Целта на преструктурирането е "по-бързо и гъвкаво разполагане на въоръжените сили в по-малки стратегически бази" и "подобряване на възможностите за посрещане на конвенционални заплахи като тероризма", твърди Джоунс. Той е и главнокомандващ на американските войски в Европа, наброяващи 119 000 души.
Генералът увери журналистите в Щутгарт, че местенето няма да навреди на НАТО, и съобщи, че ще обиколи през лятото старите членки на пакта, както и седемте източноевропейски държави, поканени за негови бъдещи членки. При обиколката щяла да бъде изготвена и позицията за промените в американското военно присъствие до март 2004 г.
Според Джоунс въпросът за преместването на Изток на американските войници, разположени в Западна Европа, "трябва да бъде решен успоредно с разширяването на НАТО на Изток". Това той подчерта след среща в Брюксел с върховния представител на ЕС за общата външна политика и сигурността Хавиер Солана.
Джоунс отбеляза, че САЩ ще продължат да поддържат военно присъствие в традиционните американски съюзници Германия, Великобритания и Италия, но ще имат военни отношения и с новите съюзници от Източна Европа. Той уточни, че на 17 март ще посети Берлин, за да обсъди с германското правителство въпроси за американското военно присъствие в страната.
Според информирани източници, цитирани от АП, министърът на отбраната на САЩ Доналд Ръмсфелд използва проекта за преместване на базите, за да накаже "старата Европа" и конкретно Германия за несъгласието й с война срещу Ирак, както и да награди страните от "нова Европа".
Кой е следващият?...
Румъния обяви вчера, че е затворила посолството си в Багдад и е изтеглила персонала му поради рискове за сигурността от възможна война, предаде Ройтерс. Говорителят на МВнР Козмин Добран заяви пред Ройтерс, че става дума за предпазни мерки в защита на румънските граждани. Около 20 души от служителите на посолството и техните семейства се намират в момента в Йордания и очакват да заминат за Румъния.
През последните седмици няколко държави, сред които Пакистан, Китай, Малайзия, Португалия и Чехия, евакуираха дипломатическите си представители от Багдад. Полските дипломати, които представляваха САЩ в Багдад, също са напуснали страната, сочи Ройтерс.
Генералният секретар на НАТО Джордж Робъртсън се срещна в понеделник вечерта с президента на Румъния Йон Илиеску (на снимката) и с премиера Адриан Нъстасе при посещението си в Букурещ в рамките на обиколка из седемте поканени в НАТО източноевропейски държави. Робъртсън увери събеседниците си, че евентуално предислоциране на американските сили към Източна Европа трябва да бъде обсъдено в Съвета на НАТО, преди да бъде взето решение. "Не е правено никакво предложение за разполагане или предислоциране в Европа и очаквам американците да се консултират със Съвета на НАТО за всяко бъдещо предложение", каза Робъртсън пред журналисти на летището в Букурещ след неколкочасова визита в Румъния. Той заяви още, че въпросът нямал "никаква връзка със ставащото в Ирак или с това, което може да стане" там.
През последните седмици няколко държави, сред които Пакистан, Китай, Малайзия, Португалия и Чехия, евакуираха дипломатическите си представители от Багдад. Полските дипломати, които представляваха САЩ в Багдад, също са напуснали страната, сочи Ройтерс.