За да прокарат резолюцията си за война срещу Ирак, САЩ се стремят да купят необходимите им гласове в Съвета за сигурност на ООН, като обещават на членките му финансови бонуси, съобщи вчера АП. България, която подкрепя позицията на САЩ за Ирак, ще бъде дарена с желания статут на "пазарна икономика" и това ще защитава българските компании от такси, в случай че продават стоките си на нечестно ниски цени - практика, известна като дъмпинг, сочи АП. Според агенцията през последните 10 г. България е получила над 420 милиона долара от САЩ.
САЩ упорито лобират сред няколкото колебаещи се държави в Съвета за сигурност - Ангола, Гвинея, Камерун, Мексико, Пакистан и Чили.
Чили очаква Конгресът на САЩ да одобри изгодно търговско споразумение. На Пакистан току-що бе отпуснат голям заем от МВФ, където САЩ са водеща сила, а в сряда Камарата на представителите прие търговски закон, който облекчава пакистанските производители на килими. За Мексико САЩ са най-големият партньор в Северноамериканското споразумение за свободна търговия (НАФТА). Гвинея и Камерун чакат преференциален достъп до американските пазари чрез Закона за растеж и възможности за Африка. Те са бивши колонии на Франция, която ги кредитира, а сега е против американската резолюция. Но за 2002 г. Франция е дала на Гвинея 5,2 млн. долара, а САЩ - 31,8 млн. долара. В Ангола САЩ са първи сред чуждите инвеститори, Франция е втора.
При посещението си миналия месец в България министърът на търговията на САЩ Дон Евънс бе запитан дали държавите, които подкрепят войната, ще могат да участват във възстановяването на Ирак след това, припомня АП. Той отвърна: "Ние няма да забравим нашите приятели и онези, които правят жертви заедно с нас."
Никаква новина не е това - то се знае отдавна. Истинска новина ще бъде ако успеят да купят турския парламент. Стигне ли се до второ гласуване в Анкара, значи че са запушили устата на "намирните" с долари.
Все ми се струва че в тази насока се работи в момента...