Великобритания работи задкулисно за прокарването на компромисна резолюция в Съвета за сигурност на ООН, която да преодолее съпротивата на Франция, Русия и Германия срещу сегашния проект на Вашингтон и Лондон, съобщиха информационните агенции.
Според Ройтерс Великобритания предлага да се даде малко повече време, през което Ирак да се съобрази с изискването да се разоръжи, а при неизпълнение резолюцията разрешава войната.
Британският "Гардиан" писа, че става дума за отсрочка от две-три седмици, което ще забави началото на бойните действия до края на март. Такава отсрочка била приемлива за САЩ, които и без това трябва да изчакат турският парламент да разреши преминаването на 62 000 американски войници през Турция.
Официален представител на САЩ, цитиран от вестника, каза: "Можем да добавим или извадим нещо от проекторезолюцията, но няма да направим нищо, което променя нейната същност." Същността на резолюцията е, че разрешава войната в Ирак, пояснява "Гардиан".
Новопоявилият се британски проект представлява признание, че Лондон и Вашингтон се провалиха в опитите си да осигурят мнозинство в Съвета за сигурност, където само Испания и България са подкрепили американско-британското предложение, писа "Гардиан". Франция, Германия и Русия след спешно свиканата тристранна среща на техните министри в Париж в сряда заявиха в обща декларация, че ще блокират резолюцията.
Китай обяви вчера, че подкрепя декларацията на Франция и Русия, съобщи Ройтерс, цитирайки изявленията на външния министър Тан Цзясюан. "Позицията на Китай за Ирак съвпада с позицията, изразена в общата декларация", каза министърът, имайки предвид документа от сряда, в който се включи и Германия.
Китайският първи дипломат обаче се въздържа да отговори дали неговата страна ще се възползва от правото си на вето в Съвета за сигурност на ООН, отбелязва АП.
Редица коментатори са на мнение, че ако САЩ успеят да привлекат в своя лагер колебаещите се държави в Съвета за сигурност - Гвинея, Камерун, Ангола, Мексико, Чили и Пакистан, - тогава постоянните членки Франция, Русия и Китай не биха упражнили правото си на вето, особено ако резолюцията предвижда някаква отсрочка.
Гръцкото председателство на ЕС приветства общата декларация на Франция, Германия и Русия, каза вчера говорителят на гръцкото външно министерство Панос Беглитис, цитиран от АФП. Тази декларация е важна стъпка, която потвърждава волята за намиране на мирно решение на проблема и продължаване работата на оръжейните инспектори, каза Беглитис.
|
|