Как да не уважаваш любезните!? Така казва Пушкин в едно много двусмислено стихотворение за Десетата заповед (не прелюбодействай).
Прелитащият е голям приятел и на любезните, и на уважението, и на Пушкин. И сега четем вестниците, търсейки размяна на любезности.
"Монитор" предлага добра гостба за ценителите на тоя спорт и цитира ерупция на Даниел Вълчев в ефира на БНТ: "Поведението на ДСБ и на лидера Радан Кънев прилича на това, което има човек с лошо храносмилане - или имаш киселини и целият свят ти е крив, или имаш газове и никой не иска да е до теб". Може би не на всички читатели са известни позициите на двете лица - те са коалиционни партньори в РБ, но както казва Вълчев: "Хората не могат да разберат вътре ли сме във властта, или вън вече няколко месеца". На такава почва е и вдъхновението на Вълчев да опише коликите на колегата си.
"Стандарт" пък възпява туристическите резултати от прочутото българско гостоприемство: "Европейци вече напълниха хотелите за юли и август. Румънците харчат, руснаците идват за ол инклузив", ликува вестникът върху две страници, като цитира все източници, наречени "хора от бранша" или "хотелиери". И покрай всичките възторжени данни на "хора от бранша" има и една малка дописка с цитиран реален хотелиер, който казва: "Смятам, че няма да има почти никакъв ръст на туристите... Тези приказки за 30% повече летовници са фантасмагории". Това под заглавие - "Слънчев бряг вика Ангелкова", което пак звучи божествено любезно, ако реши човек да сравни заглавието със съдържанието на текста.
Над всички сюжети обаче доминира със страшна сила един жален-милен статус от "Фейсбук", който зададе тема на всички медии. Примерно челото на "24 часа": "История за изоставен абитуриент разплака България". Съучениците му отишли с лимузина, той - с метрото. И - "Масов изблик на емпатия към момчето"; емпатията - шервания у фейса, истеричен плач в чест на жертвата и скърцане със зъби.
...Отечество любезно, какъв си популист!
На такава почва е и вдъхновението на Вълчев да опише коликите на колегата си.