недейте така лековато да слагате всички в един кюп.
13 Май 2016 11:38
Тантус, аз само коментирам мантрите, че Пазарът щял да оправи всичко и че държавата, като лош стопанин трябвало само да осигурява спазване на законите.

Оказва се, че не е баш така... че без планиране не става, че без добро управление се стига до кризи, че няма значение дали ресурсите ги управлява зле частник или държавата и т.н.

Дано мантрите престанат и хората прогледнат, че с мантри се стига само до кризи и даже до по-лощо - катастрофи.

13 Май 2016 11:38
Ми имаше едни криви там на търсене и предлагане, едни точки на равновесие, имаше и едни теории, че Пазарът е по-добър стопанин от държавата.

Ся да не се окаже, че пак Лошия стопанин трябва да бърше задниците на великите Бизнесмени и на Пазарната икономика?


Само че единият актьор (МОН т.е. държавата) хич не играе по правилата на пазара (и по-точно от какво има нужда той), ами си я кара по инерция, без грам да се замисли какво се случва с бизнеса в днешно време. Така не става. Я ми обясни например защо в ТУ в София се учат езици за програмиране, които не се използват от никого поне от 5-10 години? Тая тромава машина, наречена БГ образование, или трябва да спре да се финансира или да започне да се модернизира.
13 Май 2016 11:42
А защо частния бизнес чака от Лошия стопанин да му подготви безплатно прекрасни кадри, които знаят всичко което му е нужно и са съгласни да бачкат за без пари?

Защо не си спретне свои частни университети, в които да подготви свои кадри каквито му трябват?

Държавата трябва да се забрави като оправдание. Оплакванията - само към Пазара.

Нали сме пазарна икономика?

13 Май 2016 11:43
Тантус, аз само коментирам мантрите, че Пазарът щял да оправи всичко и че държавата, като лош стопанин трябвало само да осигурява спазване на законите.


Ми не знам за кои мантри говориш - дори и в САЩ, където приемаме, че ролята на държавата е сравнително малка, си има доста регулация, планиране и намеса.

Особено пък що се отнася до образование. За Европа пък да не говорим. Само че в тези страни и държавните структури се управляват модерно и сравнително ефективно т.е. много по-близо са до начините на работа на частния бизнес, отколкото до това, което ние тук в България наричаме държавна администрация.
13 Май 2016 11:46
Че нали точно бизнеса подкрепя депутати и общински съветници?

На практика бизнеса контролира държавата. На кого се сърди, не мога да разбера...

13 Май 2016 11:47


Държавата трябва да се забрави като оправдание. Оплакванията - само към Пазара.


А не, тук много грешиш - докато държавата регулира образованието, харчи милиарди всяка година за него (милиарди, отчасти платени и от бизнеса) и докато събира данъци, може всеки да има претенции към нея.



13 Май 2016 11:56
Кой контролира държавата в момента? Кой назначава депутатите в Парламента и общинските съвети? Бизнесът няма нищо общо с това ли?

13 Май 2016 12:01
Особено пък що се отнася до образование. За Европа пък да не говорим. Само че в тези страни и държавните структури се управляват модерно и сравнително ефективно т.е. много по-близо са до начините на работа на частния бизнес, отколкото до това, което ние тук в България наричаме държавна администрация.
Това е широко разпространена заблуда - че западните страни живеят добре, защото се управляват добре.

Западните страни вече столетия живеят добре, защото добре управляват преточването на реални ресурси от колониални данъци, вкл. и от страни като нашата.

А за да има такова преточване, колониалните страни трябва да се управляват лошо, да имат корумпирана и некадърна администрация и най-ценния ресурс - хората - да имат стимул да бягат към Запада.

Това е истинската причина за бедите ни, и колкото и да псуваме държавата, бизнеса или сушата, няма да оправим нещата, докато това не се осъзнае от българския елит.

13 Май 2016 12:17
Защо не си спретне свои частни университети, в които да подготви свои кадри каквито му трябват?




Ами да не се плащат данъци тогава. Данъци - само от държавните служители и държавните фирми. Който е завършил частен университет и работи в частна компания се освобождава. Ако компанията не ползва служители от държавен ВУЗ - и тя така. Чиста работа.

13 Май 2016 12:21
Han
13 Май 2016 12:01
Това е широко разпространена заблуда - че западните страни живеят добре, защото се управляват добре.

Западните страни вече столетия живеят добре, защото добре управляват преточването на реални ресурси от колониални данъци, вкл. и от страни като нашата.


Оф, ама ти от тия ли си - дето ми обясняват колко съм заблуден? Аз си мислех, че някаква нормална дискусия може да се води. Айде чао.


13 Май 2016 12:25
Tantus
След срещата стана ясно, че МОН все още няма концепция какво точно да се промени в професионалното образование, за да стане то привлекателно за младежите и да отговори на потребностите на трудовия пазар.

Работата на политиците е да предлагат политики, които да водят странта в определена посока. Трябва да има национална доктрина - какви са приоритетите в икономиката. След това т.н. бизнес и образователните институции се съобразяват с това. Навремето имаше ТНТМ, имаше наплив за изучаване на електроника и т.н.
13 Май 2016 13:06
Работата на политиците е да предлагат политики, които да водят странта в определена посока. Трябва да има национална доктрина - какви са приоритетите в икономиката.
Съжалявам, но това е забранено от Конституцията ни:
Чл. 11. (2) Нито една политическа партия или идеология не може да се обявява или утвърждава за държавна.
13 Май 2016 13:10
Трябва да има национална доктрина - какви са приоритетите в икономиката.

Значи си трябват икономисти навсякъде, а що не ги използват, не ми е ясно. И бизнесът има нужда от икономисти, и пазарът, и държавата. Ама дежурно се обяснява, че били непотребни.
13 Май 2016 13:15
Pay peanuts, get monkeys.


13 Май 2016 14:35
И какво му пречи на "бизнеса" ползването на чужди езици?
Владеенето на чужд език, еле пък два, е гаранция за емиграция.

Само че единият актьор (МОН т.е. държавата) хич не играе по правилата на пазара (и по-точно от какво има нужда той), ами си я кара по инерция, без грам да се замисли какво се случва с бизнеса в днешно време.
Та този "актьор" (МОН/Държавата) не е пазарен субект - дори и да знае "правилата" (20 хил. долара годишна такса за обучение както е "пазарната цена", дето всеки отказва да приеме, и най-вече бизнесът), не може да играе по тях. Второ, какво се случва с бизнеса в днешно време е абсолютна "търговска тайна" - не само МОН не знае, но цялото общество (к'во стана с КТБ!?) и най-вече кандидат-работниците имат изкривени представи от пи-ар акции и подвеждащи реклами, включително серийното производство на сапунки, излъчвани по медиите.
без грам да се замисли - всеки грам мисъл струва скъпо - с 10% данъци, няма да има и грам мисъл, а само далавери, консултантски далавери, измислени банкови лихви и "обществени поръчки".... докато не остане нито един, който да плаща данъци. И не са само данъците - цялата социално-осигурителна система ни е сбъркана.
А Han е прав да пита - ей на, съгласно "най-модерните езици за програмиране на икономиката" (сп. Економист, фондация "ИПИ", та дори и някои евро-комисари) през миналата година у нас е влязла изключително евтина работна ръка (17 хил. души) и може веднага да се удвои. Чудно е, защо бизнесът не се възползва от тая "манна небесна"!? Дали няма нещо сбъркано в "модерните програмни езици"? При все, че вече сме се парили от "модерността" на Лисенко и Мичурин.
И да, бизнесът освен че плаща данъци, има и "избирателни права" - защо е избрал/лобирал точно за тези политици? Дали няма шуро-баджанашки назначения (на наши хора или на политици) в управителните съвети на половината фирми? Ако бизнесът назначава по тоя начин ръководните кадри, то защо младите да си губят времето в "грешно образование" вместо да търсят "правилната връзка"?
13 Май 2016 16:27
Ако държавата няма да се меси в образованието, заровената в пясъка глава е обяснима позиция. В този случай обаче няколко хиляди образователни де факто чиновника също ще трябва да отидат да попълнят липсващите в други професии кадри. Ако пък ще взема дейно участие в образованието, редно е държавата да си напише домашното в тази област и то не като някакви "стратегии" за отбиване на номера. В домашното ще трябва да са засегнати и въпросите повдигнати от "бизнеса" както и от много други. Естествено и "бизнесът" ще трябва да си напише своето домашно. Някъде го е написал, някъде е започнал, но на много места не е отварял тетрадката, а на доста и не знае, че изобщо има домашно за правене.
13 Май 2016 16:45
но на много места не е отварял тетрадката, а на доста и не знае, че изобщо има домашно за правене
13 Май 2016 16:59
ЧЕ докато собствеността беше държавна всякакви кадри имаше
13 Май 2016 17:03
От много години това е болна тема за бизнеса, но същият този бизнес НИЩО не прави по темата.
Поискаха им да се направи класификация на професиите, за да се знае за коя позиция какъв човек има право да я заеме (както е по изискванията на ЕК). А и ние сме го обещали да го направим до края на 2013 г. НЯМА. От 3 г. някакви структури правят нещо такова, но засега са до към средата. Причината е ясна - има ли такава система никой няма да може да назначи на място за инженер - полуграмотен техник, на място за техник - инженер, и т.н. А и тази система е обвързана със съотношения на заплатите, т.е. не можеш на магистър да плащаш като за техник.
Няколко пъти съм говорил с такива и на въпроса "А вие ходихте ли да се договорите с дадения вуз, училлище, ... за съвместна дейност (вие финансирате специална образователна програма, а те я изпълняват), всеки път ми отговаряха, че те си плащат данъците и искат да го получат този продукт". Няма как да стане. Получаваш толкова, колкото покриват твоите данъци. И не можеш да искаш точно привилегия за теб.

П.С. Като добявим и неразбирането, че за да има обучени хора по дадени специалности първо трябва да се обучат хората, дето ще преподават, а след това да се чака те да направят нещо - ами то си е поне 6-7 г. за нещо принципно ново и неосигурено със средства, кадри и инфраструктура. То затова си е казано, че образованието е система с голямо времезакъснение.
13 Май 2016 19:06
И кво стана - нали имаше инвеститори.И както се оказа пак - Маркс е прав.Трудът е истинската ценност.И доставчик на труда е човека, а не капитала.
Всеки който ме оспорва, да си намери програмисти.Нали като имало бизнес и пари - имало и живот и култура.Програмисти, инженери та и заварчици ако щеш.
Явно , че само пари не стигат.Хората търсят и свястно общество където да снесат яйцата си.
13 Май 2016 23:53
Според последния Световен доклад по конкурентоспособността, преобладаващата класация на нашите фирми е между 100но и 110то място от обхванатите в анализа 142 страни. Ето и някои данни: по усвояване на технологиите във фирмите заемаме 85то място; по наличие на модерни технологии – 91во; по наличие на учени и инженери – 96то; по разходи за изследвания и внедряване – 100но; по качество на управлението на фирмите – 105то; по потенциал за иновации – 108мо; по отношения между работодатели и наемен персонал – 111то; по склонност да се делегират правомощия – 120то; по качество на управленското образование – 121во; по квалификация на персонала – 127мо; по способност да се привлича висококвалифициран персонал – 142ро; по способност да се задържа висококвалифициран персонал – 142ро. Всяко класиране в този доклад след 50то – 55то място поставя съответната страна в групата на слабо развитите, а след 100то – в групата на най-изостаналите в света.

Сегашното състояние на нашите фирми по конкурентоспособност е катастрофално.


Горните данни са цитирани от проф. Ангелов в публикувано наскоро негово открито писмо до К. Нинова, след избирането и за председател. "Бизнесът" да се погрижи за начина, по който си управлява ... бизнеса. Щото, види се, комай професионалното образование се е провалило най вече при подготовката на ... бизнесмените. Малцина, комай, по света са по-калпавите от тях.
14 Май 2016 09:08
Фирмине,ми туй не може да е вярно!
У нас само наемната работна сила не е читава(мързелива,неграмотна и пр.)''бизнесмените''ни са кат' слънце,аа!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД