Министърът на туризма Николина Ангелкова се похвали вчера с данни за чистотата на водата по българските плажове, които всъщност са повод за притеснение. Тя се позова на доклад на Европейската агенция по околна среда и заяви, цитирана от агенция Фокус, че качеството на водата край нашите плажове е по-добро, отколкото в Гърция. Данните сочат точно обратното. Думите на Ангелкова бяха оборени в задочен спор и от министъра на екологията Ивелина Василева.
Водата на българското море е чиста. Това показват първите проби на регионалните здравни инспекции, които са били взети миналия петък, твърди Николина Ангелкова, но се застрахова, че обстановката е динамична. "В крайна сметка затова контролните органи трябва да бъдат на място и те ще бъдат на място, за да може да се проверява и следи чистотата на водата, така че максимално да се гарантира безопасността на туристите. Но в този доклад на Европейската агенция за околна среда от 94 взети проби от 94 зони, тоест плажа, в България, 67 показват отлично качество на водата, много по-добро, отколкото плажовете в Гърция например", обясни тя. Пробите показали добри качества и на водата край Лозенец, която била "абсолютно чиста".
Според колежката й от екоминистерството Ивелина Василева обаче това не е точно така. Тя отбеляза, че именно плажът в Лозенец и Шокаровия канал до Варна са местата, където има проблеми с чистотата в началото на летния сезон. Пред БНТ Василева успокои, че от общината в Лозенец са поели ангажимент проблемът да бъде решен до месец.
Цитираният от Ангелкова доклад при внимателен прочит сочи далеч по-различна картина, поне при сравнението с Гърция. В България през миналия летен сезон са били проверявани 94 морски плажа и наистина 67 от тях (70%) са с отлично качество на водата. 19 плажа са с "добра" оценка, 5 - със "задоволителна", а за 3 е отчетено лошо качество. В Гърция са проверявани 1540 морски плажа. Отлично качество на водата е отчетено за 1497 (97.2%) от тях. С "добра" оценка са 9. Плажове със задоволително или лошо качество на водата няма, а 34 не са класифицирани. Това означава, че няма достатъчно данни, че са нови или закрити.
В европейското проучване в съседна Румъния едва около 31% от общо 49 морски плажа са с отлично качество, но само един - с лошо. В Словения всички 21 морски плажа са с отлично качество на водата. С най-много по брой замърсени плажове е Италия - 94 от 4886, следвана от Великобритания с 47 от 617 и Франция с 44 от 2063.
Освен за по-чисто Николина Ангелкова обяви родното море и за по-евтино от гръцкото. "Чадърите и шезлонгите в Гърция са безплатни, но на плажовете там не се предлагат всички услуги, както е на българските. В Гърция няма водно спасяване, няма медицинско обслужване, почистването не е с такива изисквания, каквито има в България, и има изисквания за консумация", описа ситуацията тя. Ангелкова изтъкна, че след като министерството въведе новата система за групиране на плажовете, цената на сянката и на шезлонгите ще падне. Така станало в Хърватия, където също има групиране на плажовете, както и в Испания, където имало такса "плаж". Добрата новина обаче е отложена за следващата година, когато министерството на туризма ще е готово с новата си концепция за плажовете.