Летвата за 10-те най-желани столични гимназии след седми клас тази година ще е около 10.15 общ сбор на оценките по български и математика, т.е. с минимум петица (5.07) по всеки от двата предмета. Това показва статистиката за успеваемостта на учениците в София-град, където борбата за място в елитно училище е най-жестока. Данните са от изключително значение за кандидат-гимназистите и родителите им, защото показват къде се намира детето им спрямо постигнатия от него резултат.
Свободните места в т.нар. елитни гимназии в столицата, сред които Испанската, Френската, Първа и Втора английска, Първа и Втора немска и т.н., тази година са около 1550. От статистиката на РИО-София става ясно, че 1560 са учениците, които имат сбор от двете оценки над 10.159, т.е. това е прагът, под който децата едва ли ще имат шанс да влязат в топ паралелка. Балът в повече езикови гимназии се определя, като се съберат оценките по математика и български от дипломата плюс удвоения сбор на тези оценки от националното външно оценяване. Някои математически гимназии обаче, като например СМГ, в която м.г. се влизаше най-трудно, изискват и допълнителен изпит по биология.
Данните показват, че нито един седмокласник не е успял да постигне най-висок резултат - 12, т.е. две шестици по двата предмета. Най-доброто постижение обаче е близко до максимума - то принадлежи на момиче, като сборът от оценките му е 11.939.
Вчера бе първият от общо три дни (6, 7 и 8 юни), в които учениците в присъствието на родител могат да се запознаят с проверената си изпитна работа. В 22-ро СОУ "Г. С. Раковски" те могат да се осведомят как са били оценявани по български, а в 18-о СОУ "У. Гладстон" - по математика. Родители коментираха, че някои преценки са твърде спорни. Масово децата са били наказани например за задачата от теста по български, в която се изисква преобразуване от пряка в непряка реч на подчертана част от изречението. При вярно преобразуване проверяващите дават 0 точки от 3 възможни само защото детето не е преписало цялото изречение в отговора. "Децата се санкционират за елементарни неща, резултатите им се занижават умишлено, защото просто има твърде много желаещи за много малко избрани училища в София", коментираха помежду си майки и татковци на седмокласници. Появиха се и слухове, че един от отговорите по математика е сменен след изпита от МОН.
Напрежение продължава да предизвиква и скалата за оценяване на изпитите след 7-и клас, при която прагът за тройка е еднакъв и за двата модула. Както "Сега" писа, на първия модул по математика, който е задължителен за всички, двойките са една трета - 18 000. Когато се вземе предвид и вторият модул, който е само за кандидатстващите в гимназия, двойките падат на 3881, тъй като проверяващите са дали допълнителна точка дори за правилен чертеж. "Не е справедливо при първия по-лесен модул тройка да се пише при 16 точки от възможни 65, а при втория, с който максималните точки стават 100, прагът за среден отново да е 16 т.", възмущаваха се родители.
ГЛЕДНИ ТОЧКИ
Зам.-министър Диян Стаматов коментира вчера пред Нова ТВ, че тазгодишната скала за оценяване от 2 до 6 не показва достатъчно добре степените на подготовка на учениците. "Явно е, че има проблем и то е много сериозен. От няколко години има тенденция към понижаване на знанията на учениците по математика", коментира той. Затова според него трябва да се постави основен акцент в преподаването на логически задачи, които са с текстови вариант. "Да не са толкова елементарни и опростени. Това става с много повтаряне и усилия. Не може при еднократно решаване на задача да се очаква резултат", каза зам.-министърът. Според него проблемът е, че учениците не се концентрират върху задачите, които им се поставят. Не разбират условието, не го четат докрай и отговарят веднага, без да обмислят текста. Именно затова и резултатът е негативен.
------------------
"Нямаме сигнали за нередности, но остава под въпрос какво точно се оценява с националното външно оценяване", коментира Цвета Брестничка от Асоциация "Родители". По думите й изпитите след 7-ми клас са били въведени с идеята да се оцени системата и да се види дали децата се справят със зададения материал. С течение на времето обаче картината се е изкривила, тъй като вече се оценяват самите ученици, а не това е било задачата. Според Брестничка няма особено значение дали децата ще се оценяват в оценки, или в точки. "По-детайлните оценки са по-добри, но те са по-уместни по време на обучението в училище, тъй като тогава всеки ученик ще може да види къде са пропуските му и съответно да работи за запълването им", заяви тя.
СТАТИСТИКА
532 ученици от около 9000 явили се на изпитите в София са получили оценка над 5.50 по български език
436 ученици са получили оценка над 5.50 по математика
Многото двойки отново повдигнаха въпроси за начина на оценяване
Не толкова начина на оценяване, колкото на преподаване, любезна авторке!