:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,352
Активни 623
Страници 11,917
За един ден 1,302,066
ПРАВО НА ОТГОВОР

Болницата не е супермаркет - влизаш и получаваш

Настояваме да получим право на отговор поради изненадващия за нас факт, че в броя си от 20 май уважаваният в. "Сега" е публикувал материал "В спешното отделение на Москов и придружителите припадат" със съмнителна достоверност относно дейността на спешното отделение на УМБАЛ "Св. Анна" - София, и реформата в спешното здравеопазване. Това спешно отделение не е на министър Москов, а е привилегия на всички български граждани.

Посоченият от Вас пример: "приемането на пациент в критично състояние отнема между 3 и 7 часа" като проблем с бюрокрацията, доказва тотално неразбиране на работата на спешните медици, а от там са сбъркани и "разсъжденията" Ви за здравната реформа. В новото спешно отделение на УМБАЛ "Св. Анна" е създадена добра организация на труда и е осигурена техника за максимално бързо и най-важното - пълно лечение. Пациентът може да остане там не 3 или 7 часа, а даже и 48 часа, ако се налагат допълнителни изследвания.

А пациентите с направления се обслужват на централна регистратура просто защото се правят необходимите проверки дали пациентът е здравно осигурен. Болницата не е супермаркет - влизаш и веднага получаваш. Отделно от това централната регистратура не само приема, а и изписва болни - на ден това са около 100 приети и съответно 100 изписани.

Не на последно място за вас като медия е унизително да ползвате санитарки като източник на информация. Не че трудът им е за подценяване, но гръбнакът на една болница са лекарите!

При новото ръководство на болницата в класацията на Дарик радио за "Най-добър лекар в България" от УМБАЛ "Св. Анна" бяха класирани 25 лекари - с 12 повече спрямо предишното издание на анкетата!

Особено показателен е фактът, "че от както бе пуснато в експлоатация новото спешно отделение на УМБАЛ "Св. Анна" - София АД, има ръст от 30 процента на пациентите. И нарастването продължава.

Вярна само отчасти е информацията ви, че в клиниките на УМБАЛ "Св. Анна" - София АД, условията са тежки и има нужда от ремонт. Но само в 5 от над 30-те клиники и отделения не е правен основен ремонт.

Пресцентър на УМБАЛ "Св. Анна"





9
2195
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
26 Май 2016 21:27
По-долу може да прочетете статията, дала повод за правото на отговор.
Статията е написана от личен опит, иначе няма как да е толкова конкретна и точна. Вярвам на нея, а не на нещото, озаглавено "Болницата не е супермаркет -влизаш и получаваш". Именно, болницата не е супермаркет, а някои се държат в нея като бакали - на гърба на пациентите.

Струва ми се, че "правото на отговор" е нагло и всъщност е злоупотреба с право - голи декларации, по всяка вероятност лъжливи.

Но вижте статията, която казва нещата от името на всички ни - не искаме бюрокрация, а лечение!


Помощ!
В спешното отделение на Москов и придружителите припадат


Приемането на пациент в критично състояние отнема между 3 и 7 ч., а хуманната медицина е заменена от бюрокрация
СВЕТЛАНА ГЕОРГИЕВА

Москов бързо се зарази от манията да реже ленти. В медицината обаче трябва и душа.
Гордостта на здравния министър Петър Москов и премиера Бойко Борисов - новото спешно отделение на столичната "Св. Анна" (Окръжна болница), на което наскоро рязаха лентата, е лъскаво отвън, но пълна скръб отвътре. Цялата пара е отишла в лъскавата фасада. Скъпият теракот, плазмите и хеликоптерната площадка не създават онези нормални условия, в които болният и близките му се чувстват обгрижени.

Единственото, което е наред, е големият паркинг, където можеш да паркираш, без да трепериш, че ще ти сложат скоба - за сравнение, всички големи софийски болници са пригодени само за болни, които ги спускат с парашути. Плюс е и че от чакалнята може да се поръча такси. Новото отделение може и да е уникално заради свръхмодерната си апаратура, противошoкови легла, операционна зала за хирургически интервенции - инвестиция за над 1 млн. лв. Проблемът е, че



здравното министерство създаде безумен модел



на функциониране на болничната система, без изобщо да помисли за хората, които трябва да я изтърпят.

Не само в Окръжна болница, а във всички здравни заведения спешният пациент попада в царството на бюрокрацията. Вместо бързо организиран преглед, изследвания, поставяне на диагноза и започване на лечение, лекарите пишат с часове купища бланки, нищо че всичко се въвежда и на компютър - вероятно така Москов ги контролира дали не точат касата. Сигурно голямото писане е с цел да не издържат нервите - или на доктора, или на пациента - и така бланките да останат недописани, а касата - неизточена.

Приемането на пациент в критично състояние отнема между 3 и 7 часа, зависи от късмета. Хуманният подход в организацията критично липсва - малко на брой персонал, особено вечер и нощем, се опитва да компенсира цялата безумна организация на здравеопазването ни. Всички страдащи от всичко към полунощ се втурват към Спешното, за да получат онази помощ, която личните лекари не могат да дадат. Резултатът - лекарите в болниците изнемогват, пациентите и близките им - също. За приемане на спешен болен трябват железни нерви, упоритост и за жалост - доза нахалство. Нужен е направо навигатор за справяне в болничната джунгла, в която вече има такъв недостиг на медицински сестри и санитарки (особено нощем),



та е добре болният да си води и съответния персонал



Пациентът и придружителите му трябва да стоят прави пред помещението, в което са лекарите - та дано някой види, че са в нужда и се смили да ги вкара в залата за преглед. Лекарите през това време усилено пишат вътре и това се вижда през вратата, когато се отвори. Налага се човек да е настойчив, често груб, за да му обърнат внимание.

За посещение в Спешното трябват вода, памперси, храна, четиво, защото чакането е неизбежно. В часовите пояси, когато изтича предишната смяна и застъпва следващата, чакането се удължава още неопределено време. С тоалетната за посетители има голям проблем - в Окръжна болница мнозина го правят на двора, защото за чакащите не са предвидени сервизни помещения или ако ги има, никой не знае къде са.

Двете санитарки, които дават нощна смяна, са съвсем недостатъчни - необходими са поне 5 души за работата, която се струпва. Добре че има придружители - те тичат по различните кабинети и лаборатории за изследвания, тикайки болния в количка, звънят и чукат на заключени врати, докато някой отвори. Асансьорите вече се движат с чип, какъвто има само персоналът. Налага се болните и придружителите им да чакат пред асансьорите, докато не се появи благоразположен служител и не прокара чипа си през сензора, за да тръгне асансьорът. Нагоре е по-лесно, надолу може да се чака и час. За да се спести време, санитарите с помощта на придружители се обединяват по двойки и тройки и кръстосват от етаж на етаж, от асансьор на асансьор. Дори през деня, когато всички са на работа, по стълбите към и от високите етажи кретат болни хорица, едва дишащи.

Санитарките ще ви уведомят още в началото, че



свестни доктори почти не са останали в тази болница,



защото всички са избягали в частните здравни заведения, а тук работели само младоци, които не разбират. Името на здравния министър може да се чуе често по коридорите - ако искате да чуете в какъв контекст, идете лично.

Готовите изследвания не означават приемане. Предстои качване в отделението - обикновено от придружителите. Там често се оказва, че липсва някое изследване или болният няма необходимите консумативи - следва връщане в отправната точка. Тук най за оплакване са хората от провинцията, които са пропътували стотина километра, и това е предпоставка за скандали и саморазправи.

Лъскавината на спешното отделение не е характерна за останалите. Там двойно по-голям брой болни са нагъчкани в малки стаи на неудобни, често счупени кревати, с недостатъчно и счупени болнични шкафчета (на трима души обикновено се падат две), а гардеробите вече са претъпкани и няма място за багажа на новоприетия. На фона на лъскавите плочки



мизерията направо вади очите



Новата дограма е сложена по евтиния начин и няма механизъм за вертикално отваряне, та от отворения прозорец да не духа директно на най-близко лежащия пациент. Дето викаше премиерът миналата година: "Даваме пари за здравеопазването колкото за десет магистрали "Тракия", че и отгоре, а пак не стигат...".

Ако в Окръжна болница не си спешен пациент, а с направление, за да се отправиш към съотвения лекарски кабинет, е нужен около час. Защото абсолютно всички болни - някои от които в недобро физическо състояние, трябва да се наредят на опашка на централната регистратура, където една служителка проверява направлението и го дава на друга, която го вкарва в компютъра, установява дали пациентът е здравно осигурен, въвежда още някакви данни. Това отнема час. Току притичва някой от близките на пациент и пита: "Какво става, вкарахте ли го?" А служителката отговаря: "А, вие сте вече при д-р еди-кой си? Ами ако той може да вкара данните, да го направи". Е, щом и лекарите могат, да вкарат данните, защото стотиците пациенти трябва да се редят на тази безумна опашка?!

С този начин на мислене и на действие в министерството няма как да стигнат парите за здравеопазване, защото всичко им е анти, няма мисъл болният да е добре и да му се спести нещо. В нашите болници дори за изписването на трудноподвижен човек са необходими поне двама души. Тичането по регистратури с бланки, чекирането на лични карти отнема време и сили. Бедна ни е фантазията как ще става всичко това, когато влезе в сила "гениалната" идея за пръстовия отпечатък - пред регистратурата вероятно ще карат полуживите направо с носилките, за да си пъхат пръстите в четците. Да ни е честита реформата!
26 Май 2016 22:11
Но вижте статията, която казва нещата от името на всички ни - не искаме бюрокрация, а лечение!


А от кого го искате - болниците ли измислиха тази сложна и напълно ненужна документация, с попълване на няколко медта на едни и съши данни, десетки квадратчета, кодови, номера ... Миналата година четци на лични карти, тази - за пръстови отпечатъци. Не разбирате ли че за МЗ и НЗОК не пациентите, а документите са на първо място. НЗОК и МЗ изискват това от болниците, за МЗ и НЗОК е все едно какъв е изходът от лечението.
26 Май 2016 22:28
.
26 Май 2016 22:29
Не на последно място за вас като медия е унизително да ползвате санитарки като източник на информация.


Тц. Унизително е за вас като болница да ползвате Пресцентър като източник на подобна арогантност.
27 Май 2016 10:01
Weed361
26 Май 2016 22:11
Но вижте статията, която казва нещата от името на всички ни - не искаме бюрокрация, а лечение!


А от кого го искате - болниците ли измислиха тази сложна и напълно ненужна документация, с попълване на няколко медта на едни и съши данни, десетки квадратчета, кодови, номера

Е, това , пък и много други неща, го измислиха ЛЕКАРИТЕ!
МЗ - лекари министър Д-р Петър Москов
НЗОК - лекари Д-р Глинка Комитов
Лекарски съюз - лекари Д-р Венцислав Грозев
Пациентска организация - .... о-о-! Чудо-о-о! Хмъ и тук лекари. Председател Д-р Станимир Хасърджиев.
То, ако сградите (болниците) вземаха решение, може би нещата нямаше да бъдат толкова трагични.
27 Май 2016 10:14
Федя, какво значение има образованието и предишната професия на тъпия чиновник? Но не се притеснявай, още не сме ударили дъното - ще става още по-зле.
27 Май 2016 10:35
Weed361
27 Май 2016 10:14
Федя, какво значение има образованието и предишната професия на тъпия чиновник?

Ами то точно образованието, а и практическите познания по администрация и управление на процеси, правят един чиновник умен.
Но не се притеснявай, още не сме ударили дъното - ще става още по-зле.

защо реши, че се притеснявам?!?!
27 Май 2016 10:43
Weed361
27 Май 2016 10:14
Федя, какво значение има образованието и предишната професия на тъпия чиновник? Но не се притеснявай, още не сме ударили дъното - ще става още по-зле.

Когато аз съм болен, отивам да се консултирам с лекар, защото колко и да е тъп, разбира от медицина повече от мен.
Когато имам да решавам въпрос с правосъдието, отивам да се консултирам с адвокат, защото колко и да е тъп, разбира от право повече от мен.
Когато лекарите имат да решават проблеми в един изключително сложен сектор от живота, ....... решават, че знанията им по администрация, управление и финанси, натрупани в Медицинския факултет, са напълно достатъчни за целта.
И е време ти да се притесниш, защото по-лошо от това не може.
27 Май 2016 10:56
Когато имам да решавам въпрос с правосъдието, отивам да се консултирам с адвокат, защото колко и да е тъп, разбира от право повече от мен


Искаш да кажеш, че съдебната ни система работи. Не ставай смешен!

Пак ти казвам - колкото и да сни е закъсало здравеопазването, е далеч от скапаното нива на образование, правосъдие, МВР, НАп и т.н.
Скоро ще ги стинем и пациентите ще го усетят.

Ами то точно образованието, а и практическите познания по администрация и управление на процеси, правят един чиновник умен.


И къде точно се обучадат тези умни чиновници? Аз не съм видял един, който си разбира от работата.


И е време ти да се притесниш, защото по-лошо от това не може.


Може, може, аз съм оптимист!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД