На брега край тъмните води на Черно море десетки американски войници трескаво се подготвят за война. Заобиколени от въоръжени с автомати "Калашников" представители на българската военна полиция, обградени от ръждива желязна ограда и борова горичка, мъжете от 409-а бригада на американските ВВС проправят пътя на мисията, която променя конфигурацията на дългогодишното американско военно присъствие в Европа и
рисува наново военната карта на континента.
От миналия вторник, когато два американски транспортни самолета "Херкулес" пристигнаха от германската база "Рамщайн", американските войници работят трескаво, за да подготвят Бургас за американската военна машина. Транспортни самолети "С-5 Галакси", "С-141" и "С-130 Херкулес", пристигаха почти всеки ден миналата седмица. Те доставят сандвичи и кока-кола, компютри и телефонни системи, огромни брезенти за изграждане на палатков лагер, преносими бани, контейнери с вода и още войници и пилоти.
"Никой не ни пита дали това ни харесва или не, казва Минчо Минчев, технически директор на летището. Нареждат ни да поддържаме американските самолети." Американците са първите чужди войници, които се разпореждат в летище Бургас след 1943 г., когато беше превзето от Луфтвафе (германските военновъздушни сили). Това обаче е само малка част от
американския проект за присвояване на стратегически обекти
във важния регион, определен от американския министър на отбраната Доналд Ръмсфелд като "новата Европа".
През ноември м.г. Вашингтон покани България и Румъния да се присъединят към НАТО. Заради перспективата за скорошна война времето за отплата дойде може би по-рано от очакваното за бедните корумпирани балкански държави, чиято близост до Близкия изток увеличи стойността им за военните стратези на Пентагона. Изведнъж започна да се говори, че американците ще напуснат базите си в пацифистка Германия и ще се предислоцират в по-благоразположените, по-евтини и по-пасивни страни от "новата Европа" като Полша, Румъния и България.
Без нито един глас против българските депутати приеха решението на правителството да предостави на САЩ летището в Бургас и базата Сарафово. Освен това беше оставена възможността за оказване на друга подкрепа. При завръщането си от Вашингтон миналия четвъртък българският министър на отбраната Николай Свинаров съобщи за възможността 4 или 5 български бази да бъдат предоставени на САЩ. В Щутгарт главнокомандващият въоръжените сили на САЩ в Европа ген. Джеймс Джоунс потвърди, че Вашингтон обмисля възможността за преместване на военните си бази, концентрирани сега в Германия, към Източна и Южна Европа. "Не става дума за изграждане на Източна Европа, по начина по който изградихме Западна Европа след Втората световна война", посочи той.
В Полша и Румъния обществената подкрепа за американската политика нараства. В България, която по времето на студената война беше определяна като 16-ата република на СССР, общественото мнение не е толкова единно. Преди две седмици в Бургас имаше малка антиамериканска демонстрация. Местните жители се опасяват, че присъствието на американските войници ще навреди на туристическия бизнес.
Опозицията обаче не е активна. Правителството е решено да подкрепи американците. Бургас е само на час път от турската граница и на няколко часа път със самолет от Багдад. В града се намира и
най-голямата петролна рафинерия, която може да спечели много,
доставяйки гориво за американските самолети.
България е ценна за САЩ и по друга причина. Тя е единствената от 13-те източноевропейски страни, подписали декларация за подкрепа на САЩ, която членува в Съвета за сигурност.
Докато Германия и Франция иронично определят източноевропейците като "новите васали" и Париж предупреждава България, че застрашава шансовете си за членство в ЕС, хората от Източна Европа се сърдят, но не се разкайват за позицията си. Много пъти в историята те са били мачкани и превземани от големите сили. Точно в момента, когато решиха, че са на сигурно място на Запад, получавайки входни билети за НАТО и ЕС, те отново са притиснати между Европа и Америка заради иракската криза.
Хм, защо ли си личи, че авторът пише в английски вестник???
Дали по наченките на разум или по смислените изказвания или по културния език??/ако перифразираме прочутия виц/
това да не е мис Морийн Д. с "дълбокомудрейшите" си изказвания без капка мисъл в тях..
Горчиво трябва да призная, че Йън е прав. нещата са казани хладно и резервирано-по английски, но затова пък, доста обективно. Нямам какво да добавя, освен че уви, отново сме заложници в чужда шахматна игра. .А и в чужда война...