Докладът подрежда 122 страни според качеството на водата и възможността и желанието то да бъде подобрено. С най-добро качество на водата на първо място в списъка е Финландия, следвана от Канада, Нова Зеландия, Великобритания и Япония. България е на 51-о място.
Комбинираното въздействие от бързо растящото население, замърсяването на околната среда и парниковия ефект ще намали с една трета потреблението на вода на човек от населението през следващите 20 години, сочи документът, разпространен преди откриващия се на 16 март в Киото, Япония, Трети световен форум за водата.
Най-замърсена е водата в Белгия, следвана от по-слабо развити страни като Индия, Судан, Нигер и Руанда. Ниското качество и количество на водата в Белгия е комбинирано със замърсяване в резултат на тежката промишленост и слабото преработване на канални води, сочи докладът.
В документа е включен също списък от 180 страни, подредени според обновяемите водни ресурси на човек от населението за период от една година. В него България фигурира на 121-о място с 2680 куб. м вода на човек. Налице са големи разлики в разпределението на водата в света, вариращи от 10 767 857 куб. м в Гренландия и 812 121 куб. м във Френска Гвиана до само 10 куб. м в Кувейт, който е на последно място. Преди него са Ивицата Газа, ОАЕ, Либия, Саудитска Арабия и други, предимно арабски страни.
ЖАЖДА
Най-бедните страни са като цяло най-засегнати от недостиг на вода, а половината от населението в развиващите се страни ползва водни източници, замърсени от канални води и индустриални отпадъци. В документа се отбелязва, че 2,2 милиона души в света умират всяка година от болести, предизвикани от замърсена вода. Към 2050 г. от недостиг на вода ще страдат от 2 до 7 милиарда души от цялото население на Земята, което се очаква да бъде тогава към 9,3 милиарда.